TikTok Algoritması Nasıl Çalışır?

TikTok Algoritması Nasıl Çalışır?

Tikok hakkında bugüne kadar pek çok eleştiri yapıldı. Tüm eleştirilere bir şekilde yanıt veren TikTok, şeffaflık stratejisi ile algoritmasını da halka detaylı ve açık bir şekilde sundu. Bu açıklama ile birlikte kullanıcılara önerilen tüm videoların hangi kıstaslara göre belirlendiği de öğrenilmiş oldu.

Bu yazımızda TikTok algoritması nasıl çalışıyor ve videolar bu platformda neye göre öneriliyor, bunları inceleyeceğiz.

TikTok Algoritmasının Yapısı Nasıl Çalışmaktadır?

TikTok tarafından paylaşılan açıklamaya göre TikTok algoritması temelde şu şekilde işliyor: TikTok feed’inizde ilgi alanlarınıza uygun bir video akışı sunulur, ve böylelikle kullanıcıya uygun sevilen içerikleri ve içerik oluşturucuların kolayca bulunması hedeflenir. Feed ekranı, içerik oluşturucuların TikTok algoritması tarafından, kullanıcıların ilgisini çekeceğini düşündüğü diğer kullanıcıları da ekranınızda listelemektedir.

Kişisel feed bazında çalışan bu öneri sisteminin algoritma temelinde nasıl çalıştığı ise şöyle açıklanmış:

  • Kullanıcı etkileşimleri ile: Beğenilen ya da paylaşılan tüm videolar, takip edilen tüm hesaplar, gönderilere yapılan yorumlar ve oluşturulan içerikler algoritma tarafından kayıt altına alınarak feed ekranında size uygun videoları karşınıza çıkarıyor. Ayrıca kullandığınız hashtag’leri kullanan diğer içerik üreticilerini de feed ekranınızda görmeniz mümkün.
  • Video bilgileri ile: Videonun açıklama kısmına yazdığınız metinler, içerikte eklediğiniz sesler, müzikler ve hashtag’ler gibi etkenler algoritma tarafından size özel olarak kaydediliyor ve buna uygun içerikler feed ekranınızda çıkıyor.
  • Cihaz ve hesap ayarları: Dil tercihi, mobil cihaz türü, bulunduğunuz ülke gibi faktörler de etkili ancak diğerleri kadar değil. TikTok, bu bilgilerin diğer bilgileriniz kadar erkili olmadığını belirtmiş.

Kısaca, TikTok da diğer sosyal medya ağlarına benzer bir algoritma ile çalışıyor denebilir. Yani siz bir içerikle etkileşime girdiğinizde, buna benzer diğer içerikler ya da hesaplar size gösterilecektir.

tiktok algoritması

TikTok Algoritması Hakkında Açıklamaları

TikTok’un algoritmasına dair paylaştığı diğer detaylar şu şekilde:

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Takipçi Satın Almak Güvenilir mi?

-Algoritma, eğer bir kullanıcı bir video içeriğini baştan sona izleyerek bitirdiyse o içeriğe daha çok ilgi gösterdiğini algılıyor. Bu etmen, videoyu izleyen kullanıcı ile içerik üreticisinin aynı ülkede olup olmamasından daha önemli bir faktör.

-Kullanıcılar platforma ilk katıldığında ilgi alanlarını seçmeleri önerilir. Böylelikle feed ekranında algoritma tarafından ilgi alanlarına uygun içerikler sunulur.

-Yalnızca seçilen ilgi alanları feed ekranını dolduruyor denilemez. Yeni oluşturulan hesapların video içerikleri izlenmeye başladığında, videoda kullanılan etiketler, sesler, efektler ve trend olan diğer hususlar da feed ekranınıza gelecektir.

-Feed ekranında ilgi duymadığınız içeriklerle karşılaşıyorsanız, bunun sebebi TikTok algoritması tarafından yapılan kasıtlı önerilerdir. Feed ekranına bu tür videolar getirmek, yeni video üreticilerini keşfetmenizi sağlayarak size yeni fırsatlar sunmayı hedefler.

Burada dikkat etmeniz gereken şey, TikTok’un gönderilerinizin video başlığı ile açıklama kısmında belirttiğiniz ilgi alanlarına uyumlu olması halinde, içeriği daha fazla kitleye ulaştıracağını söylemesi. Ayrıca TikTok, bahsettiği tüm bu faktörlerin hangisinin ne oranda etkili olduğunu belirtmiyor ancak yukarıda açıklamış olduğu tüm maddeler algoritması hakkında pek çok bilgiyi bizlere sunuyor.

TikTok Destek blogları ile TikTok hesaplarınızı geliştirin!

TikTok Feed Ekranında Çıkanlar Neye Göre Belirleniyor?

Bu, sizin hashtag kullanımınız, beğendiğiniz videolar, yaptığınız yorumlar, akip ettiğiniz hesaplar vs. gibi pek çok faktöre göre belirleniyor.

TikTok Etkileşimlerimi Nasıl Artırırım?

Bunun için ilgi alanlarınız ile, video başlıklarınız ve içerikleriniz uyumlu olduğunda TikTok sizi daha fazla kitlenin karşısına çıkaracaktır.

TikTok’taki Dil Tercihim Etkileşimimi Artırır mı?

TikTok’un yaptığı açıklamaya göre, böyle bir şeyin olabilme ihtimali çok düşük.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir