URL Nedir?

URL Nedir?

URL nedir? SEO uyumlu URL yapısı nasıl olmalıdır? İşte tüm detaylar bu yazımızda sizlerle. URL yani “Uniform Resource Locator”, Türkçesi “Birörnek Kaynak Bulucu” anlamına gelen internet terimidir. URL, internette bir kaynağa denk gelen standart forma ya da formlara uygun bir karakter düzenlemesidir. Örneğin şu an bulunduğunuz internet sitesinin URL adresihttps://www.instatakipci.com/” şeklinde belirlenmiş dosyalar bütünüdür.

Arama Motoru Optimizasyonu denilen SEO,web site içeriklerinin arama motorları tarafından daha hızlı taranabilmesini sağlayan araçtır. Oluşturulan URL adreslerinin bazı uygunluk kriterleri vardır ve bu kriterler SEO ile denetlenir. SEO kriterleri URL adreslerinin lehine oluşturulan ve internet kullanıcılarının ilgili web sitesinin spesifik içeriklerine kolayca ulaşabilmesini sağlayan ayrıca web sitesini de bu kriterlere bağlı olarak arama sonuçlarında üst sıralara taşıyan bir araç görevi görmektedir. (Vikipedi)

SEO Uyumlu URL Nedir?

Hem internet kullanıcılarının hem de arama motorlarının web sitelerden en büyük beklentilerinden biri okunabilir URL’dir. Okunamayan URL hem kullanıcıyı hem de arama motorlarını aranan içeriğe ulaşma bakımından zorlar. Okunabilir URL nedir, örneğin; “https://www. mutfakcenneti.com/bardak/caybardagi” arama motorları açısından en güzel web site adresidir. Çünkü sizi neye götüreceği olabildiğince nettir. Aynı URL adresini başka bir biçimde olduğunu düşünelim. Örneğin;“https://wwwmutfakcenneti.com/static/browse/ID548/1569256/a_ 54/123%64category-rootG6242” olsun. Böyle bir URL adresinden halihazırda web kullanıcısının bir şey anlamayacağı gibi arama motorunun da kullanıcıyı bu adrese yönlendirmesi zorlaşacaktır. Bu tür URL adresleri adeta birer SEO düşmanıdır. Bütün bunların yanında anlaşılır olacağını düşünerek URL adresinize kaçınma karakterleri eklemeniz SEO açısından olumsuz bir girişim olacaktır. Örneğin “www. $ekerkiz .com” gibi bir URL adresi arama motoru tarafından “şeker kız” olarak algılanmayacaktır. Bu da sizi arama sonuçlarında gerilere düşürecektir.

Doğru URL yapısının SEO’ya etkisi iki başlıkta incelenebilir. Tıklanma oranı ve anahtar kelime kullanımı.

url nedir

Doğru URL Yapısı

  • Tıklanma Oranı

Yukarıda SEO uyumlu URL adresini verirken spesifik olarak aranan nesnenin kolayca bulunabileceği bir adres belirledik. Yeni bir eve taşınacağımızı ve evimizdeki eksikleri internet alışverişiyle tamamlayacağımızı varsayalım. Arama motoruna çay bardağı yazdığımızda arama motorunun bize sunacağı ilk adreslerden biri SEO’ya uyumlu olarak verdiğimiz adres olacaktır. Yani böyle bir adres belirlemek hem içerik üreticisini daha ulaşılabilir bir seçenek haline getirirken web kullanıcısının da ihtiyacına daha hızlı ve pratik bir şekilde ulaşmasını sağlar.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

  • Anahtar Kelime Kullanımı

Anahtar kelimeler en az okunabilir URL adresi kadar değerlidir. Web sitenize yükleyeceğiniz içeriği SEO dostu bir URL adresiyle daha rahat ulaşabilir hale getirebilirsiniz ve arama motoru sonuçlarında birçok web adresinin de önüne geçebilirsiniz. Arama motorları hızla büyüyen internet kullanımı ve külliyatıyla birlikte oldukça spesifik içeriklere ulaşma konusunda da ivme kazandı. Arama motorlarının bu gelişimini ve internetteki bu yoğun külliyatın varlığını lehinizde kullanmak ise size bağlı. Nasıl diye sorarsanız cevap çok açık; anahtar kelime kullanın!

Bu anahtar kelimeleri yalnızca yayınladığınız içerikte değil URL adresinizde de kullanın. Böylelikle çok fazla spesifikleşmiş aramalar için dahi arama sonuçlarında üst sıralara yerleşebilirsiniz. Örneğin, “Ankara’da ikinci el araba fiyatları” kullanıcı tarafından aratıldığında eğer URL adresiniz “www. araba .com/otomobil /  ankara-ikinci-el” benzeri bir adres olduğunda “www. araba. com/ otomobil/ ikinci-el” gibi URL adreslerinin önüne geçersiniz ve kullanıcı da sizin web adresinizi tercih eder.

Sonuç olarak SEO uyumlu URL adresleri edinmek ve bu adreslerde anahtar kelimeleri kullanmak internetin kalabalık külliyatına rağmen web sitenizi üst sıralara taşıyarak sizi tercih sebebi haline getirebilir. Unutmayın ki web kullanıcısı en hızlı şekilde en uygun içeriğe ulaşmak istiyor. SEO dostu bir web sitesi olmak, tercih sebebi olmak demektir.

SEO Destek bloglarımızı okuyarak SEO’ya dair tüm konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

URL Ne Demektir?

URL, internet üzerinde belirli bir web sitesinin ulaşım adresidir. Her web sitesi ve o sitenin sayfalarının kendine has URL’si vardır. URL için kısaca internette ki sitelerin kimliği denilebilir.

URL Neden Önemlidir?

Bir web sitesi kurarken, URL adresi çok önemlidir. URL adresiniz web sitenizi ne kadar iyi ifade ederse o kadar etkili bir adres demektir.

URL ile SEO İlişkisi Nedir?

URL adresiniz, sitenizde paylaşacağınız bilgilerin ve içeriklerin tam bir ifadesi şeklinde olmalıdır. URL adresiniz sizi ne kadar iyi ifade ediyorsa SEO açısından size o kadar çok katkısı olacaktır.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir