Viop Nedir?

Viop Nedir?

Yatırım yapmak isteyen gerçek ya da tüzel kişilerin seçenekleri arasında olan Viop’un ayrıntılarını sizler için derkledik. Bu makalemizde Viop nedir, özellikleri nelerdir ve nasıl işlem yapılır gibi sorularınızın cevaplarını bulabileceksiniz.

Türev Piyasalar (VIOP) sözleşmeleri, belirli bir vadede bir emtia, kıymetli maden, finansal gösterge, sermaye piyasası aracı veya yabancı parayı önceden belirlenmiş bir fiyat, tutar ve kalitede satın alma veya satma yükümlülüğü doğurur. Viop, vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin Borsa İstanbul altında işlem gördüğü pazarın kısaltmasıdır.

Viop piyasasında BIST30, Dolar, Euro, çapraz kurlar ve pay senedi gibi opsiyonlar işlem görmektedir. Ayrıca yerli ve yabancı yatırımcıların, yatırım yapmak istediği Viop işlemleri kaldıraçlı piyasa grubunda da yer almaktadır.

  • VIOP’ta yapılan kaldıraçlı ticaret, düşük marjlarda daha büyük pozisyonlar açma fırsatı sunar.
  • VIOP yatırımcıları, fiyatlar yükselip düştükçe kar kazanma şansına sahiptir.
  • VIOP’da işlem gören sözleşmeler vergi avantajlarından yararlanır.
  • VIOP sözleşmeleri portföy yöneticilerinin portföylerini çeşitlendirmelerini ve risklerini alternatif yatırım araçları arasında etkin bir şekilde dağıtmalarını sağlar.
  • VIOP sözleşmeleri üreticiler, ithalatçılar ve yatırımcılar için faiz, kur ve fiyat risklerine karşı koruma sağlar.
  • Bir VIOP sözleşmesi satın almak için TL cinsinden aktarılan marj tutarları aracı olan kurum ya da banka tarafından akredite edilmiştir.

Viop Özellikleri

VIOP sözleşmelerinde işlem görecek varlığın kalitesi, miktarı ve süresi standartlaştırılmıştır.

VIOP sözleşmeleri organize bir pazarda işlem görmektedir. Türkiye Türev Piyasaları (VIOP) aracılığıyla marj sistemi aracı olan kurumun ya da bankanın güvencesi altındadır. Ticaret yapmak için, sözleşme başına belirlenen marjları yatırmanız gerekir.

VIOP sözleşmeleri vadeye kadar işlem görebilir. Tek hisse senedi vadeli işlemlerinin ve yine aynı grupta yer alan tek hisse senedi opsiyon sözleşmelerinin son kullanma tarihindeki ödeme seçeği fiziki teslimat, diğer vadeli işlem sözleşmelerinde aynı zaman diliminde yapılacak ödeme seçeneği ise, nakit yöntemidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Karlar ve zararlar günlük olarak ilgili hesapta hesaplanır ve yatırılır.

Borsa İstanbul piyasasında bulunan Viop işlem saatleri hafta içi 5 gün boyunca 09.30 – 18.10 arasında hizmet vermektedir. Diğer vadeli işlemler ve opsiyon sözleşmeleri ise hafta içi 09.30 – 18.15 arasında işlemler gerçekleştirilmektedir.

Viop’ta Nasıl İşlem Yapılır?

Viop piyasasında işlem yapabilmeniz için ilk olarak Viop üyeliği olan bir kurum ya da bankadan hesap açtırmalısınız.

Viop piyasasında iletişim ve aracılık gibi işlevler elektronik sistem aracılığı ile gerçekleştrilmektedir. İletişim kuran bireyler, uzaktan erişim bağlantısı sayesinde emirlerini borsaya iletebilir. Bu olanakla birlikte yatırımcılar, mobil uygulama aracılığı ile de emirlerini iletebilme avantajına sahiptir.

Emirlerinizi ilettikten sonra ise, risk bildirim sözleşmesini imzalamalısınız.

Sermaya Piyasası Kurulu tarafından oluşturulan risk bildirim sözleşmesi, Viop piyasasında işlem yapmak isteyen tüm bireylerin imzalama zorunluluğu olduğu bir belgedir.

Alım ve satım opsiyonlarına karar verin.

Piyasada işlem yapabilmeniz için, piyasayı yakından takip etmeniz gerekmektedir. Piyasanın gelişmelerini inceleme fırsatı yakalamanız, alım ya da satım işlemi konusunda karar verirken size fayda sağlayacaktır. Ayrıca karar verme aşamasında, yatırım uzmanlarına danışabilir, daha neticeli kararlar alabilirsiniz.

Hesabınıza işlem teminat ücretini yatırmalısınız.

Piyasada işlem sonrası aracınızın risk kontrolü yapabilmesi için, hesabınıza işlem teminat ücreti yatırmalısınız. Aksi halde hesabınızda ücretin yer almaması, hesabınıza yönelik yapılacak olan teminat tamamalama çağrısını engelleyecektir.

Emrinizi aracı olan banka ya da kurum sayesinde borsaya iletmelisiniz.

Aracınız olan banka ya da kuruma verdiğiniz emir eksiksiz olmalıdır. Verdiğiniz emirler arasında; kaç adet sözleşme aldığınızı/sattığınızı, sözleşmeyi, sözleşmenin fiyatını, emrinizin türünü ve zaman dilimini belirtmeniz gerekmektedir. Viop nedir tüm detayları ile sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Viop Nedir?

Viop; Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası demektir. Bankacılık ve Borsa sektöründe kullanılmakta olan bir yatırım terimidir.

Viop Avantajlı mı?

Viop borsa da çift yönlü işlem esnekliği sunmakta olan bir piyasadır. Bu esneklik sayesinde, eğer iyi takip edilirse düşüşe geçmiş olan piyasalardan bile gelir elde etmek mümkündür. Daha detaylı bilgiye blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Viop Seans Saatleri Nelerdir?

Viop işlemleri içi Borsada belirlenmiş olan seans saatleri mevcuttur. Bu seans saatleri tüm günü içermektedir. 09:30’da başlar 18:10’da sona erer. Kimi opsiyonlar için ise bitiş saati 18:15’tir.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir