Title Nedir?

Title Nedir?

Web sitelerde var olan içeriklerin başlıklarını ifade eden title nedir sorusu sıklıkla dile getirilmektedir. Son derece büyük öneme sahip olup arama motorlarında ön sıralarda olunmasını sağlayan unsurların başında gelir. Herhangi bir arama yapılması durumunda mavi renkli olarak başta gösterilen başlık title olarak ifade edilir. Altındaki adres bölümü ise URL olup en altındaki Meta Description olarak tanımlanır. Çok daha iyi bir şekilde oluşturulmaları halinde sitenin arama motorları sıralamasında öne çıkacağı unutulmamalıdır. Bundan dolayı yalnızca içerik kalitesi değil, içeriğin bir nevi göstericisi konumunda olan başlıkta belirli kurallara sahip olmalıdır. Peki, SEO title nasıl olmalı?

SEO Title Oluşturma

Oluşturulma aşamasına geçmeden önce SEO Title için temel unsur kullanıcılardır. Arama motorları aracılıyla kullanıcıların yaptıkları aramalara uygun olarak başlıkların oluşturulması şarttır. Çünkü aranan konuya ilişkin olması, uygun uzunluğa sahip olması, imla kuralları noktasında hatasının bulunmaması temel kriterlerdir. Bununla birlikte her kullanıcının sayfayı ziyaret etme isteğini etkileyecek kalitede olması da gerekir. Her ne kadar çok önemli olsa da bazı nedenlerden ötürü editör ve web sitesi yöneticilerinin dikkat etmediği de söylenebilir. Bundan dolayı hazırlayacağınız sitede doğru SEO uyumlu title oluşturulmasıyla birkaç adım öne geçmeniz söz konusudur.

  • Title Uzunluğu

Çokça sorulan SEO title nasıl olmalı sorusuna uzunluk ile başlamak gerekir. Uygun bir şekilde maksimum 65 karakter olmalıdır. Buna ilave olarak 30 karakterden çok daha kısa başlıkların oluşturulması da SEO açısından zararlıdır. Bu iki sınır arasında SEO title oluşturulması en uygunudur. Çok uzun olması halinde arama sonuçlarında tam olarak neyin anlatıldığı görülmeyecektir. Noktalı bir şekilde uzayan başlığa sahip siteye girişlerin çok nadir olduğu unutulmamalıdır. Böyle bir olumsuzluğun yaşanmaması adına ortalama bir seviyede tutulması mantıklı olacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

  • Anahtar Kelimeli Title

Bilindiği gibi SEO uyumlu yazılarda anahtar kelimelerin değeri fazladır. Oluşturulacak içeriklerde belirli oranda anahtar kelime kullanımı yapılır ve bu durum aramaların çok daha isabetli sonuçlanmasını beraberinde getirir. Anahtar kelimelerin popüler olması ve aynı zamanda özgünlük içermesiyle birlikte title içerisinde kullanımı da olabilmektedir.

  • Marka Eklemeli Title

Var olan içerik başlıkları için marka ya da site adı da ilave edilebilir. Tire ile ayrım yapıldıktan sonra en son kısımda site ismi geçirilebilir. Bunun haricinde bölünmüş çizgi kullanımı da çokça olmaktadır.

  • İçerikle Uyumlu Title

Belki de en çok dikkat edilmesi gereken hususların başında SEO title başlık özelinde içerik etkisi gelir. Mutlaka içeriğin hazırlanması, anahtar kelimelerin belirlenmesiyle title arasında bağ kurulmalıdır. Eğer içerikte anlatılan derinlemesine konuyla başlık arasında uyumsuzluk oluşursa yanlış arama sonuçlarında çıkacağı unutulmamalıdır. Bu yanlış kullanımdan ötürü sitenin tercih edilmemesiyle başlanılan süreç ise oldukça can sıkıcıdır. Giderek değer kaybedilmesiyle aşağılara kadar inilir ve prestij kaybıyla sonuçlanır. Bununla birlikte çift title kullanımı da son derece yanlış bir başka husustur. Yapılacak doğru hamlelerle oluşturulacak title ne demek sorusuyla birlikte içeriğin görüntülenmesine olan katkısı ise yadsınamaz bir gerçektir.

SEO İle Title İlişkisi

Var olan aramalarda sitenin göstericisi konumunda olmasından ötürü SEO uyumlu title tag kullanımları büyük önem içerir. Bir dükkân olarak düşünüldüğünde vitrin olarak da ifade edilmesinde sakınca yoktur. Site başlığının doğru yazılmış olması, tam anlamıyla içerikle uyumlu olması, kullanıcıya hitap etmesiyle ziyaretçi alım oranı yükseltilir. Kötü oluşturulmuş, kısa yazılmış ya da sıklıkla görünen başlıklardan ziyade çok daha özgün title oluşturulmasıyla trafik yoğunluğu beklenenden daha hızlı artacaktır. Title nedir tüm detayları ile anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

SEO Title Nedir?

SEO Title, oluşturmuş olduğunuz içeriklerinizin başlıklarınınz optimizasyon çalışmalarına uygun hale getirilmesi durumudur.

SEO Title Neden Önemlidir?

SEO Title, arama sorgularında sitenizin sıralamasını doğrudan belirleyen detaylar arasında yer almaktadır. İçeriklerinizin alaka düzeyini belirler sizleri hedeflerinize yakınlaştırır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İşletme Büyütme Stratejileri: 8 Dijital Pazarlama Stratejisi

SEO Title Nasıl Olmalıdır?

SEO Title içerikleriniz için belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeleri içerisinde barındırmalıdır. Çok kısa olmamalı ve aynı zamanda da çok uzun olmamalıdır.

Kalıcı Bağlantı Nedir?

Kalıcı bağlantılar, web sayfalarının sahip olduğu benzersiz URL uzantılarıdır. SEO açısından ve kullanıcı deneyimi oluşturmak adına dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Title Anahtar Kelime İçermeli mi?

Sayfa başlıkları ve title’lar SEO açısından önemlidir. İçerisinde anahtar kelime muhakkak içermelidir.

Title Ne Kadar Uzun Olmalıdır?

Title uzunlukları ideal olarak 40-60 karakter arasında olabilir. Daha uzun ve kısa title kullanımı tercih edilmemelidir.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir