Telegram Nedir? Nasıl Kullanılır?

Telegram Nedir? Nasıl Kullanılır?

Telegram, WhatsApp’tan sonra en çok kullanılan sohbet uygulamaları arasında yerini almakta. “Telegram nedir? Nasıl kullanılır?” gibi aklında soruları olan kullanıcılar bu konuyu okuyarak Telegram hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilir.

Neden Telegram Kullanmalıyım?

Telegram, bir sohbet uygulamasıdır. WhatsApp ile karşılaştırıldığında ek avantaj sağlayan birçok özelliği içerisinde barındırır. Telegram’ı tercih etmek için birçok neden bulunur. Bu nedenlerden birisi gizlilik ve güvenliktir. Şifrelenmiş bir şekilde yer alan mesajlar, karşı tarafa güvenli bir şekilde gönderilir. Bulut tabanlı olması ile veriler internet üzerinde yer alır ve cihazınızda çok yer kaplamaz. Bu da her cihazdan ulaşımı kolaylaştırır. Örneğin Telegram’a hem mobil hem bilgisayar üzerinden girmek mümkün olur. Hızlı olması ile de dikkat çeken Telegram hem ücretsiz hemde abonelik sistemi sunmamaktadır. Telegram uygulamasının WhatsApp’a göre sağladığı bir diğer avantaj ise dosya boyutudur. Bu sayede daha yüksek boyutlu dosya ve medya içeriklerinin gönderimi mümkün olur.

Telegram Uygulamasının Özellikleri

Telegram birçok özelliği içerisinde barındırır. Bu özelliklerden birisi de sohbet ile ilgilidir. Hızlı bir sohbet deneyimi sunan Telegram, mesajları düzenleme ve silme imkanı da sağlar. Kendini imha etme modu ile bir mesajı bir süre sonra tamamen ortadan kaldırmak mümkün olur. 200.000 üyeye kadar sohbet gruplarının desteklendiği uygulamada her türlü dosyayı karşı tarafa göndermek mümkün olmakta. Telegram’da yer alan video ve fotoğraf düzenleyici ile de birçok şeyi yapmak mümkün olmakta. Örneğin videonun bir kısmına emoji veya GIF eklemek mümkün olurken fotoğrafa efekt ekleyip ilgi çekici hale getirmek kolaydır.

telegram nedir

Telegram uygulamasının bir diğer özelliği ise WhatsApp Web’de olduğu gibi mobil uygulama gerektirmemesi. Telegram, verileri bulut üzerinden çektiği için akıllı telefona bağlanmadan bilgisayarda sohbeti hızlıca kullanabilir. WhatsApp Web ise mobilden çektiği için sohbet gecikmeli olmakta. Bu da Telegram için bir avantaj sağlar. Telegram’ın bir diğer özelliği ise grup özelleştirmedir. Grup sahibi birçok grup seçenekleri ile grubu istediği hale getirebilir. Telegram özellikleri arasında kullanıcıların ilgisini çeken diğer özellikleri incelediğimizde reklamsız olması, son görülmenin kapatılabilmesi, telefon numarası gizlenerek kullanıcı adı ile kullanılabilmesi, konum paylaşabilme, her sohbetin bildirim sesini değiştirebilme, tema değiştirebilme gibi özellikler yer alır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Discord Nedir?

Telegram Nasıl Kullanılır?

Telegram kurmak isteyen birçok kullanıcı Telegram’ın nasıl bir uygulama olduğunu öğrendikten sonra WhatsApp yazılımına göre daha iyi olduğunu anlar ve bu uygulamaya geçmeye başlamak için çalışmalar yapar. Uygulamayı mobil üzerinden kullanmak için Android üzerinden Google Play, IOS üzerinden Apple Store uygulamasına girilmesi gerekir ve buradan Telegram’ın kurulması gerekir. Bilgisayar üzerinden Telegram’ın resmî web sitesine girilir ve buradan indirilir, bunun dışında web üzerinden kullanılabilir. Telegram kurulduktan sonra telefon numarası, doğrulama, kullanıcı bilgileri gibi alanlar girilir ve uygulama kullanılmaya başlanır. Bu konuda “Telegram nedir? Nasıl kullanılır?” sorusuna cevap verdik.

Sosyal medya konuları hakkında detaylı bilgi için bloglarımızı okuyabilirsiniz.

Telegram Ne Demektir?

Telegram, günümüzde git gide popüler olmaya başlayan internet tabanlı bir mesajlaşma servisidir.

Telegram Ücretli mi?

Telegram uygulamasını indirmek, kurulum yapmak ve mesajlaşmak herhangi bir şekilde ücrete tabi değildir. Tamamen ücretsiz bir şekilde kullanılabilir.

Telegram Grupları Nedir?

Telegram mesajlaşma uygulaması, gruplar oluşturma ve bu gruplara özel linkler ile katılımcı davet etme özelliğine. Bu sayede telefon rehberine kayıtlı olunmadan sohbet edilebilmektedir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir