Telegram Nasıl Kullanılır?

Telegram Nasıl Kullanılır?

Ücretsiz bir mesajlaşma uygulaması olan Telegram, iOS ve Android işletim sistemine sahip olan akıllı cihazlarda kullanılabilmektedir. Fakat asıl önemli Telegram Kullanımı özelliği masaüstü sürümünün başarısıdır. Mobil cihazlarda kullanılabilen her özellik, hiçbir kesinti olmadan masaüstü sürümünde de kullanıcılara sunulmaktadır. Öne çıkan özellikleriyle dikkatleri çeken ve üye sayıları gittikçe artan uygulamayla ilgili merak edilenler de hızla artmaktadır. Bu yazımızda, “Telegram nasıl kullanılır?” konusunu ele alacak ve Telegram’ın popülerleşmesini sağlayan özelliklerine değineceğiz.

Telegram, özellikle son yıllarda popülerleşmeye başlamış bir mesajlaşma ve arama uygulamasıdır. Güvenlik altyapısı ve bulut tabanlı bir uygulama olmasıyla dikkatleri çeken Telegram’ın en sık kullanılan özelliklerinin başında gruplar gelmektedir. 200.000 kişinin ortak bir grup içerisinde toplanabilmesinin mümkün olduğu Telegram grupları, birçok kullanıcının ilgisini çekmekte uygulamayı indirmeye yönlendirmektedir. Özellikle gelişmiş mesaj ve arama özellikleriyle Telegram’ın aynı kategoride yer aldığı uygulamaların gelişimine de öncü olduğu söylenebilir.

Telegram Nedir?

Telegram, bulut tabanlı ve güvenlik odaklı bir mesajlaşma ve arama uygulamasıdır. Özellikle son yıllarda veri ihlallerinin gündeme gelmesi nedeniyle güvenlik odaklı bir hizmet anlayışını benimseyen Telegram, üyelerinin konuşmalarına erişememektedir. Bulut tabanlı sistemi sayesinde de uygulama içerisinden gönderilen veya alınan dosya, video, fotoğraf gibi cihazlarda yer kaplayan medyaları kendi bulut sistemine yedeklemektedir ve sorunsuz bir şekilde verileri eşlemektedir. Aynı zamanda Telegram kullanıcıları, uygulamayı diledikleri cihazdan aynı anda kullanabilir.

Telegram’ın dikkatleri üzerine çekmesini sağlayan etkileyici özelliklerinden bazıları şunlardır:

 • Gelişmiş Güvenlik ve Gizlilik Sistemi
 • Bulut Tabanlı Sistem
 • Görüntülü ve Sesli Konuşma
 • Konum İletme
 • Mesajları Hem Kendinden Hem Karşı Taraftan Silebilme Özelliği
 • 200.000 Kişiye Ulaşabilen Gruplar ve Kanallar
 • Yüksek Boyutlu Dosya Alma ve Gönderme
 • Mesaj Şifreleme
 • Mesajları Düzenleme
 • Süreli Mesaj Gönderebilme
 • Son Görülme Kapatma
 • Kullanıcı Adıyla Görüşme Yapma
 • Bilinmeyen Numara Engelleme
 • Masaüstü Uygulaması
 • Ekran Görüntüsü Bildirimi
 • Gizli Sohbet Özelliği (Ayrıca; Telegram Gizli Sohbeti İptal Etme yazımıza da sitemiz üzerinden erişebilirsiniz.)
Telegram Kullanım

Telegram Kullanımı

Telegram’ın özelliklerini deneyimlemek için uygulamayı kurmak isteyen kullanıcılar, “Telegram nasıl kullanılır?” sorusuna cevap aramaktadır. Telegram kullanmaya başlamak için ilk olarak uygulamanın mobil veya masaüstü sürümünü indirmek ve güncel telefon numarasına sahip olmak gerekmektedir. Fakat merak etmeyin. Telefon numaranızın güvenliği konusunda Telegram oldukça gelişmiş bir uygulamadır ve telefon numaranızı gizleyerek kullanıcı adınızla iletişime geçebilmenizi mümkün kılmaktadır.  Bu doğrultuda, “Telegram nasıl kullanılır?” sorusunu cevaplandırabilmek için uygulamanın kurulumunu incelemek gerekir.

Mobil cihazlarında Telegram Kullanımı öğrenmek isteyen kullanıcılar şu adımları takip etmelidir

telegram mobile nasıl kullanılır
 1. Android veya iOS işletim sistemine sahip olan mobil cihazlarınıza Telegram uygulamasını indirin ve uygulamayı açın.
 2. “Start Messaging” butonuna tıklayın.
 3. Telefon numaranızı girin ve telefonunuza gönderilen tek kullanımlık kodu yazın.
 4. Ekrana gelen izinleri onaylayın veya reddedin.
 5. Böylelikle Telegram kullanmaya başlamak için gerekli adımları tamamlamış olursunuz.
 6. Son olarak kullanıcı adı ve profil fotoğrafı gibi bilgilerinizi tamamlayabilirsiniz.
Telegram Masaüstü

Telegram’ın masaüstü sürümünü kullanmak isteyen kullanıcılar şu adımları takip etmelidir:

 1. Telegram Masaüstü uygulamasını indirin.
 2. İndirilen dosyadaki yönergeleri takip edin ve uygulamanın kurulumunu tamamlayın.
 3. Uygulamayı açın ve QR kodunuzu okutarak hızlıca giriş yapın.
 4. Eğer Telegram masaüstü sürümünü uygulama indirmeden kullanmak istiyorsanız Telegram Web adresinden QR kodunuzla kolaylıkla uygulamaya erişebilirsiniz.
telegram web nasıl kullanılır

Telegram Grup Üyeliği Nedir? Grup Üye Sayıları Önemli midir?

Telegram’ın mesajlaşma ve arama özelliklerinin gelişmişliğine rağmen en fazla dikkat çeken ve kullanıcı sayılarını arttıran özelliği gruplardır. Öyle ki “Telegram nasıl kullanılır?” sorusunun merak edilmesinin esas sebebi de budur. Telegram grupları, kuruluş amacına göre farklı konularda paylaşımların yapıldığı ve birçok kişiyle etkileşimde bulunulabilen kanallardır. Bu gruplar içerisinde sohbet etme veya dosya paylaşma gibi etkileşimlerin yanında grup sahiplerinin reklamlar aracılığıyla gelir elde etmesi de mümkün olmaktadır. Telegram’da gruplara ulaşmak ise oldukça kolaydır ve uygulama içerisindeki arama butonu kullanılarak gruplar bulunabilir.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Telegram'da Durum Paylaşma Özelliği Var Mı?
Telegram'da Durum Paylaşma Özelliği Var Mı?

Pek çok insanın Telegram kullanmaya başladıktan sonra uygulama içerisindeki beklentileri de farklılık göstermektedir. Telegram’ın sticker özelliği ve ...

Telegram Güvenli mi?
Telegram Güvenli mi?

Son zamanlarda anlık mesajlaşma uygulaması Telegram, WhatsApp'ın büyük rakibi olarak ön plana çıktı ve pek çok yeni kullanıcıya ulaştı. Bunun en büyük...

Telegram gruplarını istediği gibi geliştiremeyen ve etkileşim oranlarını arttırmak isteyenlerin ise grup üyelerine ihtiyacı vardır. Instatakipci gibi profesyonel firmalar, Telegram grup üyelerinin sayısını arttırmaya yönelik hizmetler sunmaktadır. Instatakipci’den grup üyeliği paketi satın alındığında üye sayılarının artmasının yanında potansiyel grup üyelerinin ilgisi çekilebilir ve reklam alma oranlarını arttırılabilir. Üstelik Instatakipci’den satın alınan grup üyeleri, organik profiller olduğu için herhangi bir zararı bulunmaz ve satın alma süreçleri de oldukça güvenilirdir. Telegram gruplarının ancak üye sayılarını düzenli olarak arttırabildiklerinde başarılı olacakları düşünüldüğünde Instatakipci’den telegram grup üyesi satın almanın avantajları ortaya çıkmakta ve kısa sürede grubun tanıtımı yapılabilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Telegram uygulaması içerisinde farklı amaçlarla kurulmuş olan gruplara üye olan kişilere, Telegram grup üyesi denir. Grup üyeleri sayesinde grup sahiplerinin hitap edebildikleri kitle artmaktadır.

Telegram üye sayıları arttıkça etkileşim oranları artmakta ve alınan reklamlardan daha fazla kazanç elde edilebilmektedir. Kanal ve grupların bilinirliği artarken farklı sosyal medya uygulamalarında da bilinirliklerini arttırmaları mümkün olmaktadır.

Instatakipçi gibi başarılı ve güvenilir web sitelerinden alının grup üyesi paketleri tamamen güvenilirdir. Çünkü gruplara tanımlanan üye hesaplarının tamamı organik profildir ve hiçbir zararı bulunmamaktadır.

Enes Bulut

Yazılar: 473

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 25 Ortalama: 5 )

Gösterilecek yorum yok.