Web Sitesi Kurma

Web Sitesi Kurma

Günümüzde hemen herkes tarafından kolaylıkla yapılabilecek internet sitesi kurulumları, birçok farklı şekilde olabilmektedir. Gerek kurumsal gerek kişisel olmanın yanı sıra e-ticaret amacıyla da kurulan sitelerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Site kurulumuna başlamadan önce sitenin hangi amaca hizmet edeceğinin belirlenmesi ve ne şekilde olmasının istendiği belirlenmelidir. Teknik hiçbir soruna takılmadan sizlerde hemen hazır işlemler üzerinden sitenizi kurabilir, birkaç saat içinde web sitesi sahibi olabilirsiniz. Peki, ama nasıl?

Web Sitesi İçin Gereklilikler: Hosting, Domain, Script

Halihazırda web sitesi nasıl kurulur sorusu özelinde üç ana unsurdan bahsedilir. Bunlardan bir tanesi hosting olurken diğer ikisi domain ve temadır. Web sitenin hangi alanda hizmet edeceğinin belirlenmesi sonrasında sanal ortamda depolama alanı olan hosting alımı yapılmaktadır. Domain ise var olan adres tanımıdır. Sitenin etiketi olarak da ifade edilebileceği gibi, tarayıcı üzerinden kullanıcıların çok daha kolay erişimini sağlar. Günümüzde .com, .net ve .org uzantılı domain alımları çok daha avantajlıdır. Bununla birlikte domain adresi site özelinde hatırlatıcı, dikkat çekici ve sitenin ne amacıyla kurulduğunu gösterir nitelikte olması gerekir. Örneğin; web sitesi spor özelinde içerikler paylaşıyor ise spordabugün, sporhaber, sporcu, sporsever tarzında domain alımları çok daha akılda kalıcı olacaktır. Domain bağlantısıyla giriş yapılan sitenizdeki tüm hususlar hosting sağlayıcısıyla sunulur. Tüm içerikler ve arka plandaki uygulamalar ise script olarak ifade edilen tema içindedir. ASP ya da PHP kodlama teknikleriyle genişleme sağlanırken WordPress üzerinden ise hiçbir kodlamaya gerek olmadan zahmetsiz şekilde site kurulumu gerçekleştirilir.

web sitesi kurma

Web Sitesi Kurma İşlemi

Yalnızca kişisel bir blog sitesi kurulabileceği gibi binlerce ürünün yer aldığı e-ticaret sitesi de kolaylıkla hazırlanabilir. Profesyonel olma konusunda iddialı olunması halinde küçük ücretlerle Linux hosting paketleri alınabilir, az sayıdaki ziyaretçilerin artmasıyla birlikte hosting geliştirilebilir. Ayrıca ücretsiz site kur tavsiyesine uyanlar için WordPress oldukça değerlidir. Günümüzde birçok sitenin WordPress tabanlı olduğu bilinirken birkaç tıklamayla hosting ve domain sahibi site kurulumlarını gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

WordPress Tabanlı Site Kurulumu

 • Web üzerinden siteye uygun domain adresi satın alınır.
 • Domain ile birlikte alınacak hosting sayesinde otomatik yönlendirme yapılır. Farklı yerlerden alınmış olması durumunda domain hosting adresine taşınır.
 • Hosting panel üzerinden WordPress kurulumu gerçekleşir ve kullanımına başlanır.

WordPress Web Sitesi

Halihazırda kurulum gerçekleşirken sonrasında hemen tema belirlenir. Sistem özelinde web sitesi kurma için yüzbinlerce ücretli ve ücretsiz temalar bulunmaktadır. Ücretsiz tema seçimleriyle işe başlarken arayüz son derece önemlidir. Bununla birlikte eklentilerle hızlı bir şekilde sitenin çok geniş yelpazeli olanaklara sahip olması sağlanır. Bununla birlikte SEO özelinde mutlak surette çalışmalar yapılmalıdır. Web sitesi kurulumlarıyla birlikte site içi ve site dışı seo faaliyetleriyle çok daha hızlı bir şekilde trafik arttırılır. Özellikle Google arama motoru kapsamında ücretsiz eklentiler kullanılarak seo faaliyetlerine başlanır. Ayrıcalıklar sunan SEO optimizasyonu etkili site nasıl kurulur sorusuna yanıt olmaktadır. WordPress site kurulumu domain bölümünün doldurulmasıyla başlar, alt kısmındaki dizin kısmı ise boş bırakılır. Adres üzerinden SSL sertifika oluşturulması ise sonra yapılabilir. Ücretsiz SSL seçenekleri de WordPress site kurma çerçevesinde verilir. Versiyon sekmesi bölümünde ise varsayılan ayarlar korunur. Yönetici adı, yönetici şifresi ve yönetici e-posta kısımları doldurulur. Gelişmiş ayar kısmından otomatik şekilde ayarları yönet bölümü işaretlenerek “kur” denilir. Kurulum biraz zaman alsa da bu şekilde sorunsuz olarak tamamlanır. (WordPress)

Etkili Web Sitesi Nasıl Oluşturulur?

 • Site açılış hızının etkileyici olması sağlanmalı ve HTML5 şablon görünümü sunulmalıdır.
 • CSS3 görsel kalitesiyle ziyaretçilerin ilgisi çekilebilir.
 • Hızlı e-posta iletişimi ya da müşteri temsilcisi benzeri script uygulamalar bulunmalıdır.
 • İçeriklerin kolay eklenmesi ve silinmesi önemli olurken devamlı yeni içeriklerin oluşturulmasına özen gösterilmelidir.
 • Ziyaretçilere hitap eden ve sitenin kolay kullanımını sağlayan fonksiyonel tema seçilmelidir.
 • Site güvenliğini ortaya koyan SSL uygulamaları profesyonellik açısından mühimdir.
 • Mobil uyumluluk algoritmaları olmazsa olmazlardandır.
 • Seo optimizasyonu yer alması ve güncelliğin korunması da etkili bir web sitesini gösterir.

Web Sitesi Maliyetleri

Web sitesi nasıl kurulur sorusundan ziyade nasıl bir sitenin ortaya çıkarılmak istendiği önemlidir. Haber sitesi ya da basit blog siteleri hazırlanabileceği gibi, çok daha kapsamlı video ve görsel ağırlıklı sitelerde yapılabilir. Ücretsiz web sitesi için hazır birçok imkân vardır. Ortalama 300 TL ile bir site kurulabileceği gibi blog siteleri ücretsiz olarak birkaç dakika içinde kullanıma açılabilir.

En İyi Ücretsiz Site Kurma

Birçok farklı sistem üzerinden site kurma olanakları değerlendirilebilir. Hazır web siteleri kurulumu büyük kolaylık olurken zamandan tasarruf etmek isteyenler için caziptir. Kodlama gerektirmeden mobil uyumlu bir web sitesinin sahibi olabilirsiniz. Güvenli hosting kullanılması ve seo uyumlu seçeneklerin var olması da tercihlerde rol oynar. Ancak yine de bir kâbus ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Blogspot.com ya da wix.com ile GoDaddy e-ticaret siteler açısından benzersizdir. Ancak başta domain adları olmak üzere birçok noktada kısıtlayıcı durumların bulunabileceği unutulmamalıdır. Kurulum sonrasında ise mobil cihazlardan hızlı ve kolay erişilebilir, seo uyumlu bir site yaratarak çok ciddi gelirlerin sahibi olabilirsiniz. Web sitesi kurma işlemlerini sizlere detaylı olarak anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

SEO Destek kategorisi yazılarımız ile Google’da sitenizi üst sıralara taşıyın.

Web Sitesi Kurmak Ücretli Midir?

Web sitesi kurmanın ücretsiz yolları olduğu gibi ücretli yolları da bulunmaktadır. Eğer gelecek hedefleyen bir işletme iseniz ve yüksek sayıda ki kullanıcılara hitap edecek bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız belirli ödemeleri gözden çıkarmanız gerekecektir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Sitenizin Sıralamasını Etkileyecek 11 SEO Önerisi

Web Sitesi Kurarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Web sitesi kurarken ilk olarak web sitenizin ismine dikkat etmeniz gerekir. Web sitenizin ismi içeriklerinizin tam bir yansıması olmalıdır. Daha detaylı bilgiler için blog yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Web sitesi kurmanın çok farklı yolları mevcuttur. Eğer ücretsiz blog sitelerinden kurmak istiyorsanız çok farklı sitelerden yararlanabilirsiniz. Web sitesi nasıl kurulur öğrenmek için blog yazımızdan kolayca faydalanabilirsiniz.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir