Voleybol

Voleybol

Çok eski tarihe sahip olmasa da en hızlı şekilde popüler olan spor dallarından kabul edilen voleybol, günümüzde hemen herkes tarafından bilinebilmektedir. Ulusal ve uluslararası çerçevelerde organizasyonlar yapılırken şampiyonalarda birçok kulübümüz boy gösterir. Çeşitli kurallara sahip olan spor branşına ait Türkiye voleybol takımları kupalara sahiptir. Hem kadınlar hem erkekler en iyi sıralamalara ulaşmış durumdalar.

Voleybol Nedir?

18 metre uzunluğunda olan voleybol sahası, 9 metre genişliğe sahip bir dikdörtgen biçimindedir. Bununla birlikte tam ortasında file var olurken bu iki takımı birbirinden ayırmaktadır. File yüksekliği ise kadınlarda 2,24 metre olurken erkeklerde 2.43 metredir. 9 metrekarelik iki saha haline getiren file voleybol nedir sorusuna da yanıt olur. File önündeki 3 metre alanlar ise hücum bölgesidir. Toplamda 6 kişilik iki ekip voleybol oynarken genelde 3 hücum, 3 defans oyuncusu bulunur. 3 metre çizgisinin arkasındaki defans oyuncuları, rakipten gelen topları karşılayarak yumuşatır. (Vikipedi)

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

Voleybol Oyun Terimleri

 • Manşet: İki kolun yan yana getirilmesiyle en geniş iç alan kısmıyla vurulmasıdır.
 • Servis: Oyun başlangıcı olarak ifade edilmekle birlikte sayı alan takım oyuncusu tarafından sahanın en gerisinden yapılır.
 • Blok: Rakip hücumun kesilmesi için file önünde tekli ya da ikili şekilde ellerin birleştirerek topun karşılanması pozisyonudur.
 • Smaç: Sayı amacıyla yükselen topa yapılan bitirici vuruş olurken tek elle hamle yapılır.
voleybol nedir

Voleybol Oyun Kuralları

 • Sahaya çıkan 6 as ve 6 yedek olmak üzere voleybol takımlarında 12 oyuncu görev alır.
 • Oyunculardan bir tanesi “libero” olarak kullanılır.
 • 5 set üzerinden oynanırken her set 25 sayıdır. 3 seti alan takım galip ilan edilir ve uzatma setleri ise 15 sayıdan oluşur.
 • Takımlar her set sonrasında saha değişikliği yapar.
 • Her top karşılama sonrasında saha içerisinde saat yönünde bir tur dönülür.
 • Her sette toplamda 6 oyuncu değiştirme hakkı bulunmaktadır.
 • Libero oyuncusu savunma özellikte olduğu için servis atamaz ya da hücum vuruşu yapamaz ve farklı renkte forma kullanır.
 • Her sert içerisinde 30 saniyelik 2 mola hakkı bulunmaktadır.
 • Oyun sırasında oyuncu sarı kart görürse rakip takım 1 sayı kazanır, kırmızı kart halinde set boyunca dışarıda kalır. Sarı ve kırmızı kartın birlikte görülmesiyle oyuncu ihraç edilir.

Voleybol Nasıl Oynanır?

Altışar kişilik takımlar kapalı voleybol sahasında kozlarını paylaşırken voleybol nasıl oynanır sorusuna dair önemli ipuçları şunlardır. Bir takım arka arkaya olacak şekilde topa en fazla üç kez vurabilir. Bundan dolayı açılış sonrasında kendi sahasında hamle yapamayacak durumda olunmasıyla top karşı tarafa geçirilir. İlk olarak topu karşılama yapılırken hücum pası ve hücum ile hamle sonuçlanır. Vücudun herhangi bir yeriyle topa vurulmasında sakınca yoktur. Topun karşı tarafa düşürülmesiyle sayı alınırken kenar çizgileri dışı ise out olur. Bu durumda savunma yapan takım sayı kazanır. Voleybol nedir sorusu özelinde voleybol teknikleri ve terimlerinin iyi şekilde öğrenilmesi gerekli olabilir. Başta CEV olmak üzere birçok voleybol organizasyonu gerçekleşirken küçük yaştan itibaren voleybol tutkunları yönelik çalışmalar yapılagelmektedir.

Nasıl Yapılır kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Voleybol Nedir?

Voleybol, kendisi için belirlenmiş olan özel sınırlar içerisinde el ile oynanan ve topu yere değdirmeden karşı tarafın sahasına değdirmeyi hedefleyen bir takım oyunudur.

Voleybol Kaç Kişi İle Oynanır?

Voleybol oyunu 2 takım halinde oynanır. Her takımda 5’er oyuncu bulunur. Yedek oyuncularından oyuna katılmaları kurallar halinde mümkündür.

Voleybol Oyunu Nasıl Kazanılır?

Voleybol oyunu kazanmak için bir takımın karşı takıma karşı 3 set kazanması gerekir. Her seti kazanmak için en az 25 sayı yakalamaz ve rakibe 2 sayı fark atmış olmak gerekir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir