Twitter Hesap Gizleme Nasıl Yapılır?

Twitter Hesap Gizleme Nasıl Yapılır?

Twitter günümüzde en çok rağbet gören sosyal medyalardan biri olarak, kişisel hayatımızı ve dışa vurumumuzu yazılar ve görsellerle yapabildiğimiz bir platform. Son yapılan güncelleme ile birlikte “Hikayeler” özelliğine de kavuşan platform, kullanıcıların özgürce görsel hikâye anlatmasına da olanak sağlamaktadır. Çeşitli amaçlarla Twitter hesabını sadece takipçilerine açık hale getirmek isteyen kullanıcılar, bunun için Hesap Gizleme’yi aktif hale getirmektedir. Bu sayede atılan Twitler ve yapılan RT’ler sadece takipçi listesine özel şekilde paylaşılmaktadır. Sosyal medyayı güvenli kullanmak açısından tercih edilen bir özelliktir.

Twitter bir dışavurum ortamı olduğu için, çeşitli ruh halleriyle atılan bazı Twitlerin bedeli ağır olabilmektedir. Bu noktada en ağır örneği Justine Sacco’dan vermek mümkündür. Bir Afrika seyahatinde uçağa binmeden hemen önce attığı ırkçı twitin ardından hayatı değişmiştir. Justine, twiti attıktan sonra telefonunu uçak moduna aldı ve uçağa bindi. 11 saat süren uçuşun ardından havaalanına indiğinde ise, dünya gündeminin bir sırasında yer alıyordu. Hemen twiti silse de, gelen tepkiler sonucunda işinden kovulmuş ve Afrika’da kılık değiştirerek dolaşmak zorunda kalmıştır.

twitter hesap gizleme

Twitter Hesap Gizleme

Twitter hesap gizleme, paylaşımlarınızı sadece takipçilerinize özel hale getirmenize olanak sağlar. Böylece bir kullanıcı paylaşımlarınızı görmek için öncelikli olarak size hesabınızı takip etmek için bildirim göndermek zorunda kalır. Ayrıca yaptığınız paylaşımlar RT edilemez, sadece Fav atılabilmektedir. Eğer takipçilerinizden biri paylaşımlarınızın ekran görüntüsünü alır ve paylaşırsa da bunun ile ilgili yasal yaptırım bulunabilmektedir. Bu durum Avrupa’da suç teşkil edebilirken, ülkemizde yaptırımı yoktur.

Twitter hesap gizleme için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • Twitter hesabınıza giriş yapın.
  • Gizlilik ve Ayarlar sekmesine gidin.
  • Sol menüde yer alan Gizlilik ve Güvenlik seçeneğine tıklayın.
  • “Twitlerimi Koru” seçeceğini onaylayın.
  • Alt kısımda yer alan “Değişiklikleri Kaydet” butonuna tıklayın.
  • İşlemleri onaylamak için Twitter sizden şifrenizi isteyecektir. Şifrenizi girin.

Böylece hesabınız gizlenmiş olacaktır. Bu işlemler dışında Twitter hesabınız ile ilgili çalınma gibi durumlara karşı önlem almak için Twitter hesap kurtarma yazımızı okuyabilirsiniz.

twitter hesap kilitleme

Yeni Takipçiler Nasıl Onaylanır?

Twitter hesabınız gizlenmesinin ardından, sizi ve Twitlerinizi takip etmek isteyen kullanıcılar istek göndermek zorunda kalacaktır. Bu takip isteklerini de onaylayıp geri çevirmek sizin kontrolünüzde olacaktır. Bir kullanıcı sizi takip etmek istediğinde bildirim gelecektir.

  • “Bir kullanıcı size takip isteği gönderdi. Şimdi görüntüle.” Olarak ekranınızda ya da bildirim ekranınızda gözükecektir.
  • Burada yer alan takipçi isteklerinin tamamını görebilirsiniz.
  • Bu alan içerisinde “Kabul Et” ya da “Ret Et” seçeneklerine tıklayarak seçiminizi yapabilirsiniz.

Twitter hesap gizleme sayesinde paylaşımlarınızı sadece kendi kümenizde yapabilmektesiniz. Tercih ettiğiniz paylaşım kümesine özel Twit ve medyaları paylaşabileceksiniz. Sizi takip etmeyen kullanıcılar attığınız favları, RT’leri ve twitleri görüntüleyemeyecektir. Bu noktada şemasının Instagram gizli hesap ile oldukça yakın olduğunu belirtmekte fayda olacaktır. Instagram içerisinde de kullanıcılar hesaplarını gizleyebilmekte ve sadece kendilerinin belirlediği kullanıcılarla paylaşım havuzlarını oluşturabilmektedir.

Twitter Hesap Gizleme Nasıl Olur isimli yazımızda, hesap gizleme ve yeni takipçilerin nasıl onaylanacağı konularına değindik. İlgili konular için sitemizin blog kısmını ziyaret edebilirsiniz.

Twitter hesap gizleme nedir?

Twitter hesap gizleme, kullanıcıların hesabını yalnızca takip edildikleri kişiler tarafından görüntülenmesini sağlayan opsiyonel bir seçenektir.

Twitter hesap gizleme nasıl yapılır?

Twitter hesabınızdan Gizlilik ve Ayarlar sekmesine gidiniz. Twitlerimi Koru seçeneğine tıklayarak, hesabınızı ve twitlerinizi koruma altına alabilirsiniz.

Yeni takipçiler nasıl onaylanır?

Yeni takipçilerinizin isteklerini onaylamak için gelen bildirimlere tıklayınız. Buradan tüm istekleri görebilir, tercihinize göre kabul edebilir ya da ret edebilirsiniz.

Twitterda yazdıklarımı kimler görebilir?

Tweetlerimi kimler görebilir? Herkese açık Tweetler (varsayılan ayar): Twitter hesabı olsun ya da olmasın herkes tarafından görülebilir.

Twitter’da hesap gizlenir mi?

Twitter’a giriş yapın. Sol üstte yer alan profil fotoğrafınıza tıklayın. Ayarlar ve Gizlilik seçeneğine gidin. ‘Tweetlerimi Korumaya Al’ seçeneğini işaretleyin.

Twitter’da etkinlik nedir ?

Tweet etkinliği kontrol paneli, Tweetleriniz ve bunların kitlenizde nasıl yankı uyandırdığı hakkında daha fazla bilgi almak amacıyla kullanabileceğiniz bir araçtır.

Twitter Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 43 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 474

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir