Uzun Videoları Instagram Hikayeler de Nasıl Paylaşırız?

Uzun Videoları Instagram Hikayeler de Nasıl Paylaşırız?

Instagram Hikayeler, 300 milyonun üzerinde aktif kullanım oranlarına ulaşmayı başardı. Özellikle son dönemde Instagram Hikayeler bölümüne gösterilen ilgi bir hayli artış gösterdi. Yayınlanan güncellemelerin bu durum üzerinde etkisi oldukça fazla olsa da bunun dışında uygulamanın da kullanıcıları bu alana yönlendirdiğini görüyoruz.

Her ne kadar bu kadar sık kullanılıyor ve bu kadar dikkat çekiyor olsa da Instagram Hikayeler bölümü için de bazı eksiklikler yok değil. Paylaşımların 24 saat içerisinde kaybolması, hikayeler bildirimlerinin henüz istenen seviyede olmaması gibi birçok noktada var. Instagram yavaş yavaş güncellemeler yayınlayarak bu sorunların önüne geçiyor.

Daha doğrusu uygulama bu şekilde yayınlanan yeni güncellemelerle eksikleri kapatıyor. İşte bu eksikliklerden birisi de Instagram Hikayeler paylaşımlarında sunulan süre sınırı. Paylaşımların video olarak eklenmesi durumunda, sadece 15 saniye gibi bir süre sınırıyla karşı karşıya kalıyorsunuz. Instagram sunucu yükü ve benzeri etkenleri çözdükten sonra bu sorunu giderecektir. Fakat şimdi daha uzun videoları hikayeler bölümünde paylaşmak isteyen kullanıcılar ne yapmalı? Bunun için bazı önerilerimiz var.

Instagram Hikayeler Uzun Videolar Paylaşma

Burada iki farklı sistemden söz edeceğimizi belirtelim. En çok kullanılan ve en basit yöntem bu işlem için yardımcı programlar kullanmak. Hem Android işletim sistemi hem de iOS işletim sistemi için bu konuda bazı uygulamaları ele alacağız. Uygulamalara geçmeden önce sistemin işleyişi konusunda da bilgi verelim.

Bu uygulamalar Instagram’ın kuralını bozmayı başaran uygulamalar değil. Sadece size alternatifler sunuyor. Yani siz uzun bir video çekiyorsunuz (ya da elinizde bir videonuz var) ve ardından uygulamalara atıyorsunuz. Uygulama bu videoları Instagram Hikayeler bölümü kurallarına uygun hale getiriyor. Video 15 saniyelik parçalara bölünüyor ve tek bir video gibi paylaşım yapabiliyorsunuz. Hemen ilk uygulamaya geçelim.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Konum Kapatma Ayarları Nasıl Yapılır?

iOS Kullanıcıları için CutStory

Bu alanda en çok kullanılan uygulamalardan dikkat çekenleriyle bu işlemi nasıl yapacağınızdan söz edelim. Yapacağınız işlemleri aşağıda sıralayacağız. Uygulamanın linkini de yine yazı içinde vereceğiz.

  • İlk olarak uygulamaya giriş yapıyorsunuz.
  • Ardından alt kısımda “Camera roll” seçeneği olduğunu göreceksiniz. Ana ekranda bulunan bu kısma giriyoruz.
  • Şimdi bu ekranda sizden düzenlemek istediğiniz videoyu seçmeniz isteniyor.
  • Videonuzu seçiyorsunuz ve “Save” butonuna tıklıyorsunuz.

Uzun Videoları Instagram Hikayeler

  • Kısa bir süre video işlemesi yapılıyor. Daha sonra videonun 10-15 saniyelik parçalar halinde telefonunuzun galerisine kaydedildiğini görüyorsunuz. Buradan istediğiniz şekilde paylaşım yapmanız mümkün oluyor.

Uygulamanın Resmi App Store Linki

Android Kullanıcıları için Story Cutter fot Instagram

Bir başka uygulama ise Android kullanıcıları için. Yine bu uygulama sayesinde de videolar 10-15 saniyelik parçalara bölünüyor. Yapacağınız işlemlere geçelim.

  • Uygulamayı açtığınızda karşınıza iki farklı seçenek geliyor. Bir seçenek “Record” seçeneği. Diğer bir seçenek ise “Gallery” seçeneği. Eğer yeni bir video çekmek istiyorsanız ilk seçeneği, galerinizden bir video seçmek istiyorsanız ise ikinci seçeneği seçiyorsunuz.

Uzun Videoları Instagram Hikayeler

  • Seçimden sonra yine video işlenmeye başlıyor. Ardından ise yine parçalara bölünmüş olarak size sunuluyor.

Uygulamanın Resmi Google Play Store Linki

Dileriz Instagram hiçbir yardımcı uygulama gerekmeden video süresi konusunda daha esnek bir süre güncellemesi sunabilir. Bunun için kapsamlı bir güncelleme gelmesi gerekecek.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Ayşegül Köse

Yazılar: 309

Ben Ayşegül Köse. 1995 yılında İstanbul'da doğdum. Yaklaşık 1 senedir sosyal medya ile ilgili içerikler üretiyorum. Kitap okumayı ve araştırma yapmayı çok sevdiğimden dolayı içerikleri büyük bir keyifle hazırlıyorum. Özellikle sosyal medya ile yakından ilgileniyorum ve sos...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir