Vegan Nedir?

Vegan Nedir?

Son dönemlerde en çok duyduğumuz kelimelerden biri olan vegan ve veganlık terimlerini daha iyi anlamak için vegan nedir? sorusunun cevabını size açıklamaya çalışacağız. Veganizm, hayvanlardan gelen ürünleri kullanmaktan kaçındığınız uygulamadır. Vegan ise bu programı ve ideali uygulayan kişidir. Eğer bir vegan iseniz, et, balık (aslında herhangi bir et) yiyemezsiniz, süt veya başka bir süt yan ürünü içemezsiniz ve hayvandan çıkan herhangi bir ürünü giyemez veya kullanamazsınız. Kürk, deri ayakkabı bu ürünlerden bazılarıdır. Temel olarak diyetiniz tamamen vejetaryen olmalı ve doğadan çıkarılan veya laboratuarda sentetik olarak oluşturulan malzemelerden yapılmış ürünleri kullanmalısınız.

Dünya Vegan Günü, her yıl 1 Kasım’da dünyanın dört bir yanındaki veganlar tarafından kutlanmaktadır. 1994 yılından beri. (Viki)

Vegan Olmanan Eksileri ve Artıları

Vegan olmanın artıları olduğu kadar eksileri de bulunmaktadır. Bu eksilerden bazıları şunlardır:

 • Veganlar çeşitli önemli besin maddelerinde yetersizdir. B12 vitamini eksikliği veganlarda çok yaygındır. Bir çalışma, bu kritik besinde veganların % 92’sinin eksik olduğunu göstermektedir.
 • Hayvansal protein, doğru oranlarda tüm esansiyel amino asitleri içerir. Kas kütlesi ve kemik sağlığı için birkaçını belirtmek önemlidir. Veganlar, vücut kompozisyonu üzerinde olumsuz etkileri olabilecek herhangi bir hayvan proteini almaz.
 • Kreatin, hücrelerde bir enerji deposu oluşturulmasına yardımcı olur. Çalışmalar, vejetaryenler kas ve beyin fonksiyonu üzerinde zararlı etkileri olan kreatin eksikliği olduğunu göstermektedir.
 • Karnosin de vücuttaki çeşitli dejeneratif süreçlere karşı koruyucudur ve yaşlanmaya karşı koruma sağlayabilir. Sadece hayvansal gıdalarda bulunur.
 • Veganlığun diğer diyetlerden daha iyi olduğunu gösteren hiçbir çalışma yoktur. Tüm propagandaya rağmen, vegan diyetlerinin diğer diyetlerden daha iyi olduğuna dair bir kanıt yoktur. Çalışmaların çoğu gözlemsel niteliktedir.
 • Vegan yiyeceklerin çoğunu bazı ülkelerde bulmak çok zordur.
vegan nedir

Diğer yandan:

 • Sağlıklı bir vegan diyetinin, kardiyovasküler hastalık, kolesterol, tip 2 diyabet, prostat kanseri, kolon kanseri, artrit, katarakt, osteoporoz vb. gibi hastalıkları önlemek için kanıtlanmıştır.
 • Çeşitli çalışmalar, etsiz bir diyetin daha düşük BMI’lere yol açtığını göstermektedir. Genellikle sağlıklı kilo ve vücutta yağ eksikliğinin bir göstergesidir.
 • Sağlıklı bir vegan diyetini uygularken, enerjinizin çok daha yüksek olduğunu düşüneceksiniz. Çoğu vegan bu duruma katılmaktadır. Diyete başladıktan sonra kendilerini çok daha enerjik hissettiklerini söylemektedirler.
 • Sebzelerden elde edilen fındık, A ve E vitaminleri sağlıklı ciltte büyük rol oynar, bu nedenle veganlar genellikle sağlıklı bir cilde sahip olacaktır. Vegan bir diyete geçen birçok kişi, lekelerde de önemli bir azalma fark edecektir.
 • Birkaç çalışma, bir vegan ya da vejetaryen yaşam tarzını izleyenlerin, yaşamayanlara göre ortalama üç ila altı yıl daha uzun yaşadıklarını göstermektedir.
 • Süt ve kırmızı eti diyetten çıkarmanın vücut kokusunu önemli ölçüde azalttığı söylenir. Vegan olmak daha iyi kokmak demektir.

Vegan nedir tüm detayları ile paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Vegan Ne Demek?

Veganlık bir yaşam tarzıdır. Hayvansal kaynaklardan üretilmiş olan hiçbir gıdayı tüketmemek üzerine kurulmuş bir yaşam sistemidir. Bu tarz gıdalar yerine bitkisel gıdalar tercih edilmekte ve bu sayede daha az hayvanın tüketim için kullanılmasını sağlamak amaçlanmaktadır.

Vegan ve Vejeteryan Farkı Nedir?

Veganlar hayvansal hiçbir gıdayı tüketmezler. Ancak Vejeteryanlar sadece et ürünlerini tüketmemektedirler. Aralarında ki temel fark budur. Vejeteryanlar ; Süt ürünlerini, Yumurtayı tüketebilirler ancak Veganlar tüketmezler.

Veganlık Zararlı mıdır?

Veganlık zararlıdır ya da zararsızdır demek mümkün değildir. Ancak vücut için gerekli olan bileşenleri diğer gıda türlerinden sağladıkları taktirde fiziksel anlamda bir zararı olduğu da söylenemez. Bu konuda çeşitli araştırmalar bilim adamları tarafından devam ettirilmektedir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir