Twitter Trend Topic Nasıl Belirleniyor?

Bulunan birçok kurum ve kuruluşun, stk‘ların ya da öğrenci gruplarının sorunlarını anlatmak için genelde tercih ettiği yöntemlerden birisi Twitterda Trend Topic olmaktır.

Gündeme girmek ve Twitter trend topic olmak için ilk önce özgün yani öncesinde kullanılmamış bir Hashtag bulunuyor. Twitter trend topic listesinde bulunmak amacıyla bir kullanıcının çok tweet paylaşmasından ziyade çok fazla kullanıcının konu ile ilgili konuşması yani tweet atması gerekiyor. Bununla yanında yine atılan tweetlere cevap verilmesi yahut sohbet edilmesi de gerekebilmektedir. Yani kısacası Trend Topic listesinin belirlenmesi çok sayıda farklı kullanıcıların hashtagle belirlenmiş bir konu üzerinde konuşması gerekmektedir.

Bugünkü yazımızda Twitter’ın en önemli özelliklerden olan trend topicden bahsedeceğiz. Trend topic olmak bir kullanıcının, olayın ya da firmanın gündemde olması anlamına gelir. Özellikle firmalar trend topic olarak kısa sürede büyük reklamlara imza atabilirler. Son zamanlarda ülke gündeminin de buradan belirlendiğini, gündem haberlerinin anında trend topic olduğunu gözlemlemekteyiz. Bu nedenle nasıl trend topic olunduğunu bilmek her kesimin işine yarayacaktır.

Twitter’da Nasıl Trend Topic Olunur?

Gündemde olmak ve twitter trend topic olmak için ilk önce kişisel bir Hashtag üretmeniz gerekmektedir. Bulduğunuz bu hashtag’inizin ön kısmına # simgesi koymanız hashtagin doğru kullanılmasını ve gündeme gelmesini daha da kolaylaştıracaktır. Hashtaginizi belirlerken ‘‘ş,ı,ü,ğ,ç‘‘ gibi Türkçe karakterleri kullanmamaya özen gösterin. Bunun sebebi ise yabancı serverlarda yani Twitterı farklı dillerde kullanan kişilerin hashtag‘inize isteyerek veya istemeden de olsa bir şekilde destek olmasını sağlayabilirsiniz bu sayede. Yani daha fazla kullanıcıya erişiminiz söz konusu olacaktır. Ayrıca kopyalamamak da gerekmektedir. Hastag’inizi oluşturduktan sonra copy paste yani etiketin kendisi hariç diğer yazıların kopyalanıp yapıştırılarak aynısının tweetlenmemesi gerek. Bunun için de en kötü ihtimalde ufak tefek değişiklikler yapmanızı öneriyoruz. Başka Bir etiket eklemeyin ki bu çok fazla yapılan bir hatadır. Daha çok görülsün diye düşünülse de bu çok sık yapılan bir hatadır. Hashtaginiz gündeme girene kadar twitter trend topic olana kadar ayrıca bir etiket eklemeyiniz. Unutmayınız önemli olan farklı hesapların tek bir etiket altında konuşmasıdır! Sizin defalarca tag açmanız twitterda trend topic olmanıza neden olmayacaktadır.

Böylece tweetlerin etkileşimi artırılarak gündeme girmeye ayrıca bir katkı sağlamış olursunuz.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  WhatsApp İçin De Yeni Bir Güncelleme Geldi

Ayrıca bildiğiniz gibi Twitter’a favorilere eklemenin yerine beğeni butonu geldi bu anlamda da tweetlerin beğenilmesi de önemlidir. Twitter Trend Topic olmadan link paylaşmamaya özen gösteriniz. Trend topic listesine girdikten sonra konu ile ilgili bağlantı veya internet adresleri ve fotoğraf paylaşımı daha uygun olacaktır.

Twitter Trend Topic Olmak Ne Kadar Zamanımı Alır?

Twitter’da trend topic olmak hemen gerçekleşmeyecektir. Bu anlamda başarılı bir şekilde örgütlenilmesi halinde gündeme girebilmeniz 1 yahut 2 saati bulabilir. Trend topic listesi her 5 dakikada bir güncelenmektedir.

Aslında bir hashtag‘in hileli yoldan bot kullanılmadan sıralamaya girmesi 15 dakikada olduğu gibi bazende 1 yada 2 saati bulabilmektedir.

Özetleyecek olursak Hashtag ya da Trend cümlesi ne kadar fazla paylaşılırsa o kadar çabuk Trend Topic listesinde bulunma oranı da artmaktadır.

Trend Topic olabilmek için tweet paylaşımlarının kesinlikle belirli bir paylaşım hızını aşması da gerekmektedir. Konuyla ilgili gelen soru veya retweetlere cevap verilmesi, konuyla ilgili Hashtag’i kullanarak tweetleşmek listeye girmeniz için katkı sağlamaktadır. Twitter Trend Topic listesine girmek için çabalayan kullanıcılar sadece bir konu üzerinde yoğunlaşmalı, başka trend topic konularıyla ilgilenmemeye çalışmalıdırlar. Aksi takdirde listede yükselemeyebilir. Bir diğer önemli nokta da twitter trend topic listesi için çabalayan kullanıcılar Twitter’da yeni açılmış hesaplar olmamalıdır. Twitter bu konuda belirli bir hesap düzeyi belirlemiş haldedir ve kullanıcılar da bu düzeyi yakalayamadığı takdirde listeye etkisi bulunamamaktadır.
Ayrıca Trend Topic listesi, her beş dakikada bir değiştiğinden gelecek olan konu, sıradaki önemi ve yukarıda anlatılan durumlara uygunluğu ile listede kendini gösterecektir.

Twitter trend topic nasıl belirleniyor konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki sorunlarınızı yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Twitter’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Twitter takipçi satın alma ve Twitter beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Twitter Trend Topic Nasıl Belirleniyor?
İçeriğimize oy verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Instagram Takipçi Sayısı Arttırma başlıklı makalemizde instagram organik takipçi arttırma ve instagram takipçi satın almak hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı tarihinde yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir