UNO Nasıl Oynanır?

UNO Nasıl Oynanır?

Eldeki kartların bitirilmesi amacını taşıyan uno, en az iki kişi tarafından oynanırken ABD menşelidir. Temel kuralları basit olurken hemen herkes tarafından rahatça oynanabilen eğlenceli oyundur. Uno kart oyununda toplamda dört ana renkten oluşan 108 kart vardır. Sarı, yeşil, kırmızı ve mavi renklerdeki kartlarda 0’dan 9’a kadar rakamlar mevcuttur. Bunlar oyunun devamlılığını sağlayan kartlar olarak bilinmektedir. Bunların haricinde ise uno kartları beş farklı türü içerir. 2 Kart çekme, dört farklı renkten ikişer kart çekme, pas geçme, joker ya da dört kart çekme. Dört kişilik de oynanabilen uno oyununa dair kartlar bu şekildedir. Peki, uno nasıl oynanır?

Uno Oyunu Nasıl Oynanır?

Her oyuncu bir kart seçerken en yüksek kartı çeken oyuncu tarafından kartlar düzenlenerek dağıtılmaya başlar. Her oyuncuya 7 kart verilirken çekme desteği hazırlanır. Çekme destesindeki en üstte kart açılır ve soldan başlayacak şekilde oyuna devam edilir. Atılan kartlarla eşleşebilen kartların atılması istenir. Böyle bir durum olmaması durumunda oyuncu, desteden kart alarak eli pas geçer. Böylelikle oyuncuda kartlar birikmeye başlar. Kartların hızlı bir şekilde atılması ve elde hiç kart kalmaması oyun amacını oluşturur. Kartların atılabilmesi için ise ya rakam ya da rengin aynı olması gerekir. Ortaya yeşil atılmış ise yeşil renkli bir kart atılarak elden çıkarma yapılır. Oyun sırayla devam etmesine rağmen hem renk hem de sayının aynı olması durumunda sıranın gelmemesine rağmen oyuncu devreye girebilir. Doğru stratejiler yaparak oyuncuların yönlendirilmesi ve çok daha fazla kart alınması ise uno oyunu için eğlenceli olmaktadır.

Uno Kartları

Rakam ve sayılar bilinmekle birlikte bazı özel kartlarda uno oyunu açısından önem taşır.

  • Yön okları bulunan kartın atılmasıyla oyun sırası tersi yönde hareket eder. Diğer taraftaki oyuncunun kart atmasıyla devam eder.
  • Joker atılması halinde ise oyuncu istediği kartın atılmasını ister.
  • Oyuncunun doğrudan pas geçmesini sağlayan kartta atılabilir.
  • 4 kart al ve joker özellikli kartla sonraki oyuncu desteden dört adet kart alarak oynama hakkını pas geçer. (Vikipedi)
uno nasıl oynanır

Uno Kuralları

Temel amaç elde hiç kart kalmaması olurken son bir karta sahip olunmasıyla kişinin “Uno” diye bağırması istenir. Böylelikle diğer oyuncular o oyuncuya atılacak kartları çok daha dikkatli seçer. Oyuncunun pas geçmesi ya da ek kart alması için ellerinden geleni yaparlar. Böyle bir uyarı gelmemesi halinde uno başarısı sayılmaz. Elinde kart kalmayan oyuncu kazanmış olurken 500 puan alır. Uno kuralları çerçevesinde kart dağıtımları tekrar düzenlenerek yeni el oynanabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Çap İşareti

Uno Oyunu Oyna

Oldukça eğlenceli olan uno oyna için uygulamalarda kullanılabilir. Mobil cihazlardan dahi yükleme hızlı bir şekilde yapılarak uno oyunu oynamaya başlayabilirsiniz. Çocuklara yönelik olması ve renklerle rakamların takibini birlikte getirmesi, stratejik hamlelerin önemli olması da keyifli dakikalar geçirilmesini kaçınılmaz kılar.

Nasıl Yapılır kategorisi yazılarımız ile neyin nasıl olacağı konusunda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

UNO Ne Demektir?

Uno ilk olarak ABD’de ortaya çıkmış olan popüler bir kat oyunudur. Oyunda ki asıl amaç oyuncunun elinde bulundurduğu kartları en kısa sürede bitirmesidir. 4 farklı renkten toplamda 108 adet kart ile oynanır.

UNO Kaç Kişi İle Oynanır?

Uno oyununu oynamak için en az 2 kişi gerekmektedir. En fazla kaç kişinin bitireceği konusunda bir limir bulunmasa da 10 kişiye kadar oynanabilir.

UNO Oynamak İçin Yaş Sınırı Var mı?

Uno oyununu oynamak için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Ancak en az 6 yaşında olan kişiler tarafından oynanması tavsiye edilmektedir.

Çalışma Saatleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Halil İbrahim ER

Yazılar: 978

Merhaba ben Halil ibrahim ER 1993 İstanbul doğumluyum. Yıllardır sosyal medyanın içindeyim ve kullanıcıların yaşadıkları sorunlara, merak ettikleri konulara çözüm üretiyorum. Çalışmalarımı yıllardır sosyal medya tarafında yürüttüğüm için, uzmanlık alanımı da bu yö...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir