TrustRank Nedir?

TrustRank Nedir?

Türkçe olarak “güven değeri” ya da “güven analizi” yapılmasını sağlayan bir yöntem olmakla beraber TrustRank her web sitesi için hayati öneme sahiptir. Bilindiği gibi başta Google olmak üzere çeşitli arama motorlarının botlarına iyi görünme amacıyla çeşitli işlemler yapılmaktadır. Bu durum karşılıklı güven hissini getirirken bazı durumlarda web siteleri zararlı yazılım ve durumlarla da karşı karşıya gelebilmektedir. Spam linklerle mücadele etme noktasında geliştirilmiş olan TrustRank nedir sorusuna bu şekilde yanıt verilebilir. Google açısından önemi büyük olurken mutlaka belirli zaman aralıklarında bu değerler görülmelidir.

TrustRank Neden Kullanılır?

Özellikle ticari kaygılardan ötürü bazı webmasterlar tarafından spam link gönderimleri olmaktadır. Bu ise Google tarafından tespit edildiğinde telafisi güç zararlarla karşılaşılır. Sitenin korunması adına gelebilecek tüm spam durumlarına karşı bu araç kullanılabilir. Kullanımı son derece kolay olmakla beraber belirli kontroller neticesinde güvenilir site işaretlemesi verilmesi sitenin itibarını da yükseltir. Gerek kişisel gerek kurumsal tüm web siteler için TrustRank neden kullanılmalı sorusuna cevap bu şekilde verilir.

TrustRank Nasıl Kullanılır?

Basit algoritmaya sahip olan TrustRank nasıl kullanılır içinde ayrıntılar mevcuttur. Link veren site her zaman link alana göre daha üst değerdedir. İyi bir yapıya sahip siteye ki linklerin durumuna bakılarak işlemler yapılır, iyi olarak algılanır. Puanlama bazlı bir işleyiş mevcuttur. Burada içerik kalitesi de belirleyici hususlardandır. Mutlaka en özgün şekilde hazırlanmış olmalıdır. Ayrıca kelime seçimleri, faydalı olması gibi durumlara dikkat edilir. TrustRank değerini etkileyen bir başka husus ise site yaşı, domain bilgileridir. Peki, var olan TrustRank değeri nasıl yükseltilir?

trustrank değeri

TrustRank Değeri Nasıl Yükselir?

  • İçerik Düzenleme

Var olan TrustRank değeri zaman içinde yükseltilebilir. Bunun olması adına içerikler ve link durumlarına göz atılması yeterlidir. İçeriklerin kaliteli olması ve bazı SEO kriterlerine sahip olması öncelikli meseledir. Kopya içeriklerin bulunması ya da çok az içeriğe sahip olunmasıyla düşük bir puanlama oluşacaktır. Özgünleştirme yapılması gereken ilk işlemdir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

  • Domain İşlemleri

Mevcut domain yaşının etkisi de bulunurken kayıt tarihi, aktiflik durumu ve ne kadar daha aktif olunabileceği etkiler. Domain yaşıyla beraber en az 5 sene daha aktif olma halinin bulunması değeri yükseltir. Bununa ilave olarak site kodlaması ve kodlama kalitesinin etkisi de büyüktür. Ayrıca sosyal medya üzerinden gelen trafiğin fazla olması, giderek artması da TrustRank değeri yüksek seviyeye çıkartır.

  • Backlink Seçimleri

Yapılacak doğru backlink alımları, düzeyli olması ve kaliteli sitelerle iş birliği içine girilmesi de yine değeri arttırır. Ancak çok sık ve fazla backlink durumları faydadan çok zarar verir. Bundan dolayı kaliteli ve yeterli ölçüde bu işlemler yapılmalıdır. Her siteden link alma veya link verme halinin bulunmasıyla site kalitesine zarar verileceği unutulmamalıdır. Söz konusu olan TrustRank değeri ile ilgili yapılacaklarla puanlama açısından siteye yarar kazandırılır.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

TrustRank Nedir?

Trustrank web sitelerinin spam olup olmadıklarını belirlemek adına kullanılmakta olan yarı otomatik bir sistemdir. Stanford üniversitesi ve yahoo tarafından geliştirilmiş olan bir analiz tekniğidir.

TrustRank Ne İşe Yarar?

Trustrank analiz tekniği sayesinde web sitelerinin spam olup olmadıkları tespit edilir ve bu analizler sonucunda bir puanlama yapılır. Böylece web sitelerinin güvenilirlik puanları belirlenir.

TrustRank Puanları Neye Göre Belirlenir?

Trustrank puanlamaları web sitelerinin aldığı geri bağlantılar göz önünde tutularak belirlenmektedir. İyi siteler kaliteli sitelerden bağlantı alırken, kötü siteler ise kalitesiz ve spam sitelerden bağlantı alacaktır mantığına dayanır.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir