Twitch

Twitch

Twitch, canlı akış yayını yapan bir web sitesi olarak 2011 yılında kurulmuştur. Sistemin kurucuları aynı zamanda Justin.tv’nin de kurucuları olan Emmett Shear ve Justin Kan’dır. Kurulduğu andan itibaren sürekli büyüyen sistem günümüzde 43 milyon aylık izleyiciye hizmet vermektedir. Yapılan araştırma sonucunda sadece ABD’de 2014 yılında en çok kaynak çeken dördüncü site olarak öne çıkmıştır. Ticari amaçlı olarak hizmet veren sistem 2014 yılında büyük bir satın almaya şahit olmuştur. Amazon siteyi 970 milyon dolar karşılığında almıştır.

Twitch Nedir?

Twitch nedir sorusuna verilecek en basit cevap bilgisayarı ve kamerası olan herkesin yayın yapabildiği bir platform diyebiliriz. Sistemin ilk kurulumunda ki amacı günümüzde giderek popülerleşen e-spor yayınlarına ev sahipliği yapması ve video oyunların oynanırken insanlar tarafından yayına verilmesidir.

Tabi bu sistemde sadece video oyunu yayınlamak zorunda değildir. Her türlü içeriği burada belirli kuralları yerine getirmek kaydıyla yayınlamak mümkündür. Tek başına yayın yapılabileceği gibi toplu halde de yayın yapılabiliyor. Sistemin içerisinde aynı zamanda büyük oyun turnuvaları, önemli espor karşılaşmaları, bireysel oyunlar için de yayın yapılabilmektedir. Dünyanın en çok ziyaret çeken 100 sitesi arasında yer almakta ve her geçen gün listede yukarı çıkmaktadır.

twitch

Twitch TV Yayını Nasıl Yapılır?

Twitch tv üzerinden herkes yayın yapabilir. Bu konuda herhangi bir sınırlama veya yasaklama durumu yoktur. Tabi bunun için bazı donanımsal ekipmanlara sahip olmanız gerekiyor. Bir bilgisayar, kamera, mikrofon yayın yapmanız için yeterli olan ekipmanlardır. Tabi ilerleyen süreçte bu işi profesyonel olarak yapmak istiyorsanız ekipmanlarınızı arttırmanız gerekecektir.

Yayınınızı masaüstü uygulamasını indirerek yapabileceğiniz gibi sistemin internet sitesi üzerinden de yapabilirsiniz. Ancak en doğru uygulama indireceğiniz uygulama ile yayın yapmak olacaktır. Kurulumu yaparken rehber size yardımcı olacaktır. Open Croadcaster Sofware isimli uygulama size tüm adımları tek tek yaptırmaktadır. Tüm ayarlar aşağıda ki sırayla yapılır ve yayınla başla tuşuna basarak ilk yayınızı yapabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

  • Ekran ayarları
  • Hoparlör ayarları
  • Görüntü kaynağı ayarları
  • Sahne ayarları
  • Ekstra birçok ayar burada yapılabilir.

Twitch Prime Nedir? Ne İşe Yarar?

Twitch prime sistemin bir parçası olarak 2014 yılında hizmet vermeye başlamış bir uygulamadır. Bir ay ücretsiz olarak kullanıldıktan sonra belirli bir ücret ödeyerek bu hizmetten daha uzun süre yararlanmanıza imkan veriliyor. Bunu tercih eden yayıncılar veya izleyiciler sistemin özel ayrıcalıklarından yararlanma şansına sahip oluyor.

  • Oyun için ay ay çok sayıda özel hediye, sürpriz ve karakter eklemesi.
  • Prime üyelik aldıktan sonra Twitch’de yayın yapan kanalları ücretsiz olarak destekleme şansı kazanırsınız. Bu abonelik esnasında chat sayfasında size özel karakterler, yazılar gibi şeyleri de kullanmanıza imkan veriliyor.
  • Amazon ürünü olduğu için firmanın internetteki yapımlarının bulunduğu Amazon Prime’da yer alan film, dizi ve müzikleri izleme ve dinleme şansına sahip oluyorsunuz.
  • Aynı şekilde firma tarafından satılan tüm oyunları indirimli olarak satın almanız ve özel sipariş vermenize de imkan verilen bir seçenektedir.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Twitch Nedir?

Twitch, isteyen kullanıcıların internet üzerinden canlı yayınlar yaparak diğer kişiler ile etkileşim kurabildiği ve yayınlarını onlar ile paylaşabildiği online platformdur. Bu platform üzerinden özellikle oyun yayınları yapılmaktadır.

Twitch Ne Zaman Kuruldu?

Twitch, 18 Eylül 2006 yılından bu yana hizmet vermekte olan bir kuruluştur. Anlık olarak milyonlarca izleyiciye ve yayıncıya hizmet verebilecek kapasiteye sahiptir. Günümüzde Amazon’a bağlı olarak çalışmaktadır.

Twitch Üzerinde Hangi Oyunlar Paylaşılabilir?

Twitch üzerinde isteyen kullanıcılar istedikleri oyunların yayınlarını yapmakta özgürdürler. Topluluk kurallarına aykırı yayınlar olmadığı sürece herhangi bir engel durumu olmayacaktır.

İsim Anlamları hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir