Trigliserit

Trigliserit

Trigliserit nedir? Trigliserit, bazı gıdalarda bulunan (et ve süt ürünleri gibi) bir yağ türüdür, ancak karaciğerde de yapılır. HDL ve LDL’ye benzer şekilde, sağlıklı kolesterol seviyelerinin korunmasında rol oynarlar. Yediğiniz yiyeceklerden kullanılmayan kaloriler, vücutta yağ olarak depolanmak için trigliseritlere dönüştürülür. Trigliseritler yağ sağladığı için metabolizmamızda önemli bir rol oynarlar. Vücut bu yağları bir enerji kaynağı olarak gerektirdiğinde, bağışıklık sistemi trigliseritlerin parçalanması için parçalanmasını ister. Aksi takdirde, istenmeyen vücut yağı olarak saklanırlar. Trigliserit yüksekliği ise ciddi bir sorundur.

Trigliseritler yükseldiğinde, kalp hastalığı geliştirme riski daha fazladır. Trigliserit bakımından zengin bir yemekten sonra seviyelerinizin normale dönmesi birkaç saat sürebilir. Sürekli olarak trigliserit içeren yemekler yiyorsanız, vücudunuz onları serbest bırakamaz ve vücudunuzda depolanırlar, bu da kalp hastalığı, karaciğer hastalığı ve ayrıca bağlantılı metabolik sendrom da dahil olmak üzere bir dizi sağlık etkisine yol açabilir. Diyabette bunlardan biridir. (Vikipedi)

Trigliserit Yüksekliği Ne Demek?

Trigliseritler kandaki bir yağ türüdür. Yüksek trigliserit seviyeleri kalp hastalığı riskinizi artırabilir. Neyse ki, kilo vermek, fiziksel olarak aktif olmak ve rafine karbonhidratları sınırlamak gibi bir dizi başka durum için tavsiye edilen aynı diyet önerileri de trigliseritlerin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Çok fazla kalori yendiğinde, vücut onları daha sonra kullanmak üzere trigliserit olarak depolar, ancak trigliserit seviyeleri çok yükseldiğinde kalp hastalığı riskini artırabilir. Normal bir trigliserit seviyesinin 150 mg / dL’nin altında olduğu kabul edilirken, 200 mg / dL’nin üzerindeki bir seviye yüksektir. Birçoğu için, aşağıdaki yaşam tarzı değişiklikleri ile sağlıklı bir seviyeye ulaşılabilir. Trigliserit nasıl düşer sorunuzun cevabı için makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

trigliserit nedir

Trigliserit Nasıl Düşer?

Yağları Dikkatli Tüketin

  • Yağ, kalp sağlıklı beslenme planlarında sıklıkla çok dikkat çeker, ancak bu yağı tamamen ortadan kaldırmanız gerektiği anlamına gelmez. Zeytin ve bitkisel yağlar, fındık ve tohumlar, avokadolar ve yağlı balıklar gibi doymamış yağ kaynaklarına odaklanın. Çeşitli diğer faydalı besinlere ek olarak, deniz ürünleri, trigliserit seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilecek omega-3 esansiyel yağ asitleri sağlar. Haftada sadece 2 porsiyon deniz ürünleri (toplamda yaklaşık 8 ons) önerilen miktarda omega-3 yağ asidi sağlayacaktır. Omega-3 yağ asitleri yüksek deniz ürünleri arasında somon, ringa balığı, Atlantik ve Pasifik uskumru, gökkuşağı alabalığı ve sardalya bulunur. Not: Hamile ve emziren kadınlar, küçük çocuklar, yüksek düzeyde cıva içeren köpek balığı, kılıç balığı, kral uskumru ve kiremit balıklarından kaçınmalıdır. Yüksek veya çok yüksek trigliseritleriniz varsa, doktorunuz reçeteli ek omega-3 yağ asitleri dozu da önerebilir. Bu sadece bir doktorun tavsiyesi ve gözetimi altında yapılmalıdır.

Karbonhidratlarda Dikkatli Olun

  • Herhangi bir kaynaktan ekstra kalori, trigliserit olarak depolanabilirken, ilave şeker ve alkolden fazla kalori, trigliseritlerin yükseltilmesi üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olabilir. Karbonhidrat yönünden zengin yiyecekleri seçerken, tam tahıllara, meyvelere, sebzelere ve az yağlı süt ürünlerine odaklanın. Rafine edilmiş tahılları ve tatlıları, pişmiş ürünler ve şekerli tatlandırılmış içecekler gibi ilave şeker kaynaklarını sınırlayın. Ve alkol kullanmaktan kaçının. Akdeniz tarzı yemek planları benzer şekilde kalp sağlığı ile ilişkilidir. Bu, doymuş yağ, trans yağ, ilave şeker ve alkolü sınırlarken daha fazla meyve, sebze, tam tahıl ve deniz ürünleri yemeyi içerir. Trigliserit nedir sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Trigliserit Nedir?

Trigliserti, yağ asidi ve gliserolün birleşmesi neticesinde oluşan bir doğal yağdır. Bitkisel ve hayvansal yağların temel bileşenleri arasında yer almaktadır.

Trigliserit Ne İş Yapar?

Trigliseritler vücudun enerji depoları arasında yer alır. Ayrıca canlıların vücut sıcaklıklarına katkıda bulunurlar ve sıcaklığı doğal düzeyde korurlar. Trigliseritler vücut için çok yararlıdır ve hastalıkların önlenmesinde rol oynarlar.

Trigliserit Düzeyi Artarsa Ne Olur?

Trigliserit miktarı vücut için kritik düzeylere ulaşırsa, vücut hastalıkara karşı daha az dirençli olacaktır. Kolestrol seviyesi yükselir ve yağlanma yaşanabilir. Baş ağrısı, vücutta dengesizlik gibi sonuçlar doğurabilir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir