Web Sitesi Ziyaretçi Sayısı Nasıl Öğrenilir?

Web Sitesi Ziyaretçi Sayısı Nasıl Öğrenilir?

Web Sitesi ziyaretçi sayısı öğrenme işlemini 2 yoldan yapabilirsiniz. Eğer kendi siteniz var ise kuracağınız izleme araçlarını kullanabilirsiniz ya da başka bir sitenin trafiğini kontrol etmek istiyorsanız yardımcı siteleri kullanabilirsiniz.

Google Analytics ve Yandex Metrica İle Site Trafiği Öğrenme

Kendi sitenizi izlemek istiyorsanız Google Analytics veya Yandex Metrica kullanabilirsiniz. Her iki araçta kendine özgü çözümler sunduğu için ikisini de deneyip görmeniz daha mantıklıdır.

Tabii ki araçlar arasında seçim yapmak yerine her ikisini de sitenize ekleyerek farklı verileri karşılaştırabilirsiniz fakat unutmamak gerek. İzleme araçları kullanıcıyı takip ettiğinden internet sitenizi yavaşlatacaktır. İki izleme aracı sitenizin hızını olumsuz yönde etkiler.

Google Analytics: Basit seviye kullanıcılar (kendini denemek için blog gibi kişisel site açanlar) Google Analytics ile şunlar ulaşır;

  • Günlük, haftalık, aylık veya belirli bir zaman diliminde siteye giren kullanıcı sayısı,
  • Oturum bilgisi,
  • Hemen çıkma oranı,
  • Oturum süresi,
  • Gerçek zamanlı bilgiler (Şu an sitede bulunan kullanıcıların kullandığı cihaz, hangi sayfayı dolaştığı ve siteye nereden geldiği gibi),
  • Ziyaretçilerin konumları ve benzeri

Eğer SEO ile ilgileniyorsanız veya detaylı inceleme yapmak istiyorsanız şunlara da erişebilirsiniz;

  • Sayfalara göre sitede kalma süresi,
  • Sitenize gelen ziyaretçilerin kullandıkları dil, yaşadığı ülke, bulunduğu şehir, kullandığı tarayıcı, işletim sistemi, servis sağlayıcısı ve ekran çözünürlüğü,
  • Gelen kullanıcıların siteye nasıl geldiği (Direkt, Organik, Sosyal, Referans),
  • Ziyaretçilerin yaş aralığı, cinsiyeti ve ilgi alanları.

İncelendiğinde çok daha fazla özelliği bünyesinde barındıran bu araç ayrıca Google aracı olduğundan sıklıkla tercih edilmektedir. Hemen hemen her Web Sitesinde görmek mümkün.

Yandex Metrica: Yandex Metrica görüntüsüyle ve kullanışıyla tamamen basit seviye kullanıcılara hitap ediyor. Kullanıcılar, hemen çıkma oranı, sayfalara göre çeşitli raporlamaların yanı sıra Yandex Metricanın kullanılma sebebi Oturum Kaydı tutması.

Siteye giren insanların fare imleçlerinin nerelerde dolaştığını tek tek kayıt altına alarak reklam yerleşimi yapmanızı kolaylaştırıyor. Çeşitli renklendirmeler ile ziyaretçilerinizin en çok tıkladığı alanları bularak Google reklamlarınızı veya aldığınız ücretli reklamları yerleştirebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Dijital Pazarlama ve Kanalları

Size Ait Olmayan Sitelerin Trafiğini Öğrenmek

Alexa gibi başka sitelerin ziyaretçilerini izleyen siteler olsa da bu asla doğru sonucu vermez. En iyi ihtimalle yakın bir sonucu alabilirsiniz. Bu yöntemi gireceğiniz sektörün ortalama ziyaretçisini bulmak için veya rakipleriniz ile kendi sitenizi kıyaslamak için kullanabilirsiniz.

Alexa: Web Site ziyaretçi sayısını öğrenme yollarından bir tanesi Alexa kullanmaktadır. Fakat Alexa genel olarak verilerini Alexa eklentilerini kullananlar aracılığıyla tutar. Eğer sektörünüz yazılım ile alakalı değilse muhtemelen doğru sonucu alamayacaksınız.

web sitesi trafik öğrenme

SEMrush ve Ahrefs: En çok bilinen iki SEO aracını yan yana yazma sebebimiz ikisinin de ücretli olması. Aylık periyotlar halinde ödeme yaptığınızda hedef sitenin kaç ziyaretçisinin olduğunu, bu ziyaretçilerin konumlarını ve daha fazlasını öğrenmeniz mümkün. Ücretsiz araçlara göre daha profesyonel hizmet çıkarsalar da dolar sadece ziyaretçi sayısı öğrenmek için bir hayli pahalılar.

Yukarıdaki birkaç Web Site ziyaretçi sayısı öğrenme yolu ile siteleri kontrol edebilirsiniz. Ayrıca bu listenin haricinde bazı sitelerde bu hizmeti sağlamaktadır fakat piyasada en fazla bilinen ve en fazla güvenilir siteler bunlardır. Bu yazımızda web sitesi ziyaretçi sayısı öğrenme ile ilgili tüm detayları paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Ziyaretçi Sayılarımı Nereden Öğrenebilirim?

Web sitelerinizi Google analytics ya da Yandex metrica gibi analiz servislerine kayıt ederek, sitenize gelen ziyaretçilerin sayılarını takip edebilirsiniz.

Ziyaretçi Sayılarımı Nasıl Arttırabilirim?

Ziyaretçi sayılarınızı arttırmak için web görünürlüğünüzü arttırmalısınız. Arama sonuçlarında daha iyi sıralamalar elde etmeli ve kullanıcıların ilgisini çekecek içeriklere sahip olmalısınız.

Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Hemen çıkma oranı, web sitesine gelmiş olan ziyaretçilerin herhangi bir etkileşimde bulunmadan, diğer sayfalara ulaşmadan çıkış yapma oranlarına verilen isimdir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 53 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 1624

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir