Web Tasarım SEO İlişkisi

Web Tasarım SEO İlişkisi

Günümüzde artık web sitelerinin çok önemli olduğu kabul edilirken SEO uyumlu olmasının yanı sıra web tasarım bakımından da yeterliliğe sahip olması istenir. Gerek site içi gerek site dışı SEO süreçlerinin tamamının uygulanması, kaliteli bir şekilde SEO uyumluluğuna sahip olması her şey demek değildir. Google algoritmalarında yaşanacak bir değişimle nasıl tüm sistem bozulabilirse web tasarımı uyumlu olmaması halinde sitenin belirli bir seviyenin üstüne çıkabilmesi de söz konusu değildir. Peki, web tasarımı SEO ilişkisi noktasında hangi unsurlara bakılmalıdır? Tasarım ve SEO ilişkisi konusunda ihtiyacınız olan tüm bilgilere blog yazımızdan ulaşabileceksiniz.

  • Web Tasarım Uyumlu Site Yapısı

Arama motoru botları tarafından ilk olarak web sitesinin yapısının tarandığı bilinmekle birlikte SEO bakımından uyumlu olmasına dikkat gösterilmelidir. Daha temiz bir site yapısı oluşturulması ve gereksiz olan unsurların silinmesi gerekir.

  • Responsive Nitelikli Web Tasarım SEO İlişkisi

Bilindiği gibi genel çerçevede Google tarafından sitelerin oluşturulmasının istendiği unsur kullanıcı odaklı çalışmalardır. Bir sitenin kullanıcının isteğine göre düzenlenmesi, daha kullanıcı dostu olması son derece mühimdir. Bu kapsamda ise mobil versiyonu olması istenen ilk unsurlardandır. Akıllı cihazların kullanım oranlarının yükseldiği göz önünde bulundurulduğunda, mobil uyumlu web sitelerinin önemi bir kez daha ön plana çıkar. Aksi durumda web tasarım anlamında bir eksiklik hissedilir. Her türlü cihazdan giriş yapılabilecek bir web tasarıma sahip olunması da SEO etkisinin faydasını arttırır.

  • SEO Uyumlu Menü

Siteye giriş yapan kullanıcıların aradıkları sayfaları hemen bulabilmesi gerekir. Bu maksatla Navigasyon menü bölümü çok iyi oluşturulmalıdır. Aksi durumda istenen sayfaların bulunmasının zorlaşmasıyla siteden hızlı çıkışlar olacaktır. Sitede kalma süresini arttırma, diğer sayfalara geçiş durumlarının olabilmesi adına da bu uyumluluk son derece gereklidir.

  • Temiz Kodlama Yapma ve Okunabilirlik

Özellikle web tasarım ile SEO ilişkisi göz önüne alındığında arındırılmış temiz kodlama süreçlerinin bulunması değerlidir. Siteyle ilgili konulara göre gereği olmayan dış bağlantılar oluşturmadan işlemler tamamlanır. Buna ek okunabilirlik açısından tasarımsal sadelik seçimi de önem taşır. Daha kolay ve anlaşılır yazı tipleri tercih edilmelidir. Boyutları da ne çok büyük ne çok küçük olmalıdır. Var olan metin html oranına da dikkat edilmelidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

web tasarım seo

Web Tasarım Etkisiyle SEO

Sitenin çok daha verimli kullanılması, ziyaretçilerin yüksek oranda yarar bulması adına web tasarım SEO ilişkisi her daim uyumlu götürülmelidir. Sayfaların kolay kullanılması, pratik girişler ve hızlı şekilde istediklerin yapılmasıyla güçlü bir SEO kazanımı sağlanır. Estetik açıdan yeterliliğe sahip olan web tasarımın arama sonuçlarında olumsuz etki göstermemesi adına da gereklilikler yapılmalıdır. Google yönergelerinin iyi bilinmesiyle işlemler daha zahmetsiz olacaktır. Bu iki unsurun birbirinden ayrılması söz konusu değildir.

Başarısız bir SEO çalışmasının olmasıyla ziyaretçi çekilmesi mümkün olmazken bunu ortadan kaldıracak durumların başında web tasarım hamlesi gelir. Arama sonuçları bazında gösterilen Breadcrumbs ile kullanıcılar, hiyerarşi özelinde sayfalar arası geçiş yapar. Bu sayfaların bağlantıları noktasında da yine web tasarımın SEO sürecine nasıl dahil olduğu görülebilir. Var olan tüm unsurlara bakılarak sadece basit bir görünüm olarak web tasarımın adlandırılması da yanlış olacaktır. Genel çerçevede tüm işleyişi ileri ya da geriye götürme potansiyeline sahip olan unsurdur. Bu kapsamda SEO ile doğrudan ve dolaylı olarak ilişki içerisindedir.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Site Tasarımı Site Hızını Etkiler mi?

Web sitenizin tasarımı site hızınızı doğrudan etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Bu nedenle kullanmakta olduğunuz tasarımlarınız SEO uyumlu olmalıdır.

WordPress Temaları SEO Uyumlu Olmalı mı?

WordPress sitenizde kullanmakta olduğunu temalar kesinlikle SEO uyumlu olmalıdır. Aksi halde hem site hızınızda hem de kod yapınıza doğrudan etki edecek ve SEO konusunda sizlere olumsuz yansıyacaktır.

SEO İçin Web Tasarım Nasıl Olmalıdır?

Web sitenizin kod yapısı ve tasarımsal düzenini SEO uyumlu hale getirmelisiniz. Css ve Js dosyalarını mümkün oldukça küçültmeli ve http isteklerinin sayısını en az seviyeye indirgemelisiniz. Detayları blog yazımızdan edinebilirsiniz.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir