Twitter Spam Nasıl Kaldırılır?

Twitter Spam Nasıl Kaldırılır?

Twitter; yazı tabanlı bir sosyal medya platformu olarak, genellikle haber ve sosyal dayanışma için tercih edilen bir içerik alanına evrilmeyi başardı. Türkiye, aktif olarak Twitter kullanan 11.8 milyon kullanıcısı ile dünyanın en çok Twitter kullanan ülkeler sıralamasında 6. sırada. Avrupa’da ise 2. sırada yer almaktadır. Ülkemizde siyasetçilerden fenomenlere, çeşitli meslek erbaplarından alanında uzman bilim insanlarına kadar geniş bir kesim, düşüncelerini Twitter üzerinden paylaşmaktadır. Bu durum da çeşitli ideolojiler ve çıkar grupları için manipülasyonlara başvurmak için fırsat yaratmaktadır.

Örneğin ülkemizde yaşanan Gezi Park Eylemlerinde, insanlar Twitter üzerinden irtibat kurarak bir dayanışma ortaya koymuştur. Düşüncelerini ve eylemlerini Twitter üzerinden organize ederken, o dönemde destekçisi bilinmeyen ve çoğunluğu bot hesaptan oluşan bir grup, hem organizasyonları karıştırmak hem de kendi ideolojilerini öne çıkartmak için Twitter üzerinden girişimde bulunmuştur. İleride  “Ak Troll” olarak nitelendirilen bu grup, günümüzde spam çalışmalarının da ilk örneğini oluşturacaktır.

twitter spam kaldırma

Twitter Spam Nedir?

Spam; çeşitli dijital platformlar aracılığıyla yığın mesaj ya da yanıltıcı bilgi oluşturma eylemlerine verilen isimdir. Kullanıcıları yanlış yönlendirerek, çeşitli konularda yanıltıcı bilgi yayılmasına sebep olmaktadır. Twitter Türkiye, 2012 yılına kadar spam içeriklerde bir eylemde bulunmasa da, 2013 yılında yaşanan Gezi Park eylemlerinin ardından oluşan “Ak Troll” spamlarına karşı mücadele oluşturma politikası izlemiştir. Son olarak 12 Haziran 2021’de yapılan güncelleme ile birlikte yapılan duyuruda; Türkiye’de yer alan 7 bin 340 hesabı “sahte veya ele geçirilmiş” olarak nitelendirerek kapattı.

Spam hesapların varlığı birçok açıdan tehlike yaratmaktadır. Twitter çok sayıda kullanıcının bir hesabı ya da Twit’i şikayet ettiği taktirde, o hesabı spam olarak ön nitelendirmeye alarak belirli bir süre zarfında hesabın erişimini kısıtlayabilmektedir.

Twitter içerisinde spam yediğiniz taktirde, belirli eylemleri yapmanız engellenmektedir. Twitter hesabınıza spam uygularsa;

 • Gönderi atamazsınız.
 • Medya paylaşamazsınız.
 • Başkalarının gönderilerini RT ya da Fav’layamazsınız.

Ancak oluşan bu durum saldırı ya da başka bir sebepten ötürü oluşmuşsa, Twitter moderatörleri uygulamanın ardından hesabınızı tekrar aktif hale getirmektedir.

Spam Nasıl Kaldırılır?

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Twitter'da Arkadaşlarımı Nasıl Bulabilirim?
Twitter'da Arkadaşlarımı Nasıl Bulabilirim?

Twitter gün geçtikçe artan kullanıcı sayısıyla büyük bir sosyal paylaşım platformu haline gelmiştir. Öyle ki ülkemizde de birçok kişi Twitter’ı aktif ...

Twitter'da Çekiliş Nasıl Yapılır?
Twitter'da Çekiliş Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde sosyal medya çekilişleri çok önemli bir pazarlama stratejisi haline geldi. Kullanıcılar, sosyal medya çekilişleri ile bir ürünü büyük k...

Twitter spam içerikleri engellemek konusunda yaptığı mücadele sonucunda, bazı hesaplara kısıtlama getirebilmektedir. Bu noktada aşağıdaki adımları izleyerek Twitter spam kaldırma işlemlerini yapabilirsiniz.

 • Bütün uygulama ve masaüstü cihazlardan çıkış yapın.
 • Tarayıcınız üzerinden “Gizli Sekme” açarak, giriş yapın ve şifrenizi değiştirin.
 • Değiştirdiğiniz hesabınız ile birlikte tekrar giriş yapın.
 • Ayarlar kısmına giriş yapın.
 • Uygulamanın eşgüdümlü çalıştığı platformları ve 3. parti uyguları kaldırın. Spam riski kaldırıldıktan sonra tekrar bağlantı kurabilirsiniz.
 • Mesaj attığınızda size yanıt verecek en az 5 kullanıcıya mesaj gönderin ve yanıt alın.
 • Takip ettiğiniz birkaç kullanıcıyı takipten çıkın ve yeni kullanıcıları takibe alın.
 • Mümkün olduğunca içeriklerinize tanıdıklarınız tarafından RT ve Fav atılmasını rica edin.

Bu aşamaları tamamlamanızın ardından spam olmadığınız moderatörler tarafından fark edilecek ve işlem geri alınacaktır. Ayrıca hesabınızın yanlışlıkla kısıtlanmış olduğunu düşünüyorsanız https://help.twitter.com/forms/general?subtopic=suspended bağlantı linki üzerinden moderatörler ile iletişime geçebilir ve durumunuzu aktarabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Spam; çeşitli dijital platformlar aracılığıyla yığın mesaj ya da yanıltıcı bilgi oluşturma eylemlerine verilen isimdir.

Twitter spamını kaldırmak için, tarayıcınızda Gizli Sekme üzerinden giriş yapın ve şifrenizi değiştirin. Ayarlar kısmına giriş yapın ve uygulama ile eşgüdümlü çalışan 3.parti yazılımları kaldırın. Spam riski kaldırıldıktan sonra tekrar bağlantı kurabilirsiniz.

Twitter hesabınıza spam uygulandığında; gönderi paylaşamaz ve diğer kullanıcılarla etkileşim kuramazsınız. 

Kilitlenme durumu bir saat kadar geçerli olur ve sonra kendiliğinden ortadan kalkar.

Görüşünden hoşlanmadığınız kişiyi spam olarak bildiriyorsunuz. Genellikle hoş karşılanmayan ve argo içeren görüşler spam yer.

Twittter üzerinde attığınız Tweet’lerin takipçileriniz haricindeki kullanıcılar tarafından görülmesini istemiyorsanız, yapmanız gereken çok basit bir ayar ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Hesabınızın kilitli olduğu süreçte hesabınızın yanında kilt işareti bulunur.

Enes Bulut

Yazılar: 479

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

(Toplam: 27 Ortalama: 5 )

2 yorum

 1. ismet çetrek
  ismet çetrek

  Twitter hesabıma spam uygulanırsa ne olur?

 2. sera çömlek
  sera çömlek

  Twitter spam nasıl kaldırılır yazınızı okudum ve çok faydalı buldum. Teşekkürler..