İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

Twitter’dan Nasıl Para Kazanılır?

Twitter’dan nasıl para kazanılır; belirli alanda uzmanlıkları bulunan hesaplar reklam yayını yaparak ve hazırladıkları hesapları satarak Twitter üzerinden gelir elde edebilmektedir. Twitter, yeni ismiyle X, dünya çapında en yüksek kullanıcıya sahip ilk 5 sosyal medya uygulamasından biri olarak, her alan ile ilgili uzmanlıklara sahip kişilerin rağbet görmesine ve kâr elde etmesine olanak sağlamaktadır. Sahibi olduğunuz hesaplarda doğru anda doğru müdahalelerde bulunarak takipçi sayınızı arttırabilir, reklam satışı yapabilir ya da hesaplarınızı satabilirsiniz. İşte Twitter Para kazanma yöntemleri!

Twitter’dan Nasıl Para Kazanılır ve Twitter Takipçi Nasıl Arttırılır?

Twitter’dan nasıl para kazanılır sorusuna doğrudan yanıt vermek için öncelikli olarak Twitter üzerinden hitap edeceğiniz kitleyi belirlemeniz gerekiyor. Bu kitleyi doğru şekilde yöneterek, doğru zamanda doğru twitleri atarak, RT ve Fav alarak kitlenizde olumlu etkileyebilir ve Twitter’da para kazanma adımlarına başlayabilirsiniz. Twitter (X) üzerinde takipçi kasmak ve para kazanmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 • Mesleki uzmanlık.
 • Takipçi kazanımı.
 • Reklam satışı.
 • Alternatif iş kollarıyla işlerinizi birleştirin.
 • Abonelikler: Twitter, 2022 yılından itibaren abonelik özelliğini sunmaya başladı. Bu özellik sayesinde, kullanıcılar belirli içeriklere veya özelliklere erişmek için aylık veya yıllık abonelik ücretleri ödeyebiliyor.
 • Bağışlar: Twitter kullanıcıları, beğendikleri içeriklere veya kişilere bağış yapabiliyor. Bu bağışlar, doğrudan içerik oluşturuculara veya Twitter’a gidebiliyor.
 • Ürün satışı: Twitter kullanıcıları, ürünlerini veya hizmetlerini Twitter’da tanıtarak satış gerçekleştirebiliyor.
 • Affiliate pazarlama: Twitter kullanıcıları, diğer şirketlerin ürünlerini veya hizmetlerini Twitter’da tanıtarak komisyon kazanabiliyor.

Uzmanlık

Belirli bir alan içerisinde uzmanlığınızın olması, Twitter alanında daha fazla rağbet görmenize sebep olacaktır. Örneğin Psikoloji alanında uzman biri olarak gündeme dair değerlendirmelerde bulunabilir, psikoloji alanında uzman yapılarla ilgili Twitler hazırlayabilir, ünlü düşünürlerin sözlerini paylaşabilir ve psikoloji ile ilgilenen kişileri takip edip geri takip alabilirsiniz. Bu da size kısa süre içerisinde daha fazla RT ve FAV almanıza olanak sağlayarak daha fazla takipçiye hitap etmenize olanak sağlayacaktır. Daha fazla insana hitap etmeniz de daha fazla takipçiye ulaşabilmenizi sağlayacaktır. Buna ek olarak alternatif uzmanlık dallarınız varsa (arıcılık, tahta oymacılığı, sanatçılık vs), bu alanlarla ilgili hazırladığınız materyalleri ya da hizmetlerinizin satışını gerçekleştirebilirsiniz.

Twitter Video İndir işlemleri hakkında bilgi almak için tıkla!

Takipçi

Twitter’dan para kazanmak için en çok kullanılan yöntemlerin başında twitter takipçi arttırma süreci geçmektedir. Üst kısımda da açıkladığımız gibi, belirli alanlarda uzmanlık taşıyan kişiler daha hızlı takipçi kasarak kullanıcılara daha hızlı şekilde reaksiyon oluşturabilmektedir. Takipçi kazanmak için belirli sitelerde satılan “takipçi satın al” gibi hizmetlerden faydalanmanız, sizin ya da Twitter sayfanız adına spam tehlikesi oluşturabilmektedir. Organik bir yapı oluşturmaya özellikle dikkat etmenizde fayda var.

Reklam Satışı

Twitter üzerinde yukarıdaki iki koşulu oluşturduktan sonra en hızlı para kazanma yönteminiz reklam satışı olacaktır. Çeşitli kurumlar, sayfalar ve şirketler, Twitter RT yapmanız ya da Twit atmanız karşılığında size ücret ödeyecektir. Çeşitli reklam kampanyaları düzenlenebilmektedir. Örneğin Twitter isminizi güncelleme, Twitlerinizde düzenli olarak belirli bir firmanın adını kullanma, belirli bir kelime öbeğini Trend Topic’e sokmanız karşılığında ücret alabilirsiniz.

Twitter Reklam Nasıl Verilir? konusu hakkında bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

İş Ortaklıkları

İş ortaklıkları Twitter üzerinde ki en güçlü gelir kapısıdır. Örneğin Twitter üzerinden bir marka ile ilgili paylaşım yaparak, o ürüne giden ziyaretçi başına ücret alabilir, o ürünü satın alan kişi başına komisyon alabilir ya da kendi ürünlerinizi satabilirsiniz.

Abonelikler

Twitter’ın abonelik özelliği sayesinde, kullanıcılar belirli içeriklere veya özelliklere erişmek için aylık veya yıllık abonelik ücretleri ödeyebiliyor. Bu özellik, içerik oluşturucuların aboneli Twitter takipçileri sayesinde düzenli gelir elde etmelerini sağlıyor. Twitter abonelik özelliği, içerik oluşturucuların takipçilerine özel içerikler veya özellikler sunmasını sağlıyor. Bu içerikler, Tweet’ler, videolar, canlı yayınlar veya özel sohbetler olabilir. Abonelikler aylık veya yıllık olarak satın alınabiliyor.

Twitter Para Kazanma Kriterleri

Bağışlar

Twitter kullanıcıları, beğendikleri içeriklere veya kişilere bağış yapabiliyor. Bu bağışlar, doğrudan içerik oluşturuculara veya Twitter’a gidebiliyor. Bağışlar, içerik oluşturucuların yeni içerikler üretmelerine veya projelerini desteklemelerine yardımcı oluyor.

Ürün satışı

Twitter, içerik oluşturucuların ürünlerini veya hizmetlerini doğrudan platformda satmasına olanak tanıyan bir e-ticaret özelliği sunuyor. Bu özellik, içerik oluşturucuların takipçilerine doğrudan ulaşmalarına ve satışlarını artırmalarına yardımcı oluyor.

Affiliate pazarlama

Twitter, içerik oluşturucuların diğer şirketlerin ürünlerini veya hizmetlerini Twitter’da tanıtarak komisyon kazanmasına olanak tanıyan bir affiliate pazarlama programı sunuyor. Bu program, içerik oluşturucuların yeni gelir kaynakları elde etmelerine yardımcı oluyor.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Twitter (X) Yardım Merkezi 
Twitter (X) Yardım Merkezi 

Son zamanlarda değişen ismiyle adından sıkça söz ettirse ve kullanıcıların bir kısmı tarafından topa tutulsa da şüphesiz ki Twitter (X), sosyal medya ...

Tweet Düzenleme Özelliği Nasıl Kullanılır?
Tweet Düzenleme Özelliği Nasıl Kullanılır?

Konu yazı ve içerik paylaşmak olduğunda günümüzün en fazla kullanılan sosyal medya araçlarından birisi olan Twitter’da kelimelerin gücü küçümsenemeyec...

Bu yöntemleri kullanarak, Twitter’dan para kazanmak mümkün. Ancak, bu yöntemlerin etkili olabilmesi için belirli kriterleri karşılamanız gerekiyor.

Twitter’dan Para Kazanmak İçin Gerekli Kriterler Nelerdir ?

Twitter’dan para kazanmak için belirli kriterleri karşılamanız gerekiyor. Bu kriterler, yönteme göre değişiklik gösterebiliyor. Ancak genel olarak aşağıdaki kriterler geçerlidir:

 • Yeterli sayıda takipçi: Twitter’dan para kazanmak için belirli bir takipçi sayısına sahip olmanız gerekiyor. Bu sayı, yönteme göre değişiklik gösterebiliyor. Örneğin, reklamcılık için 10.000 veya daha fazla takipçiye sahip olmanız gerekebilir.
 • Yüksek etkileşim oranı: Twitter’dan para kazanmak için yüksek etkileşim oranına sahip olmanız gerekiyor. Bu, çok sayıda Twitter beğeni, yorum ve retweet alması anlamına geliyor.
 • Kaliteli içerik: Twitter’dan para kazanmak için kaliteli içerik üretmeniz gerekiyor. Bu, ilgi çekici, bilgilendirici ve doğru bilgiler içeren içerikler anlamına geliyor.

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Twitter’dan para kazanma genel anlamda, belirli alanlarda uzmanlıklara sahip kişilerin hesapları üzerinden reklam gelirleri elde etmesi ya da hesaplarını satması üzerinden kazanılmaktadır.

Twitter’dan takipçi kasmak için yapılmamış olan yapmayı amaçlayan özgür içerikler üretmeniz, keyifli vakit geçirmeyi garanti edecek konseptler oluşturmanız ve hedef kitlenizi iyi tanıyarak doğru zamanda doğru hamleyi yapmanız gerekmektedir.

Twitter’dan para kazanma yöntemleri hesabınız ve kendiniz adına güvendiğiniz alana göre şekillenmektedir. Bu yöntemler; belli bir alanda uzmanlığı konsept haline getirme, yüksek sayıda takipçi kitlesine erişme, reklam üzerinden hizmet ya da ürün satışı ve sosyal medya içerisinde geliştirilen iş ortaklıkları şeklinde kategorize edilebilir.

Twitter üzerinden para kazanmak için belli bir kitlenizin olması gerekir. Bu kitlenin büyüklüğü yaklaşık 10 bin takipçi kadar olmalıdır.

Twitter fenomenlerinin kazandığı ücretler takipçi sayılarına ve aldıkları reklamlara göre değişmektedir. Twitter fenomenlerinin reklamla ilgili tweetler atarak aylık 5 bin ila 30 bin TL arasında kazanç sağladıkları öngörülüyor.

Öncelikle Twitter reklam hesabı oluşturmanız gerekli. Reklamınızın hedeflerini ve reklamı ulaştırmak istediğiniz hedef kitleyi belirlemelisiniz. Son olarak kampanyanızı başlatarak Twitterda reklam verebilirsiniz.

Enes Bulut

Yazılar: 467

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Twitter’dan Nasıl Para Kazanılır? Hakkında 2 Adet Ziyaretçi Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 52 Ortalama: 5 )

2 yorum

 1. Berkay
  Berkay

  twitterdan para kazanıldıgını biliyordum yöntemlerini merak ediyordum merakımı gidermiş oldum teşekkürler faydalı bir blog

 2. Osman
  Osman

  twitterdan nasıl para kazanabilinir bunun yöntemlerinin neler olduğu ile alakalı güzel bir içerik teşekkür ederiz