Utf-8 Nedir

Utf-8 Nedir

Hepinizin merak ettiği Utf-8 nedir sorusunu sizin için cevapladık. Instatakipci ekibi olarak bu yazımızda aslında herkesin zaman zaman duyduğu fakat detaylarını çoğu insanın bilmediği ve bu sebeple de sorunu ve çözümü anlamlandıramadığı Utf-8 konusuna değineceğiz. Utf-8 ( character encoding )  kısa anlamı ile karakter kodlamasıdır. Utf-8 nedir ve nasıl çalışır? sorusunun cevaplarını sizler için derledik.

Birer karakter kodlaması olan Utf-8, Rob Pike ve Ken Thampson tarafından geliştirilmiştir. Karakter kodlamaları ile karakter setlerinin her ne kadar birbirinin yerine kullanılsa da farklı şeyler olduğunu belirtmek gerekir. ASGII ve Unicode karakter setini ifade ederken, Utf-8 veya Utf-16 birer karakter kodlamasını ifade etmetedir. İçeriğimizde bitlik bir unicode dönüşüm gibi birçok merak ettiğiniz konuya ulaşabilirsiniz.

Utf-8 yukarıda da bahsettiğimiz gibi karakter kodlamasıdır. Farklı dillerdeki karakterlerin ve bu karakterlere karşılık gelen karakter kodlarını tanımlarlar. Böylelikle veri tabanınızı oluştururken Türkçe harfleri düzgün bir şekilde yazılmasına ve sayfanızda yine Türkçe karakterler şeklinde görülmesini sağlar. Fakat burada belirtmek isteriz ki karakter setleri ile karakter kodları arasında büyük bir fark bulunmaktadır. Çoğu insan bu iki farklı terimin tanımlarını karıştırmaktadır. Unicode code point bir karakter seti olarak tanımlanırken Utf-8 ise karakter kodlaması olarak karışımıza çıkmaktadır. Utf-8’in bizim için en büyük faydalarından biri içerisinde birçok Türkçe karakter barındırmasıdır. Bu sebeple de oluşturacağımız veri tabanları ile kolay bir şekilde kullanılabilmektedir. (Vikipedi)

Veri Tabanı Türkçe Karakter Sorunu Nasıl Çözülür?

Veri tabanı Türkçe karakter sorunu sıklıkla karşılaşılan ve aslında çözümü oldukça basit bir sorundur. Bu problemi en kolay şekilde ortadan kaldırabilmek Utf8 charset kodları ile birlikte yapılmaktadır. Şimdi sizler için bu sorununun çözümünü ve gerekli adımları anlatacağız.

 • Eğer daha henüz bir veri tabanı oluşturmamışsanız burada dikkat etmeniz gereken önemli bir husus bulunuyor. Veri tabanınızı oluştururken karakter seti olarak ‘utf8_general_ci’ kısmını seçmeniz gerekiyor.
 • Eğer daha önceden bir veri tabanı oluşturmuşsanız ise yine aynı şekilde ‘ Veri Tabanı Ayarları’ bölümünden karakter setinizi ‘utf_general_ci’ şeklinde seçmeniz gerekiyor.
 • Son adım olarak ise veri tabanında bulunan tabloları değiştirmeyi unutmamak lazım. Çünkü bu tabloların karakter kodlamasını değiştirmezseniz az önce uyguladığınız adımlar geçersiz olacaktır. Bu sebeple de veri tabanı içerisinde yer alan tabloların karakter kodlamasını yine ‘utf_general_ci’ şeklinde değiştirmeniz gerekiyor.
utf-8 nedir

UTF-8 Türkçe Karakter Karşılıkları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Utf-8 sayesinde veri tabanı oluştururken kullanacağımız Türkçe karakterleri istediğimiz şekilde oluşturmamızı sağlıyor. Aşağıda sizler için bazı Türkçe karakterlerin ve sık sık kullanılan sembollerin karşılıklarını düzenledik.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Google Ads

 • Büyük Harfler İçin UTF-8 Karşılıkları:
 1. Ü / Ãœ
 2. Ş / Å
 3. Ğ / Ä
 4. Ç / Ç
 5. İ / Ä°
 6. Ö / Ö
 • Küçük Harfler İçin UTF-8 Karşılıkları:
 1. ü / ü
 2. ş / ÅŸ
 3. ğ / ÄŸ
 4. ç / ç
 5. ı / ı
 6. ö / ö
 • Çeşitli Özel Karakterler İçin UTF-8 Karşılıkları:
 1. € / €
 2. £ / &pound
 3. « / «
 4. » / »
 5. • / •
 6. † / †
 7. © / ©
 8. ® / ®
 9. ° / °
 10. µ / µ
 11. · / ·
 12. – / –
 13. — / &mdash

Utf-8 nedir ve nasıl çalışır? Bu soruların cevaplarını uzman SEO ve yazılım ekiplerimizce sizler için derledik.

SEO Destek kategori yazılarımızı inceleyerek Google’da üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Utf-8 Nedir?

Utf-8 yazılım alanında geliştirilmiş olan bir karakter kodlama biçimidir. Ek akılıcı ve aktif olarak kullanılan karakter kodlama türlerinden biri olarak gösterilmektedir.

Utf-8 Nasıl Çalışır?

Utf-8 karakter kodlama sistemi mantık olarak 0 ve1’leri kullanarak çalışmakta ve bu netice sonucunda isteninlen karakteri yazılımsal düzlemden çalıştırmaktadır. Daha detaylı bilgiler için blog yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Utf-8 Kim Tarafından Oluşturulmuştur?

Utf-8 karakter kodlama sistemi, Go dilinide geliştirmiş olan Rob Pike ve Ken Thopmson tarafından tasarlanmıştır.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir