UX (Kullanıcı Deneyimi) Nedir?

UX (Kullanıcı Deneyimi) Nedir?

Google ve diğer arama motorlarında üst sıraların hedeflenmesi adına büyük öneme sahip olan UX nedir sorusu kullanıcı deneyimi olarak tanımlanır. Açılımı “User Experience” olmakla beraber sitede kullanıcıların yaptıkları eylemlerden ne kadar memnun oldukları, ne kadar rahat bir şekilde işlemleri gerçekleştirdiğini gösterir. Özellikle bir web sitenin kullanıcı odaklı anlayışa sahip olması adına bu husus bir numaralı etkendir. Doğru süreçlerin tamamlanması ve işlemlerin gerçekleştirilmesiyle daha faydalı, daha ulaşılabilir, daha beğenilen, daha bulunabilir, daha güvenilir, daha kullanılabilir, daha paylaşılan bir web sitesi oluşturulabilir. Kullanıcı deneyimi bu hususlarla açıklanırken hem teknik hem de içerik bazında tüm yönleriyle iyileştirilmesi de SEO çalışmalarını etkilemektedir.

Kullanılabilirlik Durumundan Farkı Ne?

Genel anlamda sitenin kullanılabilir olma haliyle kullanıcı deneyimi-tecrübesi arasında farklar bilinmez. Kullanılabilirlik yalnızca teknik detayları gösterir. Var olan yazılım ve site temasıyla yapısını ortaya koyar. UX nedir dediğimizde kullanıcıları etkileyecek renk tonları, buton yapıları, yerleşim tarzları da işin içine girer. İçerik türleri, hız durumu var olabilecek mükemmel bir kullanıcı deneyiminin sağlanmasındaki faktörlerdir. SEO açısından yapılacaklarla daha da geliştirilmesi ise UX ile marka stratejisi oluşturulmasını ortaya çıkarır.

SEO’ya Katkıları Neler?

UX çalışmaları ya da iyileştirmeleri sonucunda sitenin arama sonuçlarında daha iyi noktalara ulaşması mümkündür. En iyi sonuç için en iyi sorgulama ve en iyi cevap durumları yakın ilişkidedir. Ancak bu durum yeterli değildir. Aramalarda sıklıkla görülen bir soruya verilecek cevabın mükemmel olması kadar sitenin yapısı, hızı, güveni, anlatım dili ve diğer özellikleri sıralamayı ortaya koyar. Tek bir unsura bağlı olmamasından dolayı da genel çerçevede bir iyileştirme fikri daha mantıklı olacaktır.

UX İyileştirme Hamleleri

Yapılacak ilk çalışmalar site yapısıyla ilgili olmakla beraber daha bütüncül bir düşünmeyi de gerektirir. Kullanıcı gözüyle siteye bakılması lazımdır. Bu çerçevede hem tasarım hem de içerik bazında bazı sorular şu şekilde sıralanabilir;

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

  • Bir sayfada neler bulunmalı,
  • Bir sayfa tasarımıyla sayfa yapısı arasında bağ var mı,
  • Site butonları doğru yerlerde mi,
  • İçerik yapılandırılması ve bulunması ne kadar kolay,
  • Sitenin mobil uygulamaları var mı,
  • Sitenin kullanımı ne kadar rahat,
  • Site hızı konusunda cazip mi gibi sorular UX iyileştirmelerinde stratejilerin oluşturulmasında etkendir.
ux kullanıcı deneyimi

Kullanıcı Deneyimleri Kazanımları

Gerçekleştirilecek UX işlemleriyle SEO kazanımları korunurken daha kullanışlı, bulunabilir olmasıyla beğenme ve paylaşma beraberinde gelecektir. Böylelikle daha geniş kitlelerce sitenin kullanımı olacaktır. Bu durum güvenilir bir yapının ortaya konmasıyla da doğrudan paralellik gösterir. Hemen her kullanıcı, hitap ettiği durumlara göre sitede aramalar yapabilecektir. İlk izlenim son derece önemli olurken herhangi bir aksilik yaşanması ise bir değil binlerce potansiyel kullanıcının kaybı anlamına gelir. Bu yönüyle bakılması ve SEO özelinde kullanıcı tecrübesi verilerine ve süreçlerine azami dikkat edilmesi de kazanımları arttıracaktır.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

UX Ne Demektir?

UX; User Experience yani kullanıcı deneyimi anlamına gelmekte olan bir terimdir. Kullanıcıların bir ürünü kullanırken yaşadıkları olumlu ya da olumsuz deneyimleri tanımlar.

UX Neden Önemlidir?

Bir ürünün ya da web sitesinin başarıya ulaşması adına en önemli faktörlerden bir tanesi UX’dir. UX olmadan hiçbir ürün ya da hizmet tam anlamıyla başarıya ulaşamaz. Bu nedenle hem SEO hem de SEM alanları adına büyük önem arz eder.

UX Neleri Kapsar?

UX kullanıcıların deneyimledikleri her şeyi kapsar. Site açılma hızları, kullanım kolaylığı, site içinde gezinme kolaylığı, açıklamalar ve görseller gibi birçok detay UX ile birlikte incelenebilir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir