Uzay Filmleri

Uzay Filmleri

Geleceğe merak duyanlar için fikir vermesi açısından önemli olan uzay filmleri aynı zamanda hayal gücünün yansımaları durumundadır. Çok farklı şekillerde yapılan uzay gemileriyle yolculuklar ya da uzaylıların yaşantılarının durumları fikir vermesi açısından da değerli kabul edilir. Sürükleyici olması ve bilim kurgu açısından da benzersiz olması bazen bilimselliği öne çıkartır. Bunun tam tersi olarak eğleneli ve komik uzay bilim kurgu filmleri de sayısal açıdan az değildir.

En İyi Uzay Filmleri (2020)

  • Galaksinin Koruyucuları

Unutulmaz bilim kurgu uzay filmleri listesinde kendisine yer bulan Galaksinin Koruyucuları 2014 yapımlıdır. İMDB puanı 8,0 olurken çizgi romanın uyarlanması şeklindedir.

  • The Martian

Marslı olarak çevrilen filmde dünyadan uzaya yapılan yolculuk konu alınır. 2015 yılında beyaz perdeye uyarlanan bir film olma özelliğine sahiptir. Ridley Scott’un yönetmenlik koltuğunda olduğu filmde Matt Damon, Jessica Chastain gibi isimler başrolde. En beğenilen uzay filmlerinden olmuştur.

  • Europa Report

Özellikle uzay bilim kurgu filmleri açısından en iyilerden olan Europa Report filminde uluslararası astronotların seyahati konu edilir. Jüpiter’in en büyük uydusu konumundaki Europa için yapılacak uzay yolculuğu için tüm hazırlıklar tamamdır. Uzayın bilinmeyenlerine doğru gidilecek olması ise herkes için heyecan vericidir.

  • Life

2017 yılında vizyona girmiş olmakla birlikte en iyi uzay filmleri kategorisinde hemen bilinebilir olan Life filmi heyecan vericidir. Çok hızlı bir şekilde evrimleşen yeni bir yaşam türün bulunmasıyla astronotlar büyük başarı elde eder. Ancak sonrasında olanlar ise insanlık adına iyi sonuçlar getirmeyecektir. Gerilim seven bilim kurgu tutkunları için ilk tercih edilecek filmdir.

  • Gravity

Dünya yörüngesinde çalışan iki astronotun bir gün yaşadıkları durumla her şey tam tersi bir hal alır. Kazanın olmasıyla birlikte yaşam mücadelesi başlarken zamana karşı yarış söz konusudur. Alfonso Cuaron’un yönetmeni olduğu Gravity filminde Sandra Bullock ve George Clooney efsaneleri başrolü paylaşıyor.

  • Alien Serileri

1979 yılından başlayarak 1986, 1992, 1997, 2002, 2017 ve son olarak yakın zamanda çıkması planlanan Alien, yaratılan evrenin bitmeyecek olduğunu gösterir. Halihazırda en iyi bilim kurgu uzay filmleri için bir numaradır. Uzayda geçen tüm durumlar hakkında bilgi alınabilir, hayal gücünün sınırları zorlanabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Pazar Analizi Nasıl Yapılır ve Pazar Analizi Ne İşe Yarar?

uzay filmleri

Uzay Hakkında Yerli Filmler

Yerli yapımlar özelinde bakıldığında ilk akla gelen Cem Yılmaz filmleridir. GORA ilk modern uzay filmleri listesindedir. Arif isimli bir esnafın bir anda kendisini uzay gemisinde kaçırılıyorken bulmasıyla başlayan komedi filmini önemli bir gişe başarısı da kazanmıştır. Ardından yaşadığı eğlenceli durumlar ise en iyi uzay filmleri arasında olmasını beraberinde getirmiştir. 2018 yapımlı Arif V 216 ise devam niteliğindedir. Tanıştığı robotun Türkiye’ye uzay gemisi ile gelmesiyle başlanılan eğlence durumlar anlatılır. IMDB puanı 7,2 olmakla birlikte Cem Yılmaz’a Ozan Güven, Özkan Uğur, Zafer Alagöz gibi isimler eşlik etmektedir. Eski Yeşilçam Türkiye’sindeki önemli film artistleriyle sanatçıların arasında dahil olmaları ise beğenilmesinde önemli bir faktördür.

Genel konular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kategorimizi takip ederek güncel konuları takip edebilirsiniz.

Uzay Filmi Nedir?

Uzay filmli, insanlığın en büyük bilinmezlerinden biri olan Uzay boşluğunu ve gezegenler içeren senaryolar dahilinde çekilen film türleridir. Özellikle ABD sinemasında çok sayıda örneği bulunmaktadır.

En İyi Uzay Filmi Nedir?

Uzay fimlerinin en bilinenlerinden birisi “Yıldız Savaşları” serisidir. Bunun haricinde yakın dönem sinemasından “Yıldızlar Arası” ve “Masrlı” en popüler uzay fimlerinden gösterilebilir. Daha detaylı bilgi için blog yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Emmy Nedir?

Emmy, Sinema dünyasının Oscar’dan sonra gelen en prestijli ödülleri arasında yer alır. Yerli ve Yabancı kategoriler olmak üzere her yıl seçilmiş olan filmlere verilmektedir.

Star Wars Nedir?

Star Wars hem bilim kurgu hem de uzay kategorilerinde yer alabilecek galaksiler arası serüveni konu edinen bir film serisidir.

Marslı Nedir?

Marslı, uzayda tek başına bir hayat geçirmek zorunda olan profesörü konu edinen popüler bir filmdir.

Oscar Nedir?

Oscar Dünya’nın en prestijli sinema ödül organizasyonudur. Tüm ülkeler ödül için aday olabilir. Evrensel kabul görmektedir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir