Vertigo

Vertigo

Beyne giden kan akışında yaşanacak sorunlardan ötürü aniden oluşan baş dönmesi ve ağrı durumunu ifade eden vertigo, sinir sistemiyle ilgilidir. Hastanın hissettiği durumu doğru tarif etmesiyle oluşabilecek şüpheler için çeşitli testler uygulanır. Merkezi sinir sistemi ve bununla birlikte iç kulakla ilgili yapılacak işlemlerin sonucunda vertigo nedir sorusunun bilinmesiyle teşhis durumu oluşur. Kişinin böyle bir rahatsızlığa sahip olmasıyla vertigo nasıl geçer aramaları başlar. Tedavi süreçlerine geçmeden önce hastalığın iyi bir şekilde bilinmesi, bir daha aynı durumların yaşanmaması için neler yapılması gerektiği öğrenilmelidir.

Vertigo Ne Demek?

Öncelikli olarak vertigo nedir sorusu, ne şekilde ve nasıl ortaya çıktığının bilinmesiyle ilgilidir. Merkezi sinir sistemi işleyişiyle ilgili olmasının yanı sıra iç kulak hastalıkları da bu rahatsızlığın görülmesinde etkendir. BPPV olarak bilinen Benign Paroksizmal Pozisyonel Vertigo en yaygın olanıdır. Genellikle 15 saniyelik bir süre içinde gerçekleşirken başın aniden dönmesi sonucunda ortaya çıkar. Kişinin bir anda dengesini kaybetmesi, tüm gerçekliğini yitirmesi durumudur. Başın çok hızlı sallanması halinde de böyle bir vertigo yaşanması söz konusudur. Genel anlamda yaşlı kişilerde görülen bu hastalıkla birlikte solunum yolları problemleri de görülür. Baş dönmesinin ortaya çıkması, kan akışının azalmasına bağlıdır. Genel anlamda bakıldığında herkeste görülebilecek bir hastalık olurken BPPV iyi huylu olarak tanımlanır. Ancak iç kulak iltihaplanması sonrasında çok daha riskli bir tipleriyle karşılaşılabilir. (Vikipedi)

vertigo nedir

Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Vertigo bir meniere hastalığıdır. Vertigo nedenleri ve belirtilerini sizler için açıkladık. İnceleyerek detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

  • Aniden oluşan etraftaki herkesin dönme hissinin oluşması,
  • İşitme kaybı ya da kulak çınlaması oluşabilir,
  • Görme bozuklukları
  • Yürümede belirgin zorlanma hali
  • Vertigo beyin zararı yaratması ve bilinç açısından kişinin kendisini kaybetmesi,
  • Göz hareketleri, çift görme, konuşma güçlüğü ya da şiddetli baş ağrılarının oluşması ve denge kaybının hissedilmesiyle doktora başvurulmalıdır.

Vertigoda sık görülen ataklar için özel tedavi uygulanmakla birlikte mide bulantısı gibi şikayetler ilaç tedavisi ile iyileştirilmektedir. Vertigo ciddi bir hastalık olup yaşamı ciddi şekilde etkilemektedir. Vertigoda ataklar, şiddete bağlı olarak uzun süre dinlenme gerektirmektedir. Vertigoya neden olan şeyler nelerdir konusu kişiye göre değişmekle birlikte doktorunuza danışmanız en doğru bilgiyi size sunacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Vertigo Tedavisi

Çeşitli durumlara göre farklı vertigo belirtileri olabilmektedir. Bununla birlikte vertigo tek başına olabileceği gibi başka hastalıklardan ötürü de ortaya çıkabilmektedir. Öncelikli olarak bu durumun tespit edilmesi şarttır. Orta kulak enfeksiyonu durumları çok sık görülürken antibiyotikler kullanılarak bu rahatsızlıklar giderilir. Meiner hastalığında ise tuzsuz diyet çok yaygın kullanılan tedavi şeklidir. Birkaç hafta ya da hastaya göre bir aylık zaman periyoduna sahip olan vertigo tedavisi ilaçlı olarak yapılmaktadır. Kişinin çok ani hareketlerden kaçınması gerekli olurken iç kulağa dair cerrahi işlemlerle de vertigo sorunundan kurtulmak mümkündür. Var olan vertigo hastalığı için tetikleyici olmaması adına kişinin bol istirahat etmesi önerilir. Bol sıvı tüketilmesi ve tehlikeli ortamlardan çalışılmaması belirleyicidir. Yüksek konumlarda riskli hareketlerin yapılmaması, yüksek yerlerde çalışılmaması, zeminin düz olması ve tehlikeli cihazların kullanılmaması da hayati öneme sahiptir. Ayrıca alınacak önlemlerle ilaç ve cerrahi yöntemlerin dışında fizik tedavi uygulanmaktadır.

Bir periyot olarak ifade edilmesi daha uygun olacak vertigo tedavisi özelinde tütün ve alkol ürünlerinden uzak kalınmalıdır. Beyin içi dengenin bozulmasının istenmediği için zararlı tüm unsurlar terk edilmelidir. Aksi durumda sigara kullanımının devam etmesiyle sinir sisteminde zaafiyet kendisini gösterecektir. Uzun süreli kendisini gizleme özelliğine de sahip olan vertigo hastalığı bir anda ortaya çıkmasından ötürü riskli kabul edilir. Var olan durumlara göre de kişinin tehlikeli hareketler yapabilmesine sebebiyet vermektedir.

Nedir kategorisi yazılarımız ile güncel hayata dair tüm konulara erişebilirsiniz.

Vertigo Nedir?

Vertigo genel anlamda; baş dönmesi olarak tanımlanmaktadır. Başka hastalıkların belirtisi olabileceği gibi yanlızca vertigoda mevcut olabililmektedir.

Vertigo Tedavi Edilebilir Mi?

Vertigo, günümüzde ki tıp teknikleri sayesinde tedavi edilebilir bir durumdadır. Ancak tedaviler uzun sürmektedir.

Vertigo Belirtileri Neleridir?

Vertigo için onlarca belirti mevcuttur. Ancak en temel belirti tabiki de baş dönmesidir. Hastalık ile ilgili daha çok bilgi almak için blog yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir