TSH

TSH

TSH nedir? Tiroid bezinin en başıca görevi, metabolizmanın hızının ayarlanması konusunda vücuda yardımcı olmaktır. TSH, Tiroid bezine ürettiği hormonlar konusunda yol göstericilik yapar diye verebiliriz. Hipofiz bezi tarafından üretilen bu hormon Tiroid uyarıcı hormon olarak bilinir.

Tiroid bezinden T3 ve T4 ismi verilen hormonlar salgılanarak günlük hayatta vücutta yapılması gereken aktiviteler düzene sokulur. Bazı durumlarda bu bezin fazla veya az çalışması durumları görülebilir. Böyle durumlarda tiroid hastalıkları ismi verilen bir takım hastalıklar insanlarda baş gösterir. Bu yazımızda bu hastalıklarla mücadele kapsamında neler yapılması gerektiğini anlatacağız.

TSH (Tiroid Uyarıcı Hormon) Nedir?

TSH miktarı, doktorlar tarafından sizlerdeki belirtilere göre yapılacak olan testler sonucunda ölçülebilmektedir. Bunun sonucunda Tiroid bezinin düzgün çalışıp çalışmadığına karar verilir. Bu testlerde kandaki şu değerler ölçülür.

 • T3
 • T4
 • T3RU
 • TSH

Bu değerlerin ölçümleri sonucunda sizde herhangi bir hastalık olup olmadığı kanısına varmak mümkündür. TSH ne demek sorusuna cevap verdikten sonra dilerseniz nedenleri konusuna geçebiliriz. (Vikipedi)

tsh nedir

TSH Yüksekliği Nedenleri

Bu hastalığın nedenlerin arasında çok önemli 3 tane tanı yatar. Kanser dahi olabilecek durumlara kadar gidebilen bu hastalığın kısa zamanda fark edilmesi ve tedavisine başlanması önemlidir.

TSH yüksekliği nedenleri arasında şunlar bulunur.

 • Hipotiroid: Vücudun yeterince hormon üretemediği durumlarda bu hastalık görülebilir. Tiroid bezi özellikle salgıladığı hormonlar ile vücudu kontrol eder. Ancak eğer TSH düşüklüğü durumları mevcutsa o zaman vücudun kontrol edilmesi zorlaşır. Hipotiroidin altında yatan nedenler ise şu şekildedir.
  • Ameliyatlar
  • Radyasyon terapileri
  • Psikiyatrik ilaçlar
  • Otoimmün hastalıkları
 • Tiroid Bozukluğu: Bu bozukluk neticesinde vücutta anormal bir şekilde hormon üretimi görülmektedir. Düşük veya yüksek hormon üretimi görmek mümkündür. Nedenleri arasında;
  • Tiroid kanseri
  • Tiroid bezinin büyümesi
  • Tiroid bezinin işlevsel bozukluğu bulunur.
 • Hipofiz Tümörü: Nadiren karşılaşılan bir durum olsa da özellikle yüksek oranda TSH seviyesi görüldüğü zamanlarda ortaya çıkabilmektedir. Genellikle iyi huylu olsalar da yapılacak olan testlerin ardından tümörün cinsi ortaya çıkartılmaktadır.

TSH Yüksekliği Tedavisi

Bu hastalık görüldüğü zamanlarda öncelikli olarak ilaç tedavisi kullanılmaktadır. Ancak bunun dışında aşağıda birazdan değineceğimiz gibi yenilen ve içilenlere çok dikkat edilmesi gerekir. TSH hormonu bozukluğu tedavisi için şunlar önerilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

 • Tiroid bezi tahriş oldu ise bu durum ömür boyu sürecek olan tedavilerin başlangıcıdır. Ancak tiroid bezi tahrip olmadı ise o zaman kısa süre içerisinde alınacak ilaçlar bırakılabilir.
 • Doktorlar tarafından verilecek olan tablet ilaçlar ile hormon salgısı normale döndürülebilmektedir.
 • Doktorlar tarafından önerilen yemeklerin yenmesi önemlidir.

Tiroid uyarıcı hormonu bozukluğu genellikle genetik olarak görülmektedir. O nedenle birinci derece yakınlarınızda bu hastalık varsa belirtileri beklemeden bir doktora gitmenizi tavsiye ederiz. TSH nedir sorusunu sizler için cevapladık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile güncel ve sosyal tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

TSH Ne Demektir?

TSH kelime anlamı olarak Trioid Uyarıcı Hormon demektir. TSH trioid bezine, diğer hormonları nasıl ve ne seviyede oluşturması gerektiğini bildiren bir hormondur.

TSH Neden Önemlidir?

Trioid bezi insan vücudunda çok önemli görevleri üstlenmektedir. Metabolizma ve büyüme de bunlara dahildir. Bu nedenle trioid bezinin düzenli ve iyi çalışması çok kritiktir.

TSH Testi Nedir?

TSH testi, trioid bezlerine gerekli bilgilerin sağlanıp sağlanmadığı konusunda bilgi almak adına yapılan testlerdir. İnsan ilk doğdugunda ilk yapılan testlerden biridir. Şüpheli troidlerden doğabilecek hastalıkların önün geçmek için kullanılır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir