Teknolojinin Yararları Zararları

Teknolojinin Yararları Zararları

İnsanların hayatlarının merkezinde yer almaya başlayan cihazların hemen hepsi teknoloji göstergesi olurken her geçen gün çok daha önemli bir konuma gelmektedir. Hemen her konuda teknolojinin etkisinden bahsetmek mümkündür. Bilimsel veriler gözetilerek gerçekleştirilen süreçlerde teknolojik unsurların sunduğu faydalar ve zararları görmek de söz konusudur. Peki, genel manasıyla tüm işleyişleri ifade eden cihazlar için kullanılan teknoloji etkisi nedir?

Teknoloji Nedir?

Kısaca ifade etmek gerekirse çeşitli yararları kazandıran araç ve gereçlerin insanlar tarafından ortaya konmasını sağlayan bilgi ve beceriye teknoloji denir. Buna ilave olarak ortaya konan cihazların ya da üretilen unsurların insan yaşamını kolaylaştırması da beklenir. Bakıldığında akıllı telefonlar, televizyon ya da bilgisayarlarla mutfakta kullanılan buzdolabı ve bulaşık makinesi teknolojik ürünler sınıfındadır. Toplumların çok daha kısa zamanda kalkınmasını mümkün kılan araç ve gereçler, çağın sorunlarına ışık olması bakımından da değerlidir. Peki, teknolojinin yararları nelerdir? (Vikipedi)

Teknolojinin Yararları

  • Beden gücünden ziyade akıl gücüyle ortaya çıkan teknolojik ürünler dış çevreden yararlanmasını sağlamaktadır.
  • Birçok farklı meslek grubunun ortaya çıkması, çalışma alanlarının yer almasını mümkün kılarken artan dünya nüfusuna katkısı vardır.
  • Zamandan ve enerjiden tasarruf sağlaması da teknolojinin nimetleri arasındadır.
  • Ortaya konan iletişim araçlarına katkısından dolayı haberleşme-iletişim çok daha kolay olabilmektedir.
  • Halihazırda herkes tarafından yapılabilecek elektronik ticaretle kolay ve zahmetsiz bir şekilde alışveriş imkanı tanınır.
  • Her alanda internetin yararlarını görebilirken bunların tamamını teknoloji içinde kullanabiliriz.
  • Tedavisi olmadığına inanılan hastalıklara ilişkin ilaçların üretiminde de rol oynamaktadır.
  • Tarım ve hayvancılıkla ilgili teknolojik ürünlerin sunduğu katkılarda oldukça fazladır.
  • Yalnızca dünya değil, uzay araştırmaları noktasında da teknolojinin faydaları görülebilir.
teknolojinin zararları

Teknoloji Kullanımı

Yerli ve milli çabalar için bilim ve teknoloji önemli olurken ülkeler arasındaki rekabette her geçen gün artmaktadır. İleri boyuta bir taşıma söz konusu olsa da birçok cihazın bağımlılık hastalığını tetiklediği de bilinmektedir. Çocukların telefon ya da bilgisayar ekranından kendisini alamaması teknoloji bağımlılığı olarak ifade edilirken buna dair tedaviler ve rehabilitasyon süreçleri de vardır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

Teknolojinin Zararları

Teknolojiye dair unsurlarla ortaya konan çeşitli çalışmalar ve icatların etkileri büyüktür. Büyük oranda yararlı olmasına karşın bilim ve teknoloji zararları da kendisine göstermektedir. Özellikle hayatı son derece kolay hale getiren cihazlardan dolayı iş yapmak istemeyen bir nesil ortaya çıkmıştır. Tembellik çağın hastalığı olarak yorumlanırken saatlerce bu cihazlarla vakit geçirilmesi de toplumsal rahatsızlıkları kaçınılmaz kılar. İletişim zayıflığı ve insan ilişkilerinin kopmaya başlamasıyla toplumsal yardımlaşma azalır.

Fiziksel açıdan bakıldığında omurga bozuklukları, görme bozuklukları ya da kalp ve damar sistemlerine dair çeşitli hastalıkların baş göstermesi de teknolojinin zararları olarak açıklanabilir. İnşaat alanlarının önemli yer kaplamasından ötürü ormanların azaldığı, taşıtların zararlı olduğu bir gerçektir. Küresel ısınmadan ötürü ise hayvanların nesli tükenmeye devam etmektedir. Tüm bu hususlar bilgi ve beceriye dayanan teknolojik ürünlerin ortaya çıkarılmasının eseridir.

Genel konular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kategorimizi takip ederek güncel konuları takip edebilirsiniz.

Teknoloji Nedir?

Teknoloji, insan hayatını kolaylaştırmak ve daha konforlu bir hale getirmek amacı güden bilim dalıdır. Sanayi ile doğrudan ilişkilidir. Teknoloji kavramı Sanayi devriminden sonra insan hayatından iyice yer almaya başlamıştır.

Teknoloji Faydalı mıdır?

Teknoloji insan hayatına doğrudan katkı sağlar. Kullandığımız cihazlar, üretim şekillerimiz, yaşadığımız evler doğrudan teknoloji ile ilişkili olan gelişmeler sonucunda ortaya çıkmış ürünlerdir. Teknoloji insan hayatının konforunu arttırır.

Teknoloji Zararlı mıdır?

Teknolojinin faydaları olduğu gibi, zararları olduğu konusunda da görüşler vardır. İnsan hayatını tek düzeleştirdiği, makinelere bağlı kıldığı ve tembelleştirdiği düşünülmektedir. Ayrıca insan hayatını kolaylaştırdığı gibi insan ömrünü kısalttığıda düşünülmektedir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir