Tavla Nasıl Oynanır?

Tavla Nasıl Oynanır?

Özel bir alan üzerinden oynanmakla birlikte çok geniş kitlelerce bilinen tavla, zar oyunlarının en eskilerindendir. İki zar ve toplamda 30 taşlı olan oyun iki kişiliktir. Birçok milletin kültürel oyunu olarak kabul edilirken milattan önceye uzanan geçmişi vardır. İspanyolca ya da İtalyanca farklı anlamlara sahip olurken Hint ve İran İmparatorluklarında dahi tavla önemli bir oyun olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, tavla oyunu nasıl oynanır?

Adım Adım Tavla Oyunu

Koyu e açık renklerde iki pul takımıyla oynanan oyun için özel tahta kullanılır. Platform olarak da tanımlanan bölge üzerinde oyun gerçekleşir. İki kişilik olup 15’er pul takımı bulunur. İki küçük zar atılarak yapılacak hamleler belirlenir. Sonrasında var olan stratejilere göre pullar hareket ettirilir. Oyun sahası iki kısımdan oluşurken her oyuncu tüm pulları kendi hanesine toplama amacındadır. Sonrasında toplayarak platformda pul kalmamasını sağlayan taraf oyunu kazanır. Çok zorlu olmamakla birlikte tavla nasıl oynanır özelinde çeşitli ipuçları mevcuttur.

Tek tek zar atılarak tavla oyununa başlanır. En yüksek zarı atan oyuncu, hamle yapar. İki zar atılarak gelen toplam sayı kadar tek bir pul oynatılır. Bunun yerine her zar sayısı kadar birer taş oynatma durumu da seçilebilir. Bu şekilde oyun ilerler ve sonuçta pulların alınmasıyla kazanma hedeflenir.

Tavla Oyunu Skorları

  • Beraberlik durumu olmamakla birlikte taş alma durumunda bir puan kazanılır.
  • Bir tarafın hiç taş toplamasına izin vermeden tüm taşların toplanması halinde ise 2 puan alınır.
  • Pulları önce toplayan oyuncu kazanırken hem strateji hem de şans faktörleri öne çıkar.
tavla nasıl oynanır

Tavla Dizilişi Nasıl Olmalı?

Sağ tarafta var olan uç sütuna beşerli olarak iki tarafın pulları dizilir. Diğer taraftan dördüncü sütun içinde yine hem koyu hem açık renkli pullar bu sefer üçer tane olacak şekilde dizilir. Tavlanın sağ kısmındaki diziliş böylelikle tamamlanır. Sonrasında tavla dizimi sol bölümden devam eder. En sola yine ikişer olacak şekilde pullar konulur. Beşinci sütuna da karşılıklı gelecek şekilde beşer tane dizilim yapılır. Hızlı bir şekilde her oyun için başlangıç bu şekildedir. Ardından zarlar atılarak oyuna başlanır. Tavla nasıl dizilir sorusu yanıtlandıktan sonra oyuna dair gerekli bilgiler önem kazanır. Rakibin engellenmesine yönelik hamleler yapılabileceği gibi pul kırarak ilerlenebilir. Bununla birlikte kapı alarak size ait pulların kırılmasını da önleyebilirsiniz. (Vikipedi)

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

Dizilişle birlikte tüm pullar üst üste olurken en az ikisi oyun sırasında üst üste gelirse kapı alınır. Bu sayede ise rakip pullar asla bu sütuna gelememektedir. Bu durum koruma sağlarken sütun atlama ortaya çıkar. Sütunda yalnızca sizin tek bir pulunuz bulunuyor ise rakip iki taş ekleyebilir ve kapı yapar. Ayrıca taş kırma ortaya çıkarken o taşın oynanması için rakip hanesindeki sütunlardan birinin boşalması beklenir.

Tavla Stratejileri Neler?

Genelde ilk başlangıç süreçlerde sütunlarda kapı alınarak koruma sağlanır. Bu sayede 6 atılsa bile sütunlarda terk etme durumları olamayacağı için büyük bir avantaj kazanılır. Tüm taşların tek bir hane üzerinde olmasıyla taş toplama sürecine geçilir. Tavla diziliş durumları yapılacak stratejiler üzerinde de etkendir. Her ne kadar oluşturulacak taktiklerle iyi bir oyun ortaya konsa da zarın şansı da rol oynar. Bundan dolayı oldukça heyecanlı bir masa oyunu olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Nasıl Yapılır kategorisi yazılarımız ile neyin nasıl olacağı konusunda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tavla Nedir?

Tavla iki oyuncunun karşılıklı olarak oynadığı ve sahip oldukları taşlar ile en kısa sürede içerisinde oyunu tamamlamayı amaçlayan bir strateji oyunudur.

Tavla Oyunu Nerede Ortaya Çıkmıştır?

Tavla oyunu günümüzden yaklaşık 1400 yıl önce Hindistan ülkesinde ortaya çıkmıştır. Daha sonraları Dünyanın her köşesine yayılmış ve git gide popülerleşmiştir.

Mars Nedir?

Mars tavla oyununu karşı tarafın hiç taş eksiltmesine izin vermeden bitirme şeklidir. En zor bitirme şekillerinden biridir ve ezici üstünlük anlamına gelmektedir.  

Nasıl Yapılır hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir