VPN Nedir? En İyi VPN Servisleri

VPN Nedir? En İyi VPN Servisleri

VPN nedir? Son günlerde sıkça duyduğumuz bu sorunun cevabı bu yazımızda! Birçok farklı teknolojiyi bir aradan kullanarak bir bilgisayardan diğer bir bilgisayara güvenli bir şekilde veri akışını sağlayan VPN ile ilgili merak ettiğiniz sorular özellikle VPN nedir, nasıl kullanılır, en iyi VPN servisleri nelerdir? gibi sorular ise bu yazımızda VPN hakkında merak ettiğiniz her soruyu cevaplayacağız.

VPN (Virtual Private Network), yani Türkçe anlamı ile Sanal Özel Ağ terimine karşılık gelmektedir. Fakat en basit anlatımı ile bilgisayarınızı internete bağladığınız zaman gerçek IP adresinizi gizleyerek farklı bir IP adresi ile bağlanmanızı sağlamaktadır. Yani internette dolaştığınız tüm siteler 3. Şahıslar tarafından görüntülenemeyen bir sistemdir. Bilgisayarınıza kurabileceğiniz ücretsiz VPN adresleri ile VPN bağlantısını oldukça kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Ne kadar karmaşık bir olay gibi gözükse de aslında kurulumu epey basit. Eğer siz de bilgisayarınıza VPN eklemek istiyorsanız aşağıda anlatacağımız işlemleri gerçekleştirerek oldukça kolay bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

VPN Nedir, Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

VPN’nin asıl kullanım amacı farklı kurumlar arası ya da kurum içi iletişimi güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmek için kullanılmaktaydı. Farklı yerlerde bulunan şirketlerin iletişimler böylelikle güvenli bir şekilde muhafaza edilebilecekti. Fakat zaman geçtikçe bu durum değişti. Artık sadece kurumlar değil bireyler de internet üzerinde yaptıkları araştırmaların ya da girdikleri sitelerin internet korsanları tarafından ele geçirilmemesi amacı ile VPN kullanmakta. Bunların yanı sıra ülkemiz dahil olmak üzere birçok ülkede çok farklı siteler ya da uygulamalar yasaklanabiliyor ya da kısıtlanabiliyor. VPN aracılığı ile bu yasaklar ya da kısıtlamalar ortadan kaldırılabiliyor. Kullanıcı böylelikle istediği siteye ya da istediği uygulamaya ulaşabiliyor. VPN kullanımının bir diğer güzel özelliği ise DNS istekleriniz dahil tüm bilgilerinizi diğer insanların ulaşımına engelliyor. Yani internet korsanlarına karşı ya da hükümetlerin takibini engelliyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: En İyi Müzik İndirme Programları 2020

VPN Nasıl Çalışır?

VPN bağlantısının çalışma stili aslında çok basit. VPN bağlantısını gerçekleştirdiğiniz servisin ağına gerçekten oradan bağlanıyormuşsunuz gibi gösterilerek o ağın içerisinde bulunan tüm servisleri kullanabiliyorsunuz. Bağlanmak istediğiniz VPN ağına bağlandıktan sonra aranızda özel bir bağ oluşur. O bağ sayesinde güvenliğiniz sağlanmaktadır.  Tabii tüm bunları gerçekleştirebilmek için VPN bağlantısını cihazınıza yüklemeniz gerekmektedir.

vpn nedir

En İyi VPN Servisleri

En çok bilinen arama motorlarından biri olan Opera geçtiğimiz yıllarda yaptığı yeni bir girişim ile kullanıcılarına ücretsiz VPN bağlantısı kullanımını sundu. Opera VPN ile birlikte artık kullanıcılar hiçbir ücret ödemeden ve farklı bir uygulama yüklemeden VPN hizmetini kullanabilecekler. Opera VPN’i kullanabilmeniz için yapmanız gereken tek şey ise Opera Geliştiriciler Sürümünü kullanmanız. Bir diğer ücretsiz VPN adresi ise Touch VPN android telefonlarda ya da cihazlarda kullanabileceğiniz ücretsiz bir VPN adresidir. Kullanmak için yapmanız gereken tek şey ise uygulamayı cihazınıza indirmek. Opera VPN ve Touch VPN kişisel bilgisayarlarda ya da telefonlarda kullanabileceğiniz bağlantı adresleridir. Fakat isteğiniz daha geniş kapsamlı bir bağlantı adresi ise aşağıda sizin için hepsini derledik. (Opera Destek)

  • ExpressVPN

94 ülkede 2000’den fazla sunucu seçeneği ve 3 ay ücretsiz deneme süresi ile kullanıcılarından 9.9 puan alan başarılı bir VPN adresi.

  • CyberGhost

Kullanıcıları tarafından oldukça beğenilmiş ve 30 gün içerisinde para iade garantisi veren başarılı bir VPN adresi.

  • Surfshark

Diğer VPN adreslerine göre en büyük avantajı aynı anda sınırsız bağlantıya izin vermesidir. Kullanıcıları tarafından 9.1 gibi yüksek bir puana layık görülmüş.

  • NordVpn

Kullanıcıları tarafından 8.9 puan alan bir diğer başarılı VPN adresi.

Sosyal medya hesaplarınızı geliştirmek ve yükseltmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz; https://www.instatakipci.com/twitter/takipci-satin-al/yabanci-gercek

VPN Kullanmak Zararlı mıdır?

VPN kullanırken güvenilir araçları seçmeniz gerekir. Güvenilir araçlar sayesinde zarar görme ihtimaliniz bulunmaz.

VPN Neden Kullanılır?

VPN erişim engelli sitelere, başka proxyler üzerinde bağlanmanızı sağlar. Eğer erişim engelli sitelere girmek istiyorsanız VPN kullanmalısınız.

En İyi VPN Servisleri Nelerdir?

Dünya üzerinde tarayıcılar için binlerce VPN çeşidi bulunur. En iyi VPN çeşitlerini öğrenmek istiyorsanız yazımızı detaylıca okumanızı tavsiye ederiz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Yasaklı Sitelere Giriş

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Halil İbrahim ER

Yazılar: 588

Merhaba ben Halil ibrahim ER 1993 İstanbul doğumluyum. Yıllardır sosyal medyanın içindeyim ve kullanıcıların yaşadıkları sorunlara, merak ettikleri konulara çözüm üretiyorum. Çalışmalarımı yıllardır sosyal medya tarafında yürüttüğüm için, uzmanlık alanımı da bu yö...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir