TYT

TYT

TYT nedir? Yükseköğretim Kurumları Sınavı kapsamında gerçekleştirilen ilk oturum olan TYT, Temel Yeterlilik Testi açılımına sahiptir. Üniversite okumak isteyen adayların tamamı için zorunludur. Yeni dönem sınav sisteminde uygulanmaya başlanan TYT 120 sorudan oluşarak toplamda 135 dakika içinde adayların soruları yanıtlaması gerekiyor. TYT sınav sonrasında ikinci ve üçüncü oturumlar düzenlenirken adayların puanları da birlikte belirleniyor. Peki, TYT konuları neler ve puan hesaplamaları nasıl yapılıyor?(Vikipedi)

TYT Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Türkçe ve Matematik testlerinde net yapılması gerekli olurken aksi durumda aday puanı hesaplanamamaktadır. 0.5 ve üzeri net sonucunda puanlamalar oluşurken tercihler özelinde ise hem önlisans hem de lisans için baraj puanları bulunmaktadır. Hem matematik hem de Türkçe bölümlerinde 0 net sahibi olan adayın puanı geçersiz olurken bir sonraki yıl tekrar sınava girme imkanı vardır. Toplamdaki puan değil, ayrı ayrı olarak alınacak puanlar belirleyicidir. Ancak iki dersten bir tanesinin pozitif net içermesi yeterlidir. Matematik bölümü neti 0 olsa dahi Türkçe minimum 2 net olması halinde puan hesaplanır. Var olan sonuçların açıklanmasından önce doğru ve yanlış sayılarının girilmesiyle internet üzerinden de tyt puan hesaplama yapılabilmektedir. Bu sayede ayt özelinde stratejiler belirlenebilir, hangi bölümlerin tercihlere konulacağı tahmin edilebilir. TYT ile doğrudan önlisans tercihleri yapılabilmektedir. Ancak dört yıllık lisans bölümleri için ikinci oturum olan AYT başarısı şarttır.

tyt nedir

TYT Konuları

Temel Yeterlilik Testi olan tyt konuları çok kapsamlı olmakla birlikte doğrudan akılcı düşünme ve mantık yürütmeyle ilgilidir. 40 Temel Matematik ve 40 Türkçe bölümü vardır. Matematik özelinde problem çözme, mantık kurma, temel işlemler ve akıl yürütme becerileri teste tabi tutulur. Türkçe soruları ise okuduğunu anlama, fikir yürütme, sözcük bilgisi dahilindedir. Anlatım Bozuklukları ve dil bilgisi konuları da mevcuttur. Sosyal Bilimler testi içerisinde Din Kültürü, Felsefe, Tarih ve Coğrafya bölümlerinde 5’er soru vardır. Yorumlama çerçevesinde sorular seçilir. Fen Bilimleri testinde ise 7 Fizik, 7 Kimya ve 6 Biyoloji sorusu tyt adayları tarafından cevaplanmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

TYT Adaylarına Öneriler

  • Çalışma programı yaparak düzenli bir süreç başlatılmalıdır.
  • Haftalık olarak derslerin konuları belirlenmeli ve bitirilmelidir.
  • Tekrar edilen konuların ardından çıkmış sorular çözülmelidir.
  • Konu çalışmalarında ve soru çözümlerinde kişinin zamana göre strateji belirlemesi gerekir.
  • Son dönemlerde sıklıkla tyt denemeleri çözülmesi de önemli bir artıdır.

TYT Sınavı Ne Zaman?

Bir yıllık çalışmanın karşılığını almak isteyen adaylar tyt nedir sorusunu çok iyi bir şekilde bilmelidir. Bir sınavdan çok süreç olduğu unutulmamalıdır. 2 yıllık önlisans fakülteleri için 150 minimum puandır. Doğrudan TYT puanıyla bölüm tercihleri yapılabilmektedir. İstenmesi durumunda bir sonraki senede puan kullanılabilir. Ancak bu durum için 200 puanın üzerinde bir başarı gerekmektedir. Tyt ne zaman sorusu haziran ayı içerisinde olarak yanıtlanırken dört yıllık bölümler için 180 barajı vardır. TYT nedir sizlere detaylı olarak anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile güncel ve sosyal tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

TYT Ne Demektir?

TYT, kelime anlamı olarak Temel Yeterlilik Testi demektir. İki oturumdan oluşan temel yeterlilikleri ölçme sınavlarının ilk ayağıdır. Sınavların genelini %40 oranında etkilemektedir.

TYT Sınavına Kimler Girer?

TYT yani temel yeterlilik sınavına üniversiteye girmek isteyen lise son sınıf öğrencileri girmektedir. Yani TYT üniversiteye geçiş sınavıdır.

TYT Sınavı Ne Zaman Yapılır?

TYT sınavı genellikle yılın ilk yarısında yapılmaktadır. AYT sınavından önce yapılır ve Mayıs/Haziran aylarında sınav gerçekleşir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir