Teknoloji Nedir?

Teknoloji Nedir?

Herkesin aklında olan bir soru teknoloji nedir? Yunanca kökenli olmakla birlikte “beceri bilgisi” anlamı taşıyan teknoloji, günümüzde birçok farklı sektörün ortaya çıkmasını sağlamış, insan hayatını oldukça kolaylaştırmıştır. Halihazırda devam edegelen teknolojik buluşlar artarak devam ederken gündelik yaşam pratiklik kazanmıştır. Dünya, evren, insan ve doğa ile ilgili tüm konularda teknolojinin etkisini görmek söz konusudur. Peki, teknoloji nedir ve etkisinin her geçen gün artması neye bağlıdır?

Teknolojinin Gelişimi

Mal ya da var olan hizmetlerin üretimleri, kullanımları ve araştırma sonuçlarının derlenmesi amacıyla yapılan tüm eylemler teknoloji nedir sorusuna cevap verir. Yöntem, işlem ve tekniklerin derlenmesi olarak da açıklanırken bilgiler ışığında ortaya yeni ürünler çıkarılmaktadır. Bilgisayar ya da çeşitli cihazların yanı sıra fabrika makineleri ve teknik hususların tamamı bu kategoride değerlendirilir. İlk olarak doğal kaynakların kullanımıyla başlayan teknolojik gelişimler, insanoğlu tarafından giderek geliştirildi. Eski çağlardan beri bilim ve teknoloji alanında milyonlarca çalışmanın yapıldığı, başarılı ya da başarısız olunduğu bilinmektedir. (Vikipedi)

teknoloji nedir

Tekerleğin icadı ve sonrasında telefon-internet buluşları, matbaa en önemli gelişimlerdendir. Bugün teknoloji deyince akla ilk olarak internet dünyası gelmekle birlikte çok daha kapsamlı düşünmek gerekir. Eğitim ve bilim dünyasının haricinde askeri ve iş dünyası özelinde de çalışmalara artarak sürüyor. Nükleer silahların yapılmaya başlanması, ölümcül hale gelen unsurların etkisiyle dünyanın daha karanlık bir yer olmasına da teknolojik unsurların etkisi vardır denilebilir. İyi ya da kötü amaçlı kullanılabilecek teknolojik gelişmeler ülkeler arasındaki rekabeti de beraberinde getirdi. Günümüzde her ülkede bilim sanayi ve teknoloji bakanlığı mevcut olurken devlet destekli çalışmalar yapılmaktadır. Ulusal çerçevede milli projelerin kazanılması, ülke gelişimi açısından mühimdir. Tam bağımsızlık çerçevesinde teknoloji dünyasına hakim olunması da ülkeler arasındaki rekabetin çok daha ileri boyutta yaşanmasını beraberinde getirir. Bunlarla birlikte eğlence sektörü bazlı teknolojik gelişmelerde evrensel açısından değerlidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Call To Action (CTA) Nedir?

Teknoloji Yansımaları

  • Günlük ihtiyaçların karşılanması çok daha pratik hale gelir,
  • İnsanlar arası etkileşimler zayıflayabilir, internet ortamının olumsuz etkileri görülebilir,
  • Ekonomik düzlemde iş dünyasına teknolojik ürünlerin ve hizmetlerin katkısı büyüktür.
  • Sağlık ya da eğitim hizmetleri çok daha kolay bir şekilde alınabilir
  • Küreselleşen dünyada askeri yatırımların payı artarken teknolojik silahlar geliştirilmektedir
  • Milli ve yerli teknolojik altyapıyla çok daha sağlam gelişimler ortaya çıkarılabilir

Teknoloji Bağımlılığı

Bireysel çerçevede bakıldığında görülebilecek teknoloji bağımlılığı, birçok uzman tarafından bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Çeşitli ülkelerde buna yönelik terapiler uygulanırken ortaya çıkan araştırmalar durumun çok daha ciddi ele alınması gerektiğini çıkarmaktadır Günlük olarak saatlerce sosyal medyada vakit geçirilmesi, asosyal bireyler yaratır. Bu durum toplumda iletişim sorunlarını kaçınılmaz kılar. Giderek toplumdan kopan ve yalnızlığı seven nesiller yakında ortaya çıkacaktır. Daha küçük kalabalıklar halinde yaşam sürülmesi, her şeyin internet ortamında bulunabilmesi yeni hastalıkların habercisidir. Tüm ihtiyaçların sanal dünyadan karşılanmasına yönelik olarak neler yapılabileceği ise tam olarak uygulanmamaktadır. Diğer yandan bakıldığında ise giderek küçülen dünyada internet, telefon ve diğer teknolojik gelişmeler yakınlık getirir.

Nedir kategorisi ile tüm güncel konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Teknoloji Ne Anlama Gelir?

Teknoloji, insanların hayatlarını küçük ya da büyük ölçüde etkileyen keşiflere ve inavasyon topluluklarına verilen genel isimdir. İnavatif şeyler genelde teknolojik şeyler olarak betimlenmektedir.

Teknoloji Nerelerde Kullanılır?

Teknoloji günümüzde hayatımızın her alanında mevcuttur. Sağlık, Beslemne, Barınma gibi temel insan ihtiyaçlarının en başında artık teknolojik ürünler yer almaktadır. Teknolojinin olmadığı bir alan düşünmek mümkün değildir.

Teknolojinin Zararları Nelerdir?

Teknoloji kimileri tarafından çok faydalı olarak betimlensede kimileri tarafından da çok zararlı olarak betimlenir. Teknoloji insan hayatını doğrudan etkiletidiği için insan hayatına ve doğaya yararları da zararları da mevcuttur.

Teknolojik Gelişmeleri Nasıl Takip Edebilirim?

Teknoloji konusunda yaşanmakta olan gelişmeleri, Google Podcast, Tedx gibi platformlardan takip edebilirsiniz.

Günümüzde En Önemli Teknoloji Alanı Nedir?

Günümüzde en önemli teknoloji alanları arasında yazılım ve yapay zeka alanları yer almaktadır.

Teknoloji Hayatımızda Neden Önemlidir?

Teknoloji, hayatımızın her alanında bizlere yardımcı olan ve günlük işlerimizi kolaylaştıran, sağlık alanında bizlere geniş alanlar tanıyan bir alandır ve hayatımıza büyük katkı sağlar.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 51 Ortamala: 5]
Nedir
Enes Bulut

Yazılar: 1624

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir