Video SEO

Video SEO

Giderek çok daha büyük bir dünya haline gelen arama motorlarında video SEO çalışmaları büyük öneme sahip. Yazılı içeriklerin çok daha üst sıralarda yer almasını sağlayan işlemlerin videolarda da kullanımı bulunur. Hem site hem de Youtube kanallarına yapılacak yüklemelerde kullanılacak arama motoru optimizasyonu özellikleriyle beklentilerin üzerine çıkılabilir. Genel çerçevede bakıldığında video optimizasyonu olarak tanımlanabilecek süreçler hangi aşamalardan oluşmaktadır.

Video Arama Optimizasyonu

Var olan videoların çok daha fazla görüntülenme alması için çeşitli unsurlarına dikkat edilmelidir. Gerek başlık oluşturma gerek anahtar kelime seçimlerinde SEO desteği şarttır. Yapılacak doğru arama motoru optimizasyonu işlemlerinde videoların neler kazandırılması gerektiğine bakılabilir.

  • Video Başlık Oluşturma

Videolar arama motoru optimizasyonu özelinde çok daha uyumlu hale getirilebilir. Bunun için ilk olarak başlık seçiminin SEO kriterlerine uygun olması istenir. İçerikle uyumlu olmasının yanı sıra anahtar kelime kullanımı bulunması da çok daha yüksek tıklanma oranlarını sağlayacaktır. Google üzerinden yapılacak aramalarla benzer videoların hangi anahtar kelimeleri kullanarak ne şekilde bir başlık oluşturduğuna da bakılabilir. Böylelikle hem özgün hem de benzer yapılı bir başlıkla videoların arama motoru optimizasyonu bakımından uyumluluğu elde edilir. Genellikle nedir, nasıl, nasıl yapılır, nelerdir gibi soru ekleriyle youtube videoları oluşturulmaktadır. Bunun temel nedeni de Google aramalarında soru şekilde aramaların çok daha fazla yapılmasıdır.

  • Anahtar Kelime Oluşturma

Videoların başlıklarında anahtar kelime kullanımı olmazsa olmazdır. Bunun için benzer videolara bakılabilir ya da popüler kelimeler arama motorlarında taratılabilir. Ayrıca Keyword Planner ya da keywordtool.io benzeri analiz araçlarıyla da yine anahtar kelimelerin içeriklerde nasıl olması gerektiği öğrenilebilir. Hangi kelimelerin çok daha işlevsel kullanıma sahip olacağı da görülecektir. WordPress yazılımlı web sitelerinde devamlı kullanılan eklentiler gibi videolarda arama motoru optimizasyonu anahtar kelime seçimi için de kullanım yapılabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

video seo

Video Yükleme Aşaması

Arama hacimleri yüksek anahtar kelimelerin seçimi sonrasında video yükleme noktasında da seçimler vardır. Videoların yüklenmesi sırasında da video SEO işlemleri bulunmaktadır. Dosya adı seçimlerinde anahtar kelimenin bulunması yararlı olurken yine başlık kısmında da mutlaka etkileyici bir ifade olmalıdır. Genel çerçevede eğlenceli videolar için akla gelmeyecek heyecan verici ifadeler kullanılır. Bilgilendirici videolar için ise nasıl yapılır, nedir, ne işe yarar gibi vurgulu soru ekleri eklenir.

Youtube video SEO çalışmaları nezdinde açıklama kısmı belki de en önemli bölümdür. Arama motorlarının videoyu dinleyebilmesi söz konusu değildir. Bundan dolayı tüm tarama faaliyetleri bu açıklama kısmından gerçekleşir. Bu nedenle algılama olma durumu açıklama kısmının kalitesiyle doğru orantılıdır. Youtube video SEO açıklama kısmı nasıl olmalıdır sorusu da sıklıkla dile getirilmektedir.

Youtube Video Açıklamaları Nasıl Yapılmalıdır?

  • Video ile ilgili bilgiler geçirilmelidir,
  • Açıklama içerisinde mutlaka link eklemesi yapılmalıdır.
  • 250 ile 300 kelime arasında bilgilendirici bir yazı konulabilir, net ve açık ifadeler kullanılmalıdır.
  • Açıklama içerisinde anahtar kelimelerin kullanımı da şarttır.

Youtube’da SEO Nasıl Yapılır?

Halihazırda oluşturulacak youtube SEO video özelinde etiketleme kitlenin büyümesi noktasında belirleyicidir. Videonun her aramada çıkması sağlanırken diğer benzer videoların izlenmesi durumunda ise sağ kısımda listelenen “ilgili videolar” bölümünde de çıkarılabilir. Bunların getirisi ise çok daha fazla izleme alınmasıdır. Bunlara uygun olacak şekilde videolar etiketlenmelidir. Buna ilişkin olarak videonun çok uzun olması da bir risk taşır. Genel anlamda 4 ile 6 dakikalık videolar izlenirken 30 dakikalık bir videonun tüm kullanıcılar tarafından tümüyle izlenmesi çok düşük ihtimaldir. Var olan abonelik ve yorumlar kısmı ise etkileşim açısından değerlidir. Mutlaka yorumların açık tutulması ve olumlu yorumların değerlendirilmesi, beğenilmesi durumlarına bakılmalıdır. İzleme ve paylaşım oranlarına dair çeşitli eklentiler ve araçlar kullanılabilir olurken youtube SEO süreçleriyle çok daha iyi kazanımlar elde edilebilir.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Video SEO Nedir?

İnternet üzerinde paylaşmış olduğunuz videolarınız için optimizasyon yapılması ve bu videoların daha ön planda çıkması çalışmalarına video SEO denmektedir.

Video SEO Neden Önemlidir?

Özellikle Youtube üzerinden yapılmakta olan paylaşımlar için büyük önem arz eder. Youtube aramalarında videolarınız ilk sıralarda çıkar ve izlenme oranlarınız yükselir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Sitenizin Sıralamasını Etkileyecek 11 SEO Önerisi

Video SEO Nasıl Yapılır?

Video SEO yapma işlemleri detaylı işlemlerdir. Başlık, açıklama ve altyazı düzenlemeleri yapmak önemlidir. Bu konu hakkında ki detaylı bilgilere blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir