URL Rewrite Nedir?

URL Rewrite Nedir?

İnternette gezerken, bir haber okurken veya bir araştırma yaparken URL’ye hiç dikkat ettiniz mi? URL’ler incelendiğinde başlıkların URL’de yer aldığı birçok site bulunur. Örneğin bir blog sitesi düşünün. Bu blog sitesinde bir haberin başlığı “PlayStation 5 Tanıtımı Yapıldı” olsun. URL içerisinde de bu ifadeler geçer. Peki URL rewrite nedir? URL rewrite faydaları nelerdir? Hep beraber inceleyelim.

URL Rewrite Ne Demek?

URL rewrite, adından da anlaşılacağı üzere URL’yi yeniden yazma işlemidir. URL’nin yeniden yazılmasının birçok sebebi olabilir. Bu sebeplerden birisi URL’nin robotlar ve kullanıcılar tarafından daha anlaşılır olması, bir diğeri ise daha güzel görünmesidir. URL rewrite yalnızca kullanıcılar için değil arama motorları için de büyük bir öneme sahiptir. SEO için önemli olan bu sistemin birçok avantajı bulunur.

Örneğin bir blog sitesi düşünelim. Blog sitesindeki bir haberin başlığı “TL Değer Kazandı” olsun. Bu haberin URL’si “example.com/?article=28” şeklinde olması birçok arama motoru tarafından tercih edilmeyen bir durum. Bundan dolayı “example.com/tl-deger-kazandi” şeklinde olması hem kullanıcılar hem robotlar hemde arama motoru optimizasyonu amacıyla çok önemli bir yer edinmekte.

URL Rewrite Kullanmanın Avantajları

URL rewrite kullanmanın birçok avantajı bulunur. Bu avantajlar aşağıdaki gibi sıralanır:

  • Bu sistem hem kullanıcılar hemde arama motoru robotları açısından önemli olmaktadır. Çünkü Google gibi bazı arama motorları URL’yi inceleyerek dizini daha fazla ön plana çıkarmakta. Kullanıcılar için önemi ise URL’nin daha anlaşılır olması ve daha güzel gözükmesidir.
  • URL yapısı daha güzel ve daha anlaşılır bir şekilde yer alır. Bu da hem kullanıcı açısından hemde web sitesindeki sayfaları gezen robotlar açısından önemli bir durum olmakta.
  • Web sayfasının güvenlik açıklarını en aza indirerek hack saldırılarında daha korumalı olmasını sağlar. Örneğin sitede GET metodu kullanılarak sorgu yapılır fakat bu sistemde değer girmeden URL yapısı oluşur.
  • Hackerlar gibi çeşitli yazılımcılar web sitelerinin işleyişi hakkında daha az bilgi sahibi olurlar. Bu da saldırıların önüne geçen bir yöntem olmaktadır.
  • Web site yazılımı değişse veya güncellense dahi URL yapısı aynı şekilde rahatlıkla ve sorunsuzca kullanılabilir.
url rewrite nedir

URL Rewrite Nasıl Yapılır?

URL rewrite sistemi için birçok yöntem bulunmakta. Bu yazılımlardan bazıları Servlet/Java EE, Ruby on Rails, CodeIgniter, Nginx, Lighttpd, Hiawatha, Django Regular olarak bilinmekte. Bu konuda Nginx yazılımını ele alarak kurulumundan ve kullanımından kısaca söz edeceğiz. Nginx yazılımından kısaca bahsetmek gerekirse açık kaynaklı olan bu yazılım web sunucuları için çeşitli özellikler içermekte. Uygulamanın amacı web siteleri için yüksek performans sunmak, önbellek ile daha hızlı bir sayfa açılışı sağlamak ve web sunucusunu yönetmektir. 2004 yılından beri geliştirilen yazılım, işletim sistemi üzerinde çalışmaktadır. Özellikleri arasında 10.000 eş zamanlı bağlantıyı 2.5 MB’a sığdırmak, statik dosyaları dizinleme, önbellekleme ve performans dengeleme, URL rewrite, web sitesi sıkıştırma gibi birçok özellik yer alır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: En İyi Udemy Ücretsiz Kursları

Nginx yazılımını kullanmak için Windows yazılımını indirmek veya Linux üzerinden “sudo” komutunu kullanmak gerekir. Kurulduktan sonra web sitesinde Nginx ile ilgili bir bilgi yer alır. Bundan sonra yapmanız gereken Nginx öğrenmek ve URL rewrite işlemi yapmak.

Bu konuda URL rewrite nedir? URL rewrite faydaları, URL rewrite yapmanın önemi, URL yeniden yazmanın kullanıcılar ve arama motoru tarafından tercih edilmesinin sebepleri gibi çeşitli bilgiler verdik. Konuların siz değerli üyeler için faydalı olduğunu düşünüyoruz.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

URL Rewrite Ne Demektir?

URL Rewrite; web sitelerinin URL yapılarının SEO uyumlu bir halde olması adına yeniden optimize edilmesi anlamına gelmektedir.

URL Rewrite Neden Faydalıdır?

URL yapıları web sitelerinin alaka düzeyleri ve optimizasyon durumları açısından önemlidir. Kullanıcıların ve arama motorlarının sizleri daha kolak keşfetmelerini sağlar.

SEO Uyumlu URL Nasıl Olmalıdır?

SEO uyumlu URL yapılarının içerisinde rakamlar olmamalıdır. Mümkün olduğunca az özel işaret olmalı ve sadece (-) tercih edilmelidir. Ayrıca içeriklerin URL yapılarında anahtar kelime geçirmekte fayda vardır.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir