Televizyon Reklamları

Televizyon Reklamları

Devir teknoloji devridir. Ancak hala televizyon reklamları büyük ilgi görmektedir. Çünkü işten gelmiş olsak, günümüzde çok yoğun geçmiş olsa ya da bütün gün evde olsak bile televizyon seyrediyor. Televizyonların bu kadar çok seyredilmesi aslında televizyon reklamlarının ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Bizler de bu noktada televizyon reklamları hakkında merak edilenleri sizler için içeriğimizde açıklıyoruz.

Televizyon reklamları sayesinde markalar bilinirliklerini arttırmakta ve kullanıcılar reklamlardaki ürünleri kullanarak hayatlarını daha kolay bir şekilde devam ettirmektedir. Reklamlarınızı kolay bir şekilde yayınlayabileceğinizi biliyor musunuz? TV reklamlarının belirli standartları bulunmaktadır. Bu standartlara uygulamayan reklamlar ne yazık ki tv’de yayınlanmamaktadır.

Reklamınızı dikkatli bir şekilde planlamalısınız. Çünkü reklamlar direkt olarak izleyiciler ile bir iletişim kuracaktır. Bu da aslında sanatsal planlama ve pazarlama stratejisini beraber kullanmanız gerektiğini göstermektedir.

Reklamlar Nasıl Hazırlanmaktadır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, reklamların hazırlanması belirli bir süreci de beraberinde getirmektedir. Bizler de reklamın nasıl hazırlandığını şu aşamalarla anlatabiliriz:

  • Reklamınızda hangi sahnelerin olmasını istiyorsanız, kabataslak bir çizim hazırlamalısınız.
  • Senaryo yazmalı, bunu da reklamınızla uyumlu bir şekilde oluşturmalısınız.
  • Reklamınızı çekebilecek bir yapım şirketi ile anlaşmanız gerekmektedir. Ücretler, yapım şirketlerine göre değişkenlik gösterecektir.
  • Reklam süresi satın almanız gerekecektir. Sizlerin de bildiği gibi her reklam süresi, birbirine göre değişkenlik göstermektedir. Her reklamın süresi aynı değildir. Reklamınızın kaç saniye olmasını istiyorsanız, ona göre bir satın alma yapmanız gerekmektedir. (Vikipedi)
televizyon reklamları

Televizyon Reklamları Nasıl Verilir?

Tv reklam için yukarıdaki aşamaları uygulamanız gerekmektedir. TV reklamlarını bu şekilde verebilirsiniz. Günümüzde pek çok marka ve ürün, farklı reklamlarla karşımıza çıkmaktadır. Hatta bazı markalar, düzenli olarak içeriklerini ve reklamlarını yenileyerek tekrar bizlere sunmaktadır.

Her ürünün reklamı olmayacağını söyleyebiliriz. Örneğin alkol, sigara, ilaç vb. kullanımının zararlı olduğu ürünler, kullanıcılara reklam vasıtası ile tanıtılamamaktadır.

Televizyon Reklam Ücretleri

Daha önce de belirttiğimiz gibi Tv reklam ücretleri değişkenlik göstermektedir. Reklamların fiyatlarını saniyelere göre belirlenmektedir. Ortalama 10 saniyesi 10 bin olan bir reklam çekebileceğiniz gibi, yaklaşık 1 dakika olan reklam da çekebilirsiniz. Reklamın 10 saniyesi günümüzde 10 bin TL ila 4 bin TL arasında değişmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

Özellikle futbol arasında konulan reklamlar için saniye başı bin TL ödemeniz gerekebilirsiniz. Özellikle bu dönemlerde kullanılan reklamların, ürün sattırma konusunda daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Reklamların ücretleri aynı zamanda kanal bazlı olarak da değişmektedir. Dizilerin içerisinde de reklam konulmaktadır. Bu sebeple, en çok izlenilen dizilere reklam verebilirsiniz. Ancak ücretlerin sabit olmadığını tekrar altını çizmeliyiz.

Reklam saatlerinin yoğun olduğu zaman dilimi, pek çok kişinin tv karşısında olduğu saatler olarak ayarlanmaktadır. Ortalama saat 19.00 ila 23.00 arasında verilen reklamlar daha verimlidir.

Genel kategorimiz ile güncel ve sosyal tüm konulara erişebilirsiniz.

Sözler hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir