WhatsApp haberleri

WhatsApp İçin De Yeni Bir Güncelleme Geldi

Facebook altında çalışan uygulamalar bir bir yenilenmeye başladı. Özellikle Instagram kısa bir periyot içerisinde ardı ardına birçok güncelleme aldı. Gerek ana sayfa yapısında değişiklikler gerekse de uygulamanın ana hatalarında değişikliklere neden olan gelişmeler derken Instagram’ın yeni bir oluşum içerisine girdiği haberleri yayınlanmıştı. Henüz Instagram’ın ortaya çıkardığı yeni güncellemeler konusunda tartışmalar devam ederken bu kez bir başka sosyal medya uygulamasından da benzer bir güncelleme haberi geldi. İki uygulamada ki ortak nokta ise iyi uygulamanın da Facebook çatısı altında çalışıyor olması oldu.

Zira bu kez güncelleme haberiyle gündeme gelen uygulama WhatsApp oldu. Son kullanıcı rakamlarıyla yeni bir rekora imza atan ve neredeyse 1 milyar kullanıcı rakamına ulaşan uygulama artık kullanıcılara farklı yazı stilleriyle hizmet vermeyi hedefliyor. Söz konusu yeni güncellemeyle beraber kullanıcıların yazı stillerini de özelleştirmesi sağlanacak. Güncelleme haberinin yayınlanmasının ardından gözler bu kez WhatsApp’ın üzerine çevrilirken güncellemenin ne zaman uygulamaya entegre edileceği de merak konusu oldu. Zira bu sürenin çok fazla uzamayacağı da kesin. Facebook çatısı altında çalışan uygulamalara gelen bu güncellemelerin ise daha uzun bir süre boyunca da devam edeceği kesin. Zira verilen haberlere göre yakın zamanda her iki uygulama içinde yeni güncellemelerle karşı karşıya kalacağız.

Instagram’ın durdurulamaz yükselişi, Facebook’un aktifliğini arttırmak için yaptığı çalışmalar derken 3’lüyü tamamlayan uygulama WhatsApp içinde yenilikler gelmeye devam ediyor. Mesajların geri çağrılması, hikayeler bölümünün uygulamaya eklenmesi, durum bölümünde yer alan yeni kullanımlar derken sistemi sosyal medya uygulaması haline getirmeye başlayan WhatsApp, şimdi ise 3 yeni özellik üzerinde daha çalışıyor.

Hatta bu 3 yeni özelliğinde şimdiden açıklandığını ve beta sürümde testlere başladığını da belirtelim. Uygulamayı kolaylaştıracak ve uygulamanın aktivitesini arttıracak olan yeni güncellemelerle beraber sistemin nasıl değişeceğine bakalım.

WhatsApp Yeni Saat Çıkartmaları

Uygulamanın çok daha ilgi çekici bir hale gelmesini sağlayacak olan ilk güncelleme oldukça tanıdık. Daha önce Instagram uygulamasında kullanılan ve fotoğraflara zaman göstergesi eklenmesini sağlayacak olan dinamik saat göstergelerinin artık anlık mesajlaşma uygulamasına da dahil edileceği açıklandı.

Fotoğrafların üzerine eklenecek olan dinamik saat çıkartmalarla beraber, fotoğraf üzerinde saati göstermek mümkün olacak. Bu özelliğin şu an için test aşamasında, beta sürüm üzerinde kullanıma açıldığını belirtelim. Fakat beta programının ne zaman kararlı sürüm olarak yayınlanacağı konusunda bir bilgi elde edemedik. Muhtemelen bir sonraki güncellemede yeni özellikleri göreceğiz.

WhatsApp Emoji Güncellemesi

Bir diğer yenilik ise emoji sistemi üzerinde olacak. Kısa süre önce iOS işletim sisteminde yer alan emojileri uygulamaya ekleyeceğini açıklayan WhatsApp uygulamasının yine emoji üzerinde bir geliştirme yapacağı açıklandı. Bu geliştirme sayesinde kullanıcıların sadece kelimelerle beraber emoji araması mümkün kılınacak.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Nazlı Tolga Bu Kez Çin’e Yerleşme Kararı Aldı

WhatsApp

İstediğiniz emojinin adını yazarak, doğrudan bu emojilerin görüntülenmesini sağlayabileceksiniz. Beta sisteminde kullanıma geçen yeni özellik için kullanım detayları da açıklanmış durumda. Buna göre kullanıcılar “:emojiadı” şeklinde bir kullanım ile istedikleri emojileri bulabilecek.

WhatsApp Gruplarında Sesli Görüşme Güncellemesi

Son yeniliğimiz ise gruplar için gelecek bir yenilik. Bu yeni sistemle beraber kullanıcılar grup içerisinde sesli görüşme gerçekleştirebilecek. Sadece yazışma değil sesli bir şekilde görüşme özelliğinin gruplara eklenmesi sonrasında WhatsApp uygulamasının, rakiplerini bir hayli geride bırakacağı düşünülüyor.

Daha önce birkaç kez deneme haberleri gündeme gelen yeni özelliğin kullanımı için yine beta testlerinin devam ettiğini belirtelim. Tüm bu özelliklerin bir sonraki büyük güncelleme ile gelmesi bekleniyor.

Facebook’un hemen arkasında yer alan en büyük sosyal medya uygulamalarının başında WhatsApp geliyor. 1 milyara yaklaşık bir kullanıcı sayısına ulaşan dev uygulama kullanıcı sayısıyla yakaladığı bu başarıyı ise yenilenme çalışmalarıyla devam ettirmeyi amaçlıyor. Bu bağlamda WhatsApp çok kısa bir süre önce yeni bir güncelleme paketi yayınlayacağını duyurmuştu. Birçok konuda net değişiklikler yapması beklenen güncellemenin detayları da ortaya çıkmaya başladı. Özellikle Facebook ve Instagram gibi bir nebze daha tecrübeli uygulamalardan yararlanacağını açıklayan WhatsApp yetkilileri güncelleme hakkında ilk bilgileri de verdi.

Gelen ilk bilgilerde ise WhatsApp’ın genelde Instagram benzeri güncellemeler yapacağı ortaya çıktı. Yeni belli olan detaylara göre 2016 içerisinde yayınlanacak olan uygulamada yakın zamanda Instagram’a gelen 3D Touch özelliği yer alacak. Daha önce verilen bilgilerde fotoğraflarda Instagram gibi filtre uygulamasının yapılacağı bunun dışında tasarım kısmında da Instagram’ddan yararlanılacağı duyurulmuştu. Şimdi ise yakın zamanda Instagram’a getirilen yeni akıllı dokunma sisteminin WhatsApp’da yer alınacağı haberleri bir kez daha WhatsApp’ın Instagram yolunda devam edeceğini net bir şekilde gösteriyor. Beklenen bu yeniliklerin ne zaman uygulamaya dahil edileceği ise merak konusu. Zira henüz bu konuda her ne kadar 2016 yılında içerisinde geleceği söylense de net bir tarih bildirimi henüz yok.

 

 

WhatsApp İçin De Yeni Bir Güncelleme Geldi
4.5 (89.04%) 166 votes

Bir önceki yazımız olan Instagram Videoları Sonunda 60 Saniye Oldu başlıklı makalemizde Instagram 60 saniye video, Instagram video ve Instagram Video güncellemesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı tarihinde yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir