Web Sitenizi Hızlandırmak İçin 5 Önemli İpucu

Web Sitenizi Hızlandırmak İçin 5 Önemli İpucu

Site hızlandırma araçları nelerdir; site hızınızın optimizasyonunu arttırarak hem arama motorlarında hem de sitenizi ziyaret eden misafirlerinizin daha olumlu geri dönüş kazanmasına vasıta olan genel aracı araçlardır. Site hızlandırma araçları genel olarak arama motorlarının sağladığı optimizasyonlardan başlayarak, misafirlerinize daha hızlı bir şekilde sitenizi sunmanızı ve rakip sitelere kıyasla daha yüksek sıralara yerleşmeniz için büyük önem taşır. Site hızlanmasının sağladığı avantajları ve en çok tercih edilen site hızlandırma yöntemlerini sizler için bir araya getirdik.

Site Hızlandırma Araçları Nelerdir ve En Çok Tercih Edilen Site Hızlandırma Araçları

Site hızlandırma araçları kullanıcıların deneyimleri kadar arama motorlarında olan site performansını da olumsuz yönde etkileyen faktörler arasındadır. Tercih edeceğiniz araçlar, sitenizin optimizasyonunu doğrudan etkileyerek daha hızlı bir deneyim sağlatır.

Site Hızı Ölçme Araçları

Site hızı ölçümü yaparak sitenizin optimizasyonunu daha iyi değerlendirebilirsiniz. Böylece sitenizin eksik taraflarını görebilir ve bu yönde iyileştirme yapabilirsiniz.

Yazımızın devamında da belirteceğimiz araçlardan bazıları bu optimizasyonu otomatik olarak yapabilecekleri gibi, sizlerin de el ile yapmanız gereken düzeltmeler de olabilecektir. Tercih edeceğiniz optimizasyonları tercihinize uygun biçimde değerlendirebilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Site Hızlandırma Araçları

En çok tercih edilen site hızlandırma araçları arasında yer alan ücretli ve ücretsiz firmalar sitenizin optimizasyonunu gözle görülür biçimde etkileyecektir. En çok tercih edilen araçlar ise:

 • CloudFlare
 • AMP
 • PWA
 • MySQL
 • Digital Ocean
web sitesi hızlandırma

Site Hızlandırma Aracı: CloudFlare

CloudFlare kullanımı site sahiplerine DNS yönetimi yaparak, CDN aracılığıyla hem güvenlik hem de bulut hizmeti sunan bir servis sağlamaktadır. Ücretsiz üye olabildiğiniz bu serviste, sitenizi optimize ettiğiniz taktirde kısa süre içerisinde DNS sunucuları dosyanıza erişime başlayacaktır. Tarama işlemi tamamlanmasının ardından;

 • Temel Güvenlik Koruması
 • Site Hızı Optimizasyonu
 • SSL

Hizmeti sağlanmaktadır. Tüm bunlara ek olarak Pro üyeliğe geçen site sahiplerine ise;

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: En İyi Udemy Ücretsiz Kursları

 • Resim ve Mobil Optimizasyonu
 • SSL (Tam Sürüm)
 • WAF
 • Hata Özelleştirme
 • Uptime
 • DDoS Güvenlik
 • Railgun Optimizasyonu
 • Hesap Yönetimi
 • 7/24 Canlı Destek
 • Çoklu Kullanıcı Erişimi

Hizmeti sunulmaktadır.

AMP

Sitenizin arama motoru optimizasyonunu tam yapmasını sağlayan AMP, sitenizde olan ziyaretçilerin hızlı geri dönüş alabilmeleri adına oldukça faydalı bir eklentidir. Mobil ve tablet üzerinden yapılan girişlerde bekleme süresini minimuma indirerek doğrudan içerik ile buluşturan bu eklenti, Google tarafından da Resmi olarak desteklenmektedir. AMP’nin açılımı Accelerated Mobile Pages (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar)’dır.

PWA

Gündelik teknoloji kullanımının artık bilgisayardan mobil cihazlara geçmesi, mobil uygulamaların da web tarayıcılarından daha fazla kullanım almasına sebep olmuştur. İşletmeler de bu duruma çözüm olarak Progressive Web App uygulamalarıyla web sitenin mobil uygulama eşeğine getirmeyi başarabiliyor. Böylece tarayıcı üzerinden bile mobil uygulama deneyimi sağlayan bu yapı, sizlere kalıcı çözümler sağlatmakta. Site hızı optimizasyonu da buna bağlı olarak olumlu yönde ilerlemektedir.

MySQL

MySQL nedir; kullanıcılarına istemci-sunucu temelli açık kaynak kodlu bir veritabanı kontrolü sağlayan bir sistemdir. Bu sistem içerisinde veritabanına kontrol erişimi sağlanarak, siteniz üzerinde olan depolama verilerini ayarlamanız mümkün kılınır. Bu sayede site hızını yavaşlatan dosyaları düzenleme imkanına erişebilir ve sitenizi daha da hızlandırmanız mümkün hale gelebilir.

DigitalOcean

DigitalOcean tıpkı CloudFlare gibi bulut tabanlı bir altyapı sağlayıcısıdır. Kullanıcılarına sitelerini ve veritabanlarını geliştirme ve test etme imkanı tanıdığı gibi, SEO için düzenleme imkanı da sağlamaktadır.

Sitenizin hız optimizasyonu konusunda yapacağınız çalışmalarda daha kalıcı çözümler üretmeniz için hazırladığımız “Site Hızlandırma Araçları Nelerdir” başlıklı yazımızın sonuna gelirken, merak ettiklerinizi ve sorularınızı bize yorumlar kısmından iletebileceğinizi hatırlatarak yazımıza son veriyoruz, sağlıklı günler.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Site Hızı Neden Önemli?

Web sitesinin açılış ve yüklenme hızları kullanıcı deneyimini doğrudan etkiler. Bu nedenle hem arama motorları algoritmaları tarafından hem de SEO çalışmaları için büyük öneme sahiptir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Web Sitesi Ziyaretçi Sayısı Nasıl Öğrenilir?

Site Hızı Ölçümü Nasıl Yapılır?

Site hızlarınızı ölçmek için Page Speed Insgihts, Ahrefs veya Semruhs gibi araçlardan yararlanabilirsiniz.

Kod Yapısı Site Hızını Etkiler mi?

Web sitesinin alt yapısını oluşturan kod yapısı açılış hızlarını derinden etkiler. Özellike CSS ve Javascript hız konusunda büyük öneme sahiptir.

Teknoloji Haberleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir