Türkiye’nin En İyi 10 Haber Sitesi

Türkiye’nin En İyi 10 Haber Sitesi

Türkiye’de medya kuruluşları, siyasi kurumların esiri olarak belirli ideolojileri referans alarak okuyucularıyla buluşmaktadır. Derlediğimiz “Türkiye’nin en iyi 10 haber sitesi” başlığında, kamuoyunda her kesimi memnun edebilecek bir yayın kanalı zinciri bulunmadığı için habercilik standartlarını referans alarak bu listeyi oluşturduk. Listemizde yer alan haber sitelerini alfabetik olarak sıralamaktayız.

Türkiye’nin En İyi 10 Haber Sitesi Listesi

Türkiye’nin en iyi 10 haber sitesi, sadece metin odaklı habercilik anlayışına odaklanan yayım kuruluşlarından oluşmamaktadır. Hem yazılı, hem görsel, hem de videolardan oluşan haber kuruluşları, ülkemizde yüzbinlerce kullanıcı ile buluşmaktadır.

en iyi 10 haber sitesi

140Journos

2012 yılında Twitter üzerinde kurulan bir haber kuruluşudur. İlerleyen zamanlarda yazılı haber mecrasından ayrılarak sadece Türkiye ile ilgili belgesel videolar, görsel hikayeler ve araştırma videoları üreten bir yayın kuruluşuna dönmüştür. 140journos yayınları, toplum içerisinde destek toplasa da, bir o kadar tepki almayıda başarmıştır. Kanal bu popülasyonu ile birlikte 2019 yılında BluTv için 10 bölümlük “Pavyon” belgesel serisini yayınladı. Oldukça başarılı olan seri, Ankara Pavyonlarını ve orada çalışan emekçilerin hayatlarını izleyicilerle buluşturdu. 140Journos an itibariyle YouTube üzerinde 950 bin takipçiye sahip.

140journos haber

BBC Türkçe

BBC, İngiltere merkezli bir haber kanalıdır. BBC Türkçe ise 1939 tarihinde kurularak, Türkiye’nin en eski haber kanalları arasında yer almaktadır. Bu süreç dahilinde BBC Türkçe; radyo, TV, internet sitesi ve YouTube üzerinden kullanıcı ile buluşmayı başarmıştır. BBC internet sitesi içerisinde yer alan haber içerikleri kadar, YouTube üzerinde yayınladıkları belgesel ve araştırmacı yayınlarıyla da toplumun birçok kesiminden olumlu tepkiler almayı başarmıştır. BBC Türkçe’nin YouTube kanalında 620 bin takipçisi bulunmaktadır.

DW Türkçe

Deutche Welle (DW), Almanya merkezli bir haber kanalıdır. Türkçe de dahil olmak üzere 30 farklı dilde yayın yapmaktadır. Kanal hem dünya gündemine hem de Türkiye gündemine objektif değerlendirmeler sunarak, izleyicilerini bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. İnternet sitesine kıyasla YouTube kanalı daha aktif olan DW Türkçe, 490 bin takipçi ile bu alanda geniş bir izleyiciye sahiptir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Web Sitenizde Virüs Var mı?

dw türkçe haber sitesi

Euronews Türkçe

Avrupa merkezli bir yayın kanalı olan Euronews, 1993 yılında Fransa’da kuruldu. Euronews Türkçe olarak da 2008’den itibaren Türkiye’de yayın hayatına devam etmektedir. Çeşitli araştırma konuları, belgeseller ve Türkiye gündemi değerlendirmeleriyle yazılı, görsel ve video içerikler yayınlamaktadır. Euronews Türkçe web sitesi metin bazlı içeriklerinde, video içeriklerine nazaran daha geniş bir kitleye ulaşabilmektedir. Buna rağmen YouTube içerisinde 495 bin takipçiye ulaşmayı başarmıştır. 

Hürriyet

Hürriyet, 1948 yılında kurulan ve günümüze kadar yayın hayatına devam eden bir yayın kuruluşudur. Gazete yayınlarıyla ülkemizde geniş bir kitleye ulaşmayı başaran Hürriyet, dijital çağ ile birlikte web sitesi, sosyal medya hesapları ve YouTube üzerinden de yayın hayatına devam etmeyi başarmıştır. Yayın kuruluşu 2018 yılında Erdoğan Demirören’e satılarak, hükümete daha yakın bir çizgi izlemeye başlamıştır.

Gazete Duvar

Gazete Duvar, 2016 yılında yayın hayatına dijital ortamlarda başlayan bir gazetedir. Gazete içerisinde bulunan yazar kadrosu ve haber anlayışı, sol ideolojilere yakın olmasıyla dikkat çekmektedir. Gazete Duvar özellikle Facebook’da olan takipçileri ve gruplarıyla okuyucularıyla buluşmaktadır.

Mynet

Türkiye’nin ilk Türkçe internet platformu ve sosyal medyaları arasında yer alan Mynet, 44 milyon üyesiyle yayın hayatına devam etmektedir. Mynet hem içerisineki haber platformları (görsel, yazılı ve video), hem de sosyal alanları ile birlikte çok geniş bir alanda hizmet sağlamaktadır. Birçok alanda içerik üretebilen mecra, oyun alanlarında da mobil uygulamalarda yer almaktadır. Çeşitli sosyal medya mecralarında 2 milyon kullanıcıyı aşan takipçileri bulunmaktadır.

Ruşen Çakır

Ruşen Çakır; Türk araştırmacı, yazar ve gazetecidir. 1985 yılından beri çeşitli yayın kanallarında gazeteci olarak yer almıştır. Günümüzde Medyascope ve YouTube üzerinde habercilik faaliyetlerine devam eden Ruşen Çakır, araştırma yayınları ve derinlemesine incelediği konularla takipçileriyle buluşmaktadır.

Sputnik

Sputnik, 2014 yılında Rusya hükümeti tarafından kurulan bir haber ajansıdır. Türkiye’de de Sputnik Türkiye adıyla yayın yapmaktadır. İnternet haberciliği, video ve Twitter üzerinden yayın yapmaktadır.

Sözcü

Sözcü; 2007 yılında yayın hayatına giren, Atatürkçü perspektifte yer alan bir gazete ve dijital haber ajansıdır. Yazılı, görsel ve video alanlarında içerik üreterek okuyucularıyla buluşan bir kanaldır. Muhalif çizgide yer alan Sözcü, ülkemizde oldukça geniş bir okuyucu kitlesine sahiptir. Ayrıca Google News kaydı nasıl yapılıyor merak ediyorsanız yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: En Çok Kullanılan Video Düzenleme Programları

Türkiye’nin en iyi haber siteleri hangileridir?Haber sitesi nedir?

Ülke ve dünya gündeminde meydana gelen olayları kamuoyuna naklen ileten haber organlarıdır.

İyi bir haber sitesi nasıl olmalıdır?

İyi bir haber sitesi; dijital bazlı teknolojileri iyi bir şekilde kullanabilmeli, güncel haberleri okuyuca hızlı, tarafsız ve ilgi çekici bir şekilde aktarabilmelidir.

Türkiye’nin en iyi haber siteleri hangileridir?

140Journos, BBC Türkçe, Hürriyet ve Sputnik en iyi haber siteleri arasından yer almaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: En Çok Tercih Edilen Çizim Programları

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 52 Ortamala: 5]
Genel
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir