WDS (Wireless Distribution System) Nedir?

WDS (Wireless Distribution System) Nedir?

WDS nedir; Wireless Distribution System açılımı yani Türkçe karşılığı ise Kablosuz Dağıtım Sistemidir. Adından da anlaşılacağı üzere çoklu kablosuz erişim noktalarını (access points) birbirini bağlama prensibine dayalı olarak çalışan bir sistemdir. Bu sistemin iki tane yöntem altında, dolayısıyla da iki farklı amaç için kullanılır.

  • WIFI ağını genişletmek
  • Kablolu bağlantıları merkez olacak şekilde ortak bir yerel ağa bağlamak.

WDS Köprüsü Nedir?

WDS köprüsü nedir ve WDS köprüsü nasıl kurulur, konusuna ışık tutmak için ilk önce erişim noktası kavramının ne olduğuna değinmemiz lazım. IEEE standartlarına göre erişim noktaları üç farklı sınıfta incelenir. Bunlar;

  1. Ana Erişim Noktası: Ağa bağlantı yolunu kablo ile sağlayan erişim noktası türüdür.
  2. Ara Erişim Noktası: Türü farketmeksizin tüm erişim noktaları arasında akış sağlayan, bir nevi köprü vazifesi gören erişim noktasıdır.
  3. Uzak Erişim Noktası: Temel görevi kablosuz istemciler ve ara erişim noktaları tarafından bağlantı kurmaktır.

WDS köprüsü ya da erişim noktası modu olarak da bilinen bu yöntemde yönlendirici (router) internet kaynağına kablo aracılığıyla bağlanır. Çoklu bağlantı noktası merkez bir noktada toplanır. Diğer bir yöntem olan WDS repeater gibi tekrarlama işlemi yapmaz. WIFI ağını genişletmek gibi bir maksadınız varsa bu yöntem en uygunudur.

Bu yöntemi kullanmak için kısa mesafe aralıkları ve kablo kullanma sıkıntısı yaşamayacağınız bir bölgede olması gerekir. Modem ile router arasındaki bağlantı hızından yüksek verimde faydalanılabilmektedir.

wds nedir

Access Point Ne İşe Yarar?

Access point ne işe yarar diye düşünüldüğünde akla ilk gelen şüphesiz kablosuz ağ bulunmayan yerlerde bağlantı sağlaması ve şebeke ağını genişletmek olacaktır. Fakat ayarlarını doğru bir şekilde yaptığınızda kablosuz ağ sinyalini güçlendirme gibi bir fonksiyonu da mevcuttur. Buna ek olarak access pointlerde repeater özelliği vardır. Cihazınız üzerinizden access pointlerin işlevini değiştirerek repeater olarak da kullanabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: En İyi Müzik İndirme Programları

WDS Repeater Nedir?

WDS repeater nedir; tekrarlayıcı modu olarak da bilinen bu yöntemin WDS köprüsünden en temel farkı, kablo kullanılmamasıdır. Kablosuz bir yöntem olması ilk bakışta avantajlı gibi görünse de WDS köprüsüne kıyasla hız anlamında verim oranı yarı yarıya düşmektedir. Fakat bağlantı konusunda sizin için temel sorun uzun mesafe aralıkları ise bu yöntemi kullanmak en akılcı çözüm olacaktır.

Universal Repeater Ne İşe Yarar?

Universal repeater ya da tekrarlayıcı modu kablosuz bağlantıyı daha uzak noktalara aktarmak ve yaymak için kullanılır. Adından da anlaşılacağı üzere bu işlemi tekrarlama prensibiyle gerçekleştirmektedir.

WDS başlı başına kullanıldığında ağı yüksek bir performansta kullanabilmek mümkün. Repeater ihtiyaç duyulmadıkça kullanılmamalıdır çünkü ağ performansı olumsuz anlamda etkiler.

Her iki yönteminde ortak fonskiyonu aynı olsa da avantaj ve dezavantajları vardır. Bağlatınızın bulunduğu bölgeye göre kendinize en uygun modu kullanabilirsiniz. Bu sayede WDS nedir konusuna bir açıklık getirmiş olduk. Ayrıca sitemizden UTM nedir blog yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

WDS Nedir?

WDS, Wireless distribution system anlamına gelmekte olan birden fazla kablosuz ağın birbirine bağlanmasına imkân tanıyan bir sistemdir.

WDS Noktaları Nelerdir?

WDS Noktaları üçe ayrılır. Ana erişim noktası, Ara erişim Noktası ve Uzak erişim noktası olarak 3 ayrı bölümden oluşur.

WDS Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

WDS sistem için Erişim noktalarının kullanacakları kanalların, güvenlik metotlarının ve şifrelerinin tamamen aynı olması gerekir. Aksi hale problemler yaşanabilir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 52 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir