İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

WhatsApp Parmak İzi Kilidi Nasıl Aktif Edilir?

Dünyanın en büyük mesajlaşma platformu olan WhatsApp’da yalnızca gündelik değil özel konuşmalar da yapılmaktadır, bu sebeple güvenlik için WhatsApp parmak izi kilidi kullanılmaktadır. Parmak izi kilidi kullanılabilmesi için öncelikle cihaza tanımlı bir parmak izi olmalıdır. Ancak bu özellik parmak izi özelliğini desteklemeyen cihazlar da uygulamanın bu özelliği kullanılamamaktadır. Cihaza bağlı olan bu özellik milyonlarca kişi tarafından tercih edilmektedir. Birçok konuşmanın bulunduğu platformun güvenliği oldukça önemlidir. Telefonu eline alan kişilerin mesajları okumayacağından emin olmak ne yazık ki imkansızdır bu sebeple telefona ekran kilidi koymak yeterli olmayacaktır.

Mesajların en iyi şekilde korunduğundan emin olmak her an güvende hissettirecek bir durumdur. Yalnızca aile ve arkadaş çevresi için değil telefonun çalınması durumunda da mesajlara erişim sağlanamayacağından emin olmak güvende hissettirecektir. Tam olarak bu detaylar düşünülerek geliştirilen WhAtsapp el izi özelliğini oldukça rahat kullanabilirsiniz. Yalnızca bu kilit yöntemi güvenlik performansı açısından idealdir. WhatsApp uygulamasına girildiği anda parmak izi kilidi devreye girecek ve parmak izi okutulmadan mesajlar açılamayacaktır. Tam anlamıyla güvende hissetmek isteyen kullanıcıların vazgeçemediği bir özellik haline gelmeyi başarmıştır. WhatsApp Plus apk kullanarak da bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Android WhatsApp Parmak İzi Aktifleştirme Nasıl Yapılır?

Kullanılan Android işletim sistemine sahip cihazlar da WhatsApp için güvenlik önlemleri bulunmaktadır. WhatsApp el izi Android için uyumlu olduğundan cihazın da bu özelliğe uyumlu olması gerekmektedir. Aksi durumda seçenek görüntülenemeyecek ve kullanılamayacaktır. Cihaza tanımlı bir el izi olması halinde WhatsApp uygulamasının bu özelliğinden faydalanılabileceği için cihazın el izine uyumlu olması gerekmektedir. Android cihazınızın sürümünü güncel olduğundan emin olduğunuz halde bu özellikten faydalanılabilirsiniz.

WhatsApp parmak izi kilidini aktif hale getirmek için izlemeniz gereken yol;

 • Cihazın parmak izine uyumlu olduğundan emin olunduktan sonra whatsapp uygulamasına giriş yapılmalıdır.
 • Açılan mesaj bölümün sağ üst köşesinde bulunan üç nokta simgesine girilmelidir.
 • Ayarlar bölümüne giriş sağlandıktan sonra “Hesap” seçeneğine tıklanmalıdır.
 • Hesaplar kısmında yer alan gizlilik ögesi seçilmeli ve ardından parmak izi kilidi aktif hale getirilmelidir.
whatsapp parmak izi

WhatsApp parmak izi kilidini kullanmak istemediğiniz takdirde, WhatsApp parmak izi kilidini kapatmak için şu adımları izleyebilirsiniz;

 • İlk olarak WhatsApp uygulamasına girin.
 • Açılan mesaj bölümünün sağ üst köşesinde bulunan üç nokta simgesine tıklayın.
 • Ayarlar bölümünde “Hesap” seçeneğine tıklayın.
 • Hesaplar kısmında yer alan gizlilik ögesi seçin ve ardından parmak izi kilidi pasif hale getirin.

iOS WhatsApp Parmak İzi Aktifleştirme

iOS işletim sistemine sahip olan cihazların neredeyse hepsinde parmak izi tanımlama özelliği bulunmaktadır. Fakat yine de iOS işletim sistemine sahip olan cihazlarda da cihazın parmak izine uyumlu olduğundan emin olunması gerekilmektedir. Oldukça güvenli ve kullanışlı olması sebebiyle tercih edilen bir seçenektir.

WhatsApp parmak izi kilidini aktifleştirmek için aşağıda yer alan sıralama izlenmelidir;

 • WhatsApp uygulamasına girildikten sonra sağ alt kısımda yer alan ayarlar çarkına giriş yapılmalıdır.
 • Ayarlar kısmından sonra sırayla gizlilik ve en altta yer alan ekran kilidine tıklanmalıdır.
 • İlk olarak ekran kilidinde “Touch ID” iste seçeneğini aktif edin. Bu işlem anından, 1 dakika sonra, 15 dakika sonra ve 1 saat sonra gibi süre seçenekleri seçildikten sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.
ios whatsapp parmak izi

WhatsApp Parmak İzi Okumuyor Hatası Çözümü

Telefonunuzda parmak izi okuyucu var fakat WhatsApp‘ın bu özelliğinden yararlanamıyor iseniz bunun nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz. Öncelikle akıllı telefonunuzun parmak izi okuyucu sensörü çalışmıyor olabilir.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
WhatsApp Görüntülü Arama Kaydetme Nasıl Yapılır?
WhatsApp Görüntülü Arama Kaydetme Nasıl Yapılır?

WhatsApp görüntülü arama kaydetme, son zamanlarda WhatsApp kullanıcıları tarafından sıklıkla araştırılan bir konu haline geldi. Nitekim kullanıcıların...

WhatsApp Duruma Müzik Ekleme Nasıl Yapılır?
WhatsApp Duruma Müzik Ekleme Nasıl Yapılır?

2009 yılında eski Yahoo çalışanı Jan Koum’un aklına gelen bir fikirle doğan WhatsApp. Uygulama bugün telefonlarımızda en çok kullandığımız uygulamalar...

Bunun nedenleri ve çözümü ise,

 • Parmak izi sensörünün oksitlenmesi.
 • Sensörde, zamanla oluşan aşınma.
 • Telefonunuzun düşmesi, telefon camının kırılması, telefon ekranının değişmesi.
 • Touch id soketinin yerinden ayrılması olabilir.
 • Sokette bir bozukluk olmadığını düşünüyor iseniz, parmağınızı telefonunuza tekrar taratarak çözüme ulaşabilirsiniz.
 • Uygulamanızın güncel olmaması da bu soruna neden olabilir.

Whatsapp görüntülü arama kaydetme işlemi de sıkça merak edilen konulardan birisidir. Detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya konuları üzerine tüm bilgilere kategorilerimizden erişebilirsiniz.

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

WhatsApp Dünya üzerinde en çok tercih edilen mesajlaşma uygulamasıdır özellikle ücretsiz bir uygulama olmasının da bu duruma etkisi de büyüktür. Ancak şu ana dek WhatsApp güvenlik açısından hiçbir sıkıntı yaşatmayan bir uygulama olmayı başarmıştır.

Bu parmak izi kilidi, WhatsApp’ın güncel olarak kullanıcılarına sunduğu bir özelliktir. Artık kullanıcılar kendi parmak izleri ile WhatsApp uygulamalarına kilit uygulayabilecekler.

Parmak izi kilidi sayesinde mesajlarınızı daha güvenli bir hale getirebilirsiniz. Bu sayede başkalarının siz etrafta yokken mesajlarınıza erişmesini engelleyebilirsiniz.

WhatsApp uçtan uca şifrelenmiş bir uygulamadır. Tüm mesajlaşmalar ve profiller şifre ile korunmaktadır.

WhatsApp sohbetleri herhangi bir zarar görme riskine karşın güvenlik altındadır. Hacklenme durumları yoktur.

Parmak izi kaydı konusunda KVKK konusunda endişeler mevcuttur. Ancak şu ana dek herhangi bir olumsuz durum yaşanmamıştır.

Enes Bulut

Yazılar: 466

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
WhatsApp Parmak İzi Kilidi Nasıl Aktif Edilir? Hakkında 3 Adet Ziyaretçi Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 23 Ortalama: 5 )

3 yorum

 1. Sedat
  Sedat

  Saat süresi yedim

 2. Emre Aslan
  Emre Aslan

  Whatsapp parmak izi nasıl kurabilirim. Benden habersiz kimsenin girmesini istemiyorum.

 3. selahattin
  selahattin

  iOS İşletim Sistemine Sahip Cihazlar İçin WhatsApp Parmak İzi nasıl oluşturulur ? Teşekkürler..