Tarçının Faydaları

Tarçının Faydaları

Suyla birlikte zayıflama noktasında son yılların etkili silahı olan tarçın birçok faydayı da bir arada sunmasıyla tanınır. Kış ayları çok daha fazla tüketilirken birçok farklı besinin içerisine atılarak da tüketilmektedir. Her yaştan insanın tüketilebileceği besinlerden olup özellikle tarçın çayı zayıflama noktasında da yardımcı olmaktadır.

Tarçın Nedir, Ne İşe Yarar?

İçerisinde bol miktarda kalsiyum bulunmasından ötürü kemik güçlendirilmesinde yardımcı olan tarçın, manganez minerali açısından da zengindir. Birçok ağrıyı kesmesiyle tanınan tarçın faydaları ile de kullanımını arttırmaktadır. Cildin çeşitli bölümlerindeki ağrıların geçirilmesi için tarçın yağı kullanılır. Aktarlardan satın alınabileceği gibi kolaylıkla yapılabilir. Her derde deva olmasıyla bağışıklık sistemini güçlendirmesi arasında paralellik vardır. Bunun özelinde günlük olarak bir tatlı kaşığı bal üzerinde bir tutam tarçın tüketilmesi uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte tarçın çayı içmek zor gelirse bal ilave edilerek daha rahat bir karışım elde edilebilir. Lezzetli ve tatlı olması bakımından da bu karışım çokça uygulanmaktadır. Çocuklarda ve yetişkinlerde kemiklerin çok daha sağlıklı gelişim göstermesini sağlamaktadır. İlerleyen yaşlarda kemiklerde herhangi bir oynama, erime durumlarının olmaması da buna bağlıdır. Antioksidan görevi görmesiyle toksinlerin kısa zamanda vücuttan atılmasını da yine tarçın mümkün kılar. Ayrıca antibakteriyel özelliğiyle tüm kirli durumlardan vücudun arınması sağlanır.

tarçının faydaları

Tarçının Faydaları Nelerdir?

  • Ağız Sağlığı: Ağız bakımına önem verenler içinde tarçın kullanımı şart olurken ağrıyan dişler için toz tarçın kullanılır. Hafif şekilde diş üzerine sürülmesiyle ağrının azalacağı görülecektir. Bununla birlikte tarçın çayı yapılarak da soğuk bir gargara sonucunda diş ağrısı hafifletilebilir. Ağız kokusu özelinde de yararlıdır. Yemeklerin ardından çubuk tarçın alarak bir miktar çiğnenmesiyle hiçbir kötü koku kalmayacaktır. Özellikle kokusuyla da bilinen tarçın birçok tatlının içerisinde de kendisine yer bulmaktadır.
  • Kalp Sağlığı: Kolesterol düşürmesiyle tanınan tarçın aynı zamanda trigliserit seviyesi içinde yararlıdır. Bir çay kaşığı kadar alınmasıyla etkisini görülecektir. Kalp ve damar sorunlarına karşı da rol oynar. Sahip olduğu lifli yapısından ötürü oldukça faydalıdır. Vitamin ve minerallerle birlikte kalp hastalıklarına tamamına koruma sağlar.
  • Karın Ağrıları: Birçok farklı nedenle karın ağrısı olabilirken bir çay kaşığı tarçının bir çay bardağındaki sıcak suyla karıştırılmasıyla içilmesi faydalı olacaktır. Hazımsızlık şikayetlerinde de yine tarçın tercih edilebilir. Eklem ağrıları özelinde de tarçının faydaları öne çıkmaktadır. Elde edilecek tarçın yağı ile yapılacak masajların ardından hiçbir ağrı kalmayacağı da garanti edilir.
  • Dikkat Dağınıklığı: Çocuklarda ya da yetişkinlerde görülebilecek dikkat dağınıklığı durumlarında da yine tarçının faydaları görülebilir. Konsantre olma açısından keskin kokulu çubuk tarçın avantaj sağlayacaktır. Zihinsel gelişimlerin daha kolay olması, odaklanmayı sağlaması da ders çalışma öncesinde faydalıdır. Kaynamış su içerisine iki adet çubuk tarçın atılmasıyla etrafa güzel bir koku yayılacaktır.

Genel konular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kategorimizi takip ederek güncel konuları takip edebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Web Sitenizde Virüs Var mı?

Tarçın Nedir?

Tarçın kışın yapraklarını dökmeyen ender bitkilerden biridir. Küçük ağaçlar şeklinde yetişir ve büyür. Genellikle ağaç kabukları kurutularak kullanılır.

Tarçın’ın Faydaları Nelerdir?

Tarçın şeker hastalığının tedavisinde sıkça kullanılır. Ayrıca afrodizyak etkileri de bulunmaktadır.

Tarçın Nerelerde Bulunur?

Tarçın ülkemizde hemen hemen her aktarda ve markette bulunmaktadır. Gerek toz şeklinde gerek ise kabuk şeklinde satılmaktadır.

Tarçın Çaya Katılır mı?

Tarçın çucuk şeklinde sıcak içeceklere katılabilir. Özellikle çay tüketimi için uygundur. Ayrıca toz olarak salep ile birlikte tüketilebilir.

Tarçın Tüketilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tarçın tüketimi yapılırken alerji durumlarına dikkat edilmelidir. Ayrıca tatlı bir aroması olduğu için yoğun bir şekilde kullanılmamalıdır.

Tarçın Nasıl Üretilir?

Bitki kabuklarının toplanması ve kurutulması ile hazır hale getirilir. İster çubuk olarak istenilirse de toz olarak tüketmek mümkündür.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 51 Ortamala: 5]
Genel
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir