Unesco Nedir?

Unesco Nedir?

Haber bültenlerinde ve daha çoğu yerde en sık karşılaştığımız kurumlardan biri olan unesco nedir, görevi nedir ve ne işe yarar?  UNESCO, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütüdür. Eğitim, Bilim ve Kültür alanlarında uluslararası iş birliği ile barış sağlamayı amaçlamaktadır. UNESCO’nun programları, BM Genel Kurulu tarafından 2015 yılında kabul edilen Gündem 2030’da tanımlanan Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşılmasına katkıda bulunmaktadır.

Hükümetlerin siyasi ve ekonomik düzenlemeleri halkların kalıcı ve samimi desteğini sağlamak için yeterli değildir. Barış, diyalog ve karşılıklı anlayış üzerine kurulmalıdır. Barış, insanlığın entelektüel ve ahlaki dayanışması üzerine inşa edilmelidir. (Viki)

Bu ruhla UNESCO, insanların nefret ve hoşgörüsüzlükten arınmış küresel vatandaşlar olarak yaşamalarına yardımcı olmak için eğitim araçları geliştirmektedir. UNESCO, her çocuk ve vatandaşın kaliteli eğitime erişimi olacak şekilde çalışır. UNESCO, kültürel mirası ve tüm kültürlerin eşit saygınlığını teşvik ederek uluslar arasındaki bağları güçlendirir. UNESCO, kalkınma ve işbirliği platformları olarak bilimsel programları ve politikaları teşvik eder. UNESCO, demokrasi ve kalkınma için temel bir hak ve anahtar koşul olarak ifade özgürlüğünü savunmaktadır. Adeta bir yaratıcılık laboratuvarı olarak hizmet veren UNESCO, ülkelerin uluslararası eğitim ve sağlık standartlarını ilke edinmelerine yardımcı olur ve serbest fikir akışı ile bilgi paylaşımını sonuna kadar destekler.

unesco nedir

UNESCO’nun kuruluş vizyonu, ırkçı ve Yahudi karşıtı şiddetin damgasını vurduğu bir dünya savaşına yanıt olarak doğdu. Yetmiş yıl sonra ve birçok kurtuluş mücadelesi sonrasında, UNESCO’nun görevi her zamanki gibi geçerli olmaya devam etmektedir. Kültürel çeşitlilik saldırı altındadır ve yeni hoşgörüsüzlük biçimleri, bilimsel gerçeklerin reddi ve ifade özgürlüğüne yönelik tehditler barış ve insan haklarına meydan okuyor. Buna karşılık, UNESCO’nun görevi, hümanist eğitim, bilim ve kültür misyonlarını teyit etmeye devam ediyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Unesco Şimdiye Kadar Neleri Başardı?

Unesco’nun zorlukları yıllar içinde değişti. En büyük kazanımları arasında, örgütün ırk önyargısı ile 1978’de sonuçlanan ırkçılığa karşı çalışmaları yer alıyordu.

Unesco’nun küresel olarak sistemik ırkçılığa karşı mücadelesi o kadar güçlüydü ki, Güney Afrika “çelişen çıkarlar” yüzünden Unesco’dan çekildi- Nelson Mandela başkan seçildikten ve ayrışma gerçekten sona erdikten sonra 1994’te yeniden katıldı.

1960’da Unesco, büyük Abu Simbel Tapınağı’nı Nil Deltası tarafından batırılmasını önlemek için Mısır’da Nubia Kampanyası olarak adlandırılan bir şey başlattı. 20 yıllık bir süre içinde 22 anıt ve mimari kompleks taşınmıştır.

Unesco’nun Görevleri

  • Uluslararası bağları güçlendirme,
  • İhtiyaç sahibi olanlara uluslararası yardım,
  • Eğitim ve tekniği geliştirme,
  • Kaynak yaratma,
  • Dünya miraslarını koruma.

Unesco nedir? Tüm detayları ile anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Unesco Ne Demek?

Unesco, Birleşmiş Milletler Eğitim,Bilim ve Kültür Organizasyonudur. Tüm Dünya ülkelerinden üyelere sahip olan bu organizasyon iki yılda bir toplantılar düzenlemektedir. Kültürel mirasları belirler ve onların korunması adına organizasyonlar düzenler.

Unesco Ne Zaman Kuruldu?

Unesco 1946 yılında kurulmuş olan bir örgüttür. Kurulduğu ilk 7 yıl boyunca her yıl düzenli olarak konferanslar düzenlemiştir. Ancak daha sonra 2 yılda bir toplantılar düzenlemeye başlamıştır.

Unesco Ne Yapar?

Unesco Dünya üzerinde var olan Kültür Varlıkları, Eğitim, Bilim gibi konularda belirli bir program çerçevesinde iyileştirme ve daha ileriye götürme adına organizasyonlar düzenler. Dünya’nın birçok ülkesini bünyesinde barındırmaktadır.

Kültür Mirası Ne Demektir?

Unesco küresel olarak yaptığı çalışmalarda, evrensel önem arz ettiğini düşündüğü tarihi eserleri kültür mirası olarak belirler.

İstanbul Kültür Başkenti Oldu mu?

İstanbul 2010 yılında kültür başkenti olarak seçilmiştir.

Türkiye Unesco’ya Dahil mi?

Türkiye ülke olarak Unesco birliği üyeleri arasında yer almaktadır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Elif Nur Özcan

Yazılar: 20

Kocaeli Üniversitesi Edebiyat bölümü mezunuyum. SEO uyumlu içerikler yazarak kendimi bu alanda geliştiriyorum. Konular hakkında derinlemesine araştırmalar yaparak tüm detayları ile aktarmaya çalışıyorum.

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir