En Popüler ve Ücretsiz WordPress Eklentileri

En Popüler ve Ücretsiz WordPress Eklentileri

WordPress tabanlı bir kişisel ya da kurumsal web sitesi için kullanılabilecek en popüler ve ücretsiz WordPress eklentileri sayısal anlamda oldukça fazladır. Aralarında birçok farklı amaçla kullanılabilir seçenekler vardır. Gerek SEO katkısı gerek SEO işlemlerine dair kontrollerin yapılmasına yarayan eklentilerin yanında çok daha yenilerde bulunmaktadır.

AMP Eklentisi

Günümüz şartlarına bakıldığında web site girişlerinde mobil cihazların etkisi giderek artarken ilk akla gelecek ücretsiz eklentilerin başında da AMP for WP gelir. Sayfaların düzenlenmesi ve mobil kullanıcıları için sitenin çok daha hızlı performansla çalışmasını mümkün kılar. Hemen indirme yaptıktan sonra sayfaların performansları düzenlenir.

Autoptimize WordPress Eklentisi

Halihazırda en popüler ve ücretsiz WordPress eklentileri listesine dahil olan Autoptimize var olan tüm dosyalar bazında düzenleme gerçekleştirmeye yarar. Var olan .css, .js ve .html sıkıştırması sağlar ve bunun sonucunda dosyaların hazır halinin kullanımına devam edilir. Önbellekleme kısmında tekrar oluşturma yaşanmasına gerek yoktur. Performansın daha da yükseltilmesi için ise “WP Super Cache” ilk cache eklentisi olarak kullanılabilir ve desteklenebilir. Ancak optimize durumlarının zorlaştırılmaması adına .html işlemlerinin yapılmasına gerek yoktur.

Better Search Replace Eklentisi

Sitenin farklı nedenlerden ötürü yeni bir adrese taşınmasının gerekmesi halinde birçok veri tabanı özelinde komutlar kullanılır. Yeni bir sunucuya taşınma her zaman için zahmetli olurken bu eklentiyle birlikte çeşitli işlemler yapılabilir. Tüm tablolar bazında serileştirme desteğinin var olması, belirli tabloların yalnız olarak seçilebilmesi, tüm sunucuların desteklenmesi, WordPress Mutlisite desteği olması da eklentiye dair önemli avantajlar arasındadır.

Child Theme Configurator Eklentisi

Var olan en popüler ve ücretsiz WordPress eklentisi denilince Child Theme Configurator bilinenlerdendir. Hemen kolay yoldan ve vakit kaybı olmadan “Child Theme” oluşturmak isteyenler tarafından kullanılır. Var olan sistemi sayesinde .css dosyası üzerinden işlemler yapılır. Değişiklikler geçerli tema üzerine yazılırken yapılan tema güncellemeleri sonrasında da kalıcı bir şekilde olmaya devam eder. Ana tema üzerinden her dosyanın ayrı ayrı olacak şekilde alt temaya çekerek kullanımı mümkündür.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WordPress Spam Yorumlar Nasıl Engellenir?

Disqus Comment System Eklentisi

Web sitelerinin hemen hepsi tarafından daha fazla kullanılmaya başlanan bir WordPress eklentisidir. SEO açısından etkisi yüksek olmakla beraber spam yorumlarından koruma sağlıyor. Var olan eklentiye dair önemli unsurlar şu şekildedir;

  • Tek bir işlem sonucunda kurulum gerçekleşirken hemen kullanımına başlanır.
  • Çok daha fazla kullanıcı yorumu alınması noktasında alternatifsizdir.
  • Site için otomatik e-posta bildirimleri geri alınabilir.
  • SEO sıralamasına katkısı olurken veriler kullanıcılar tarafından oluşturulur ve doğal yapı ortaya çıkar.
  • Başta Google olmak üzere bu eklentinin Facebook ve Twitter platformlarında da desteklenmesi söz konusudur.
  • Akismet spam sisteminin bulunması da ortaya çıkacak spam yorumlarının siteye zarar vermesini engeller.
wordpress eklenti ücretsiz

Kk Star Ratings Eklentisi

Kullanıcılar tarafından sitede bulunan yazıların değerlendirilmesi ve puanlanmasını kazandırır. Böylelikle içeriklerin hangi kaliteye sahip olduğu görülebilirken daha kaliteli içeriklerin üretilmesine de yardımcı olur. Google tarafından desteklenen en popüler ve ücretsiz WordPress eklentileri listesinde adından söz ettirir. En yüksek oy almış yazılar kenar çubukla gösterilir. Sitenin hangi içeriklerin ne kadar beğenildiği, kullanıcıların nasıl izlenimlere sahip olduğu da bilinebilir.

Broken Link Checker

SEO özelinde oluşturulan linklerin neler kazandırdığı ya da nelere sebep olduğunu bilmek hayati öneme sahiptir. Söz konusu olan en popüler ve ücretsiz WordPress eklentileri için Broken Link Checker bu açıdan değerlidir. Sitedeki sayfalarda bulunan linklerin durumlarına bakılır. İşlemler neticesinde link çalışmama durumları hemen yöneticiye iletilir. Böylelikle zaman kaybı olmadan link problemleri çözülür. Linklerin silinmesi, kaldırılması sağlanırken daha kaliteli linklerin oluşturulmasına da zemin hazırlar. Görüldüğü gibi ücretsiz bir şekilde elde edilecek popüler WordPress eklentileri oldukça fazladır. Birçok farklı alanda kullanılabilen bu eklentilerin indirilmesi, etkinleştirilmesi dakikalar içinde yapılır.

WordPress Dersleri kategorimiz ile hızlandırılmış WordPress eğitimi alabilirsiniz.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir