Teravih Namazı

Teravih Namazı

Ramazan ayının simgelerinden biri olan teravih namazı nasıl kılınır? Ramazan ayı özelinde çokça duyulan teravih namazı, yatsı sonrasında cemaatle camilerde kılınırken kişi tek başına da eda edebilir. Hz. Peygamber, önceleri cemaatle birlikte bu namazı kılmış olup sonraki dönemlerde ise farz olmaması adına tek başına kılmayı tercih etmiştir. Ramazan ayı için oruç ile birlikte önemli ritüellerden olan teravih namazı birçok sevabı bulunduran ibadettir. Peki, teravih ne anlama gelir?

Teravih Ne Demek?

Arapça kökenli olmakla beraber sözlük anlamı rahatlatmak olan kelime kökeninden oluşan teravih namazı, yatsı namazıyla birlikte kılınır. Dört rekâtta bir selam verilebileceği gibi isteğe bağlı olarak ikişer rekat olarak da kılınabilir. Yatsı namazı vaktinde kılınırken sonrasında sahura niyet edilir. Yatsı ya da diğer vakit namazları gibi farz değildir. Bu yüzden vakti içinde kılınmaması halinde teravih namazı için kaza durumu olmamaktadır. (Vikipedi)

Teravih Namazı Özellikleri

  • Yalnızca Ramazan Ayı içinde kılınmakla birlikte yatsı vaktindedir.
  • 13 rekatlık yatsı namazı arasında 20 rekat olarak cemaatle kılınır.
  • Kadınların cami ortamında ya da evde kılabilmeleri mümkündür.
  • 30 gün boyunca kılınan teravih namazıyla her gün farklı bir sevap kazanılmaktadır.
  • İki rekat veya dört rekat olacak şekilde isteğe bağlı kılınabilir.
  • Farz olmamakla birlikte sünnet sevabı alınır.
teravih namazı nasıl kılınır

Teravih Namazı Kaç Rekat?

Toplamda 20 rekat olarak yanıtlanan teravih namazı kaç rekat nasıl kılınır sorusuna dair farklı görüşler vardır. Öncelikli olarak tek niyetle kılınması söz konusu olsa da her dört rekatta bir selam verilerek tekrar niyet edilebilir. Her ne kadar nafile namazların tek olarak kılınması daha makbul olsa da teravih namazı için bu durum geçerli değildir. Çok uzun süreli olması ve ramazan ayı içinde gerçekleşmesinden ötürü teravih namazı kılınışı cemaatlidir. Daha fazla sevap alımı söz konusu olurken dağınık halde kılınmasını önlemek için Hz. Ömer bu konuda büyük çaba sarf etmiştir. Kadınların camilerde kılabilmesi de mümkün olurken teravih namazı nedir sorusu da bu şekilde cevaplanır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

Teravih Namazı Nasıl Kılınır?

Yatsı namazı vakti içinde teravih namazı saat kaçta sorusu yanıt bulurken ilk sünnetin kılınması ve sonrasında farzın birlikte eda edilmesinden sonra başlanılır. 20 rekat olan teravih namazı dörder ya da ikişer rekat şeklinde tamamlanır. Ardından ise yine cemaat halinde vitr namazı kılınır. Farz sonrasında yatsının son sünnetinin kılınmasıyla müezzin tarafından teravih namazının başlayacağı belirtilir. Sonrasında niyet edilerek teravih namazı için imama uyulur. İlk rekatta sübhaneke okunur ve Fatiha ile zamlı sureyle tamamlanır. Rükü ve secde aynı şekilde yapılırken ikinci ve dördüncü rekatlarda sübhaneke haricinde aynıdır. Oturma sırasında tahiyyat, Allahümme Salli Barik okunurken bu şekilde teravih namazı tamamlanır. Dört rekat kılma durumlarında selam verildikten sonra tekbir getirilir. Teravih namazı nasıl kılınır sorusu özelinde imam sesli şekilde kıraat yaparken en son olarak vitr namazı da yine birlikte eda edilir.

Nasıl Yapılır kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Teravih Namazı Nedir?

Teravih namazı, yıl içerisinde sadece ramazan aylarında kılınmakta olan ve yatsı namazından önce kılınmaya başlayan bir namaz şeklidir.

Teravih Namazı Evde Kılınabilir mi?

Teravih namazı kılmak için bir cemaate dahil olmak gerekir. Evde veya camii dışında ki herhangi bir yerde tek bir şekilde, cemaatsiz kılınmaz.

Teravih Namazı Kaç Rekattır?

Teravih namazı yatsı namazından önce kılınmaya başlar ve yatsı namazı ile birlikte tamamlanır. Teravih namazı sadece kendisi 20 rekattır. Yatsı namazı da 13 rekattır. Yani ikisi birlikte 33 rekat olarak kılınmaktadır.

Nasıl Yapılır hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir