Uyuşturucunun Zararları

Uyuşturucunun Zararları

Uyuşturucunun zararları nelerdir? İnsanı uyuşturmasından ötürü uyuşturucu olarak da tanımlanan madde bağımlılığı, birçok farklı şekilde ve nedenle olabilmektedir. Uyuşturucu çeşitleri her geçen gün artarken hap ya da damar yoluyla alımları olmaktadır. Temel anlamda ifade etmek gerekirse madde bağımlılığı özelinde vücudun temel işlevlerini olumlu yönde etkileri olan tüm hususlardır. Zarar olduğu kesin maddelerin kullanımı oldukça büyük sorunları da birlikte getirir.

Uyuşturucu Nedir?

Gençler arasında çok daha yaygın olurken uyuşturucu, kişinin giderek bağımlı olduğu bir zararlı maddedir. Uyuşturucu bağımlılığı son derece kötü sonuçlar getirirken kişinin profesyonel destek alması da şarttır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından kişinin uyuşturucu bağımlısı olup olmadığına dair bir tarif açıklanmıştır. Buna göre uyuşturucu elde etmek ve kullanmak için çok yoğun arzuya sahip olması, fiziksel ve psikolojik olarak kişinin maddeye ihtiyaç duyması, kişinin hayatında uyuşturucunun vazgeçilmez hale gelmesi ve buna ulaşma noktasında her şeyi göze alabilmesi.

Uyarıcı olarak ifade edilen maddelerin etkileri değişkenlik gösterir. Kokain, eroin ya da ekstazi çok daha popüler olmakla birlikte amfetamin kullanımı da yaygındır. Uçucu maddeler sınıfında ise tiner, benzin, gazolin vardır. Esrar ve diğer maddelerde uyuşturucu sınıfında yer alabilir.

Yaygın Uyuşturucu Kullanımları

Günümüzde esrar çok yoğun şekilde kullanılırken uyuşturucu madde olarak sert ve keskin bir ottur. İlik hücrelerini kurutan ekstazi ise hap olarak alınmaktadır. Ağız kuruluğu ve damar tıkanıklığı yaşatan bonzai de yine popüler uyuşturucu maddelerden bir tanesidir. En tehlikelisi olurken uyuşturucu kullanım yaşı da her geçen gün düşmektedir. Bunlara dair çözümlerde kişi kadar çevresinin rolü de vardır. Süreç boyunca kişinin zararlı maddelerden uzak durulması, bu yönde destek verilmesi ve gerekli adımların atılması önemlidir.

uyuşturucunun zararları

Uyuşturucu Kullanım Belirtileri Nelerdir?

  • Duyusal anlamda abartı his
  • Algıda değişkenlik belirtileri
  • Kısa süreli kişide mutluluk oluşturması
  • Aşırı gülme ya da aşırı konuşma isteği
  • Panik atak ve paranoya hali
  • İştahta artış durumu
  • Zaman ve yer algısında bozulma

Uyuşturucunun Zararları Nelerdir?

Uyuşturucu maddeye erişilmemesi halinde kişide uyku bozuklukları, çarpıntı ve titreme ile aşırı sinirlilik hali görülmektedir. Bununla devamlı huzursuz olunması, mide bulantısı ve kusma hali de vardır. Kişinin bu durumlardan kurtulmak için devamlı uyuşturucu alımına devam etmesi ise çok daha büyük sorunlara neden olmaktadır. Telafisi güç durumların ortaya çıkmasından önce tedavi edilmesi şarttır. Damardan alma halinde damar tıkanıklığı görülür, akciğer ve karaciğer yıpranmalarıyla birlikte özellikle eroin kemiklere işlemektedir. Vücutta yağ dokusu biriktirmesi ve buna bağlı hafıza kayıpları da uyuşturucu zararları arasındadır. Kişinin devamlı paranoya halde olması ise ekstazi kullanımlarının olumsuz sonuçlarındandır. Ağız kuruluğu ve gözlerde büyüme sonrasında kalp krizi de ölüme kadar götüren bir son olmaktadır. İç organların zarar görmesinin yanı sıra ciltte de uyuşturucu kullanımından kaynaklı yıpranmalar olur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

Genel konular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kategorimizi takip ederek güncel konuları takip edebilirsiniz.

Uyuşturucu Nedir?

Uyuşturucu genellikle kötü anlamlarda bilinir. Ancak uyuşturucular tibbi alanlarda insan tarihinin en eski maddelerinden biridir. Günümüzde ki anestezinin, narkozun hayatımızda ki varlığı sayesinde tıbbi operasyonlar daha acısız geçmektedir.

Anestezi Ne İşe Yarar?

Ameliyatlar veya tedavi amaçlı operasyonlar öncesinde hastaya tüm vucüt ya da lokal bir şekilde uygulanan ve ağrı hissinin engellenmesini sağlayan bir uyuşturma yöntemidir. Bu sayede tıbbi operasyonlar daha acısız sonlanmaktadır.

Uyuşturucunun Zararları Nelerdir?

Anestezi ve Narkozun dışında kalan keyif verici maddeler olarak kullanılan uyuşturucular, insan sağlığını doğrudan tehdit eder. Beyinde hasarlara yol açar. Düşünce bozukluğuna, zayıflamaya, erken yaşta kalp krizine neden olur. Kullanılmaları kesinlikle yasaktır.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir