VPS Nedir?

VPS Nedir?

Son zamanlarda sıklıkla kullanılan VPS nedir? Sanal Özel Sunucu olarak bilinen Virtual Private Server farklı amaçlar doğrultusunda kullanılır. Paylaşımlı hosting hizmetleri noktasında daha güvenilir çözümler üretmesinden ötürü tercih edilir. Çoklu kullanıcılar için özel kaynak sağlaması başlıca işlevidir. Orta seviyede bir trafik bulunduran web siteleri için ideal bir hosting hizmeti sunması da bir başka artı yönüdür.

VPS Kullanımı Ne İçin Gereklidir?

Bir sunucu bağlamında çalışan sanal sunucuları ifade ederken burada bağımsız ve habersiz bir çalışma ağı vardır. Sunucu içerisinde farklı alt sunucular bulunur. Mevcut sanal sunucular farklı web siteler için kullanılır. Hepsinin işletim sistemi ve kontrol paneli farklı olurken kapasiteleri de değişkenlik gösterir. Burada önemli olan bir başka husus ise kapasite artışının mümkün olmasıdır. Orta ölçekli bir işletmeye ait sitenin giderek büyütülmesi beraberinde organik ziyaretçi yoğunluğunun artması birçok unsurun değişmesini gerektirir. Bunların başında VPS Hosting sanal sunucusu gelir. Sunucu kaynağı arttırılabilir olurken sanal sunucunun daha fazla destek sunması da istenebilir. VPS her bir sanal sunucusunda kontrol durumu vardır. IP adresi veya dosya erişim durumları için servis sağlayıcı gerekli görülmez. Bu yönüyle de Paylaşımlı Hosting ile ayrılır.

Sanal Sunucu İhtiyacı Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Sürekli artan bir ziyaretçi sayısına sahip olunmasıyla performans sorunları başlarken daha fazla performans taleplerinde sanal sunucu gereklidir. VPS Hosting web site performanslarının arttırılması noktasında iyidir. Ayrıca uyum sağlama noktasında da esnek yapısıyla öne çıkar. Sunucu özelinde bağımsız olunmasının istenmesi halinde de yine ilk seçenektir. Sanal sunucuya ihtiyaç duyulacak bir başka durum ise sıkı güvenlikli yapının olma talebidir. E ticaret siteleri için benzersizdir. Çok aşırı kaynak gereksinime sahip bir sanal dükkan için Paylaşımlı Hosting yetersiz kalmaya mahkumdur. Bu amaçla kullanılır olduğu gibi kısa zamanda öğrenimi olacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

vps nedir

Sunulan Avantajları Neler?

Alınacak hosting hizmetleri türlerine bakıldığında iyi sonuçlar sunmasından ötürü seçilir. Kaynak sunucu bağlamında kullanımı olmamakla beraber avantajları ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Paylaşımlı Hosting karşılaştırılması yapılarak daha hızlı olduğunu görülebilir.
  • Çoğu zaman yapısal anlamdaki en büyük kazanımı ise güvenli olmasıdır.
  • Büyüme hedeflerine sahip orta ölçekli işletmeler ve web sitelerin planlarına uygun ekonomik çözümler sunar.
  • Yazılımların yüklenmesi-kaldırılması, root erişim imkanları özelinde ayrıcalıkları vardır.
  • Var olan web sitenin büyümesiyle sanal sunucuların kapasiteleri de arttırılır ve böylece yetersizlik oluşması engellenir.
  • Dosya ve veri tabanlarına ilişkin tüm unsurlar yüksek gizlilik çerçevesinde saklanır ve korunur.

Dezavantajları Var mı?

Bilinmesi gerekir ki VPS Hosting tercihleri öncesinde çeşitli teknik detaylara hakim olunmalıdır. Doğru şekilde bir yapılandırma olmaması durumunda da yine güvenlik açıklarından kaynaklı olumsuzluklar görülebilir. Ayrıca paylaşımlı hosting ile kıyaslanması halinde de yüksek maliyetlere gelme ihtimali vardır. Profesyonel yardım alınması halinde çok daha verimli bir kullanım yapılacağı ise kesindir. Buna ilave olarak hiçbir hatalı işlem yapılmaması öncelikli meseledir.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

VPS Nedir?

VPS Hosting Web sitelerinin barındırılması için kullanılmakta olan bir çeşit sanal sunucudur. Sunucu üzerinde birden fazla kullanıcı için özel kaynak sağlaması ile popülerlik kazanmıştır.

VPS Hosting Avantajları Nelerdir?

VPS hosting diğer sunucular baz alındığı zaman özel bir sunucu sağlaması, güvenilir olması ve daha uygun fiyatlar ile kiralanabilmesi gibi avantajlara sahiptir.

VPS Hosting Nasıl Kiralanır?

VPS hosting kiralamak için hizmet vermekte olan birçok sunucu servisi mevcuttur. Bu sunuculardan aylık ya da yıllık ücretlendirmeler ile hosting kiralanabilmektedir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir