İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

WhatsApp Çöktü Mü?

WhatsApp, 2009 yılında hayatımıza girmiş ve günümüzde halen en yaygın bir şekilde kullanılan mesajlaşma uygulamalardan bir tanesidir. Bu uygulama ile birlikte sizlerde harika bir işe adım atmış olabilirsiniz. Uygulama genelinde yapılan en temel şeylerden bir tanesi bu uygulamanın kesinlikle rakiplerine göre daha fonksiyonel çalıştığının bilinmesidir. Ancak kimi zaman bazı nedenlerden dolayı erişim olmuyor ve geç çalışıyor. Böyle zamanlarda insanlar birbirlerine WhatsApp çöktü mü diye sormaktan geri duramıyorlar.

Bazı nedenlerden dolayı Whatsapp bazen ülkemizde bazense dünyada kullanılamaz olabilmektedir. Çok nadiren uygulama kaynaklı olsa da bu nedenleri şu başlıklar altında toplamak mümkündür.

 • Ülkemizde sosyal medya kaynaklarına erişimin kısıtlanması
 • Uygulamaya girdiğiniz yerde internetinizin az veya hiç çekmemesi
 • Uygulama kaynaklı sorun ki bu durum çok nadir olarak karşımıza çıkmaktadır. (WhatsApp Yardım)

Bunlar karşımıza çıkan en temel sebeplerden birkaçıdır. Bununla birlikte sizlere yapılan en bariz şeyler ise ülkemizde erişimin kısıtlanması olarak göze çarpmaktadır. Whatsapp çöktü gibi olaylar kimi zaman herkesin başına gelse de özellikle bazı durumlar genelinde bu söylem çok yanlıştır. Çünkü uygulama dünya üzerinde milyarlarca insan tarafından kullanılmaktadır. Altyapısı o kadar sağlam ve güçlüdür ki çökme gibi durumlara karşı özel olarak tedbir alındığını da belirtmeliyiz.

whatsapp çöktü

WhatsApp Çökerse Ne Olur?

Bu biraz daha komple teorisi gibi olacak ama şu ana kadar çöktüğü görülmemiştir. Eğer bir saldırı veya sızma girişimi yaşanırsa ancak o zaman çökme durumları ortaya çıkabilir. Böyle durumlara karşı uygulamanın sizin açınızdan kullanımına dair yapacak bir şey yoktur. Hatta telefondan silmeniz dahi iyi olabilir ki verileriniz korunsun.

Facebook tarafından 19 milyar dolar karşılığında satın alınan Whatsapp uygulaması o zamanlar için gerçekten mükemmel bir uygulama olacağının sinyallerini vermişti. Özellikle kullanıcı sayısı bakımından gerçekten tahmin edilemez ve durdurulamaz rakamlara ulaşmasından dolayı olarak sizlere her zaman en kaliteli hizmetleri vereceğini belirtmiştir.

Whatsapp neden çöktü sorusuna tekrar gelecek olursak eğer sizlere söyleyeceğimiz en temel şey bu uygulamanın kolay kolay çökmeyeceği yönündedir. Ancak ülkemiz ile birlikte bazı ülkelerde yayılacak olan spekülasyonların önüne geçebilmek amacıyla kullanımının kısıtlandığı gerçeği bulunmaktadır. İşte böyle zamanlarda bu uygulamayı kullanmak gerçekten çok zorlaşmaktadır. Sizlerde eğer uygulamayı her zaman kullanmak istiyorsanız bunun çözüm yolu çok basittir.

VPN, yani Proxy programları kullanarak ülkemizde uygulanan erişim kısıtlamalarının önüne geçebilirsiniz. Böylelikle aynı şekilde uygulamayı kullanmaya devam edebilir ve arkadaşlarınızla mesajlaşma yapabilirsiniz. VPN, sizi başka bir ülkeden girmiş gibi gösteren ve her zaman erişebileceğiniz programlardan bir tanesidir. Bu program vasıtası ile birlikte sizlerde kısa zaman içerisinde Whatsapp gibi uygulamaya erişim yapabilirsiniz. Sorunsuz bir kullanım için öncesinde telefonunuza yüklediğiniz WPN tarzı programları erişim engeli geldiği zaman aktif edebilirsiniz.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
WhatsApp Görüntülü Arama Kaydetme Nasıl Yapılır?
WhatsApp Görüntülü Arama Kaydetme Nasıl Yapılır?

WhatsApp görüntülü arama kaydetme, son zamanlarda WhatsApp kullanıcıları tarafından sıklıkla araştırılan bir konu haline geldi. Nitekim kullanıcıların...

WhatsApp Duruma Müzik Ekleme Nasıl Yapılır?
WhatsApp Duruma Müzik Ekleme Nasıl Yapılır?

2009 yılında eski Yahoo çalışanı Jan Koum’un aklına gelen bir fikirle doğan WhatsApp. Uygulama bugün telefonlarımızda en çok kullandığımız uygulamalar...

Whatsapp Gif Ekleme hakkında detaylı bilgi bu adreste!

Sosyal medya konuları hakkında detaylı bilgi için bloglarımızı okuyabilirsiniz.

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Whatsapp’a girememe nedenlerinizin başında internet bağlantınız ile ilgili bir problem yer alıyor olabilir. Ya da Whatsapp üzerinde yaşanan genel sıkıntılardan biri tekrarlanıyor olabilir. Bu konu ile ilgili blog yazılarımızı takip edebilirsiniz.

Whatsapp uygulamasının sunucularında bir yavaşlama yaşanması mümkündür. Bu tarz durumlarda yapabileceğiniz tek şey problemin çözülmesini beklemek olacaktır.

Whatsapp’da yaşanan sıkıntı sonrasında sohbetleriniz silinmez. Sohbetlerinize tekrar olduğu gibi devam edebilirsiniz.

Whatsapp yedekleme sistemi sizin belirlediğiniz süreler içerisinde otomatik olarak tüm konuşmalarınızı yedekler.

Whatsapp kullanımı herhangi bir yaş sınırlamasına tabii değildir. Sadece telefon hattı sahibi olmak gerekir.

Whatsapp uçtan uca şifreleme ile güvenlik altına alınmış bir uygulamadır. Herhangi bir güvenlik açığı yoktur.

Enes Bulut

Yazılar: 466

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
WhatsApp Çöktü Mü? Hakkında 2 Adet Ziyaretçi Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 22 Ortalama: 5 )

2 yorum

 1. şerafettin
  şerafettin

  Whatsapp çöktü mü bilmem ama bilgilerimizi kullanıp sattıkları çok aşikar..

 2. oğulcan
  oğulcan

  Whatsappım silindi geri yükleyince hata veriyor ? Telefon değiştirmiştim onunla mı ilgili acaba ?