WhatsApp Parmak İzi

WhatsApp Parmak İzi

Dünyanın en büyük mesajlaşma platformu olan WhatsApp’da yalnızca gündelik değil özel konuşmalar da yapılmaktadır, bu sebeple güvenlik için WhatsApp parmak izi kilidi kullanılmaktadır. Parmak izi kilidi kullanılabilmesi için öncelikle cihaza tanımlı bir parmak izi olmalıdır. Parmak izi özelliğini desteklemeyen cihazlar da uygulamanın bu özelliği kullanılamamaktadır. Cihaza bağlı olan bu özellik milyonlarca kişi tarafından tercih edilmektedir. Birçok konuşmanın bulunduğu platformun güvenliği oldukça önemlidir. Telefonu eline alan kişilerin mesajları okumayacağından emin olmak ne yazık ki imkansızdır bu sebeple telefona ekran kilidi koymak yeterli olmayacaktır.

Mesajların en iyi şekilde korunduğundan emin olmak her an güvende hissettirecek bir durumdur. Yalnızca aile ve arkadaş çevresi için değil telefonun çalınması durumunda da mesajlara erişim sağlanamayacağından emin olmak güvende hissettirecektir. Tam olarak bu detaylar düşünülerek geliştirilen WhAtsapp el izi özelliğini oldukça rahat kullanabilirsiniz. Yalnızca bu kilit yöntemi güvenlik performansı açısından idealdir. WhatsApp uygulamasına girildiği anda parmak izi kilidi devreye girecek ve parmak izi okutulmadan mesajlar açılamayacaktır. Tam anlamıyla güvende hissetmek isteyen kullanıcıların vazgeçemediği bir özellik haline gelmeyi başarmıştır. WhatsApp Plus apk kullanarak da bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Android WhatsApp Parmak İzi Aktifleştirme

Kullanılan Android işletim sistemine sahip cihazlar da WhatsApp için güvenlik önlemleri bulunmaktadır. WhatsApp el izi Android için uyumlu olduğundan cihazın da bu özelliğe uyumlu olması gerekmektedir. Aksi durumda seçenek görüntülenemeyecek ve kullanılamayacaktır. Cihaza tanımlı bir el izi olması halinde WhatsApp uygulamasının bu özelliğinden faydalanılabileceği için cihazın el izine uyumlu olması gerekmektedir. Android cihazınızın sürümünü güncel olduğundan emin olduğunuz halde bu özellikten faydalanılabilirsiniz.

WhatsApp parmak izi kilidini aktif hale getirmek için izlemeniz gereken yol;

 • Cihazın parmak izine uyumlu olduğundan emin olunduktan sonra whatsapp uygulamasına giriş yapılmalıdır.
 • Açılan mesaj bölümün sağ üst köşesinde bulunan üç nokta simgesine girilmelidir.
 • Ayarlar bölümüne giriş sağlandıktan sonra “Hesap” seçeneğine tıklanmalıdır.
 • Hesaplar kısmında yer alan gizlilik ögesi seçilmeli ve ardından parmak izi kilidi aktif hale getirilmelidir. (WhatsApp Destek)
whatsapp parmak izi

WhatsApp parmak izi kilidini kullanmak istemediğiniz takdirde, WhatsApp parmak izi kilidini kapatmak için şu adımları izleyebilirsiniz;

 • İlk olarak WhatsApp uygulamasına girin.
 • Açılan mesaj bölümünün sağ üst köşesinde bulunan üç nokta simgesine tıklayın.
 • Ayarlar bölümünde “Hesap” seçeneğine tıklayın.
 • Hesaplar kısmında yer alan gizlilik ögesi seçilmeli ve ardından parmak izi kilidi pasif hale getirin.

iOS WhatsApp Parmak İzi Aktifleştirme

iOS işletim sistemine sahip olan cihazların neredeyse hepsinde parmak izi tanımlama özelliği bulunmaktadır. Fakat yine de iOS işletim sistemine sahip olan cihazlarda da cihazın parmak izine uyumlu olduğundan emin olunması gerekilmektedir. Oldukça güvenli ve kullanışlı olması sebebiyle tercih edilen bir seçenektir.

WhatsApp parmak izi kilidini aktifleştirmek için aşağıda yer alan sıralama izlenmelidir;

 • WhatsApp uygulamasına girildikten sonra sağ alt kısımda yer alan ayarlar çarkına giriş yapılmalıdır.
 • Ayarlar kısmından sonra sırayla gizlilik ve en altta yer alan ekran kilidine tıklanmalıdır.
 • Ekran kilidinde “Touch ID” iste seçeneğini aktif edin. Bu işlem anından, 1 dakika sonra, 15 dakika sonra ve 1 saat sonra gibi süre seçenekleri seçildikten sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.
ios whatsapp parmak izi

WhatsApp Parmak İzi Okumuyor Hatası Çözümü

Telefonunuzda parmak izi okuyucu var fakat WhatsApp’ın bu özelliğinden yararlanamıyor iseniz bunun nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz. Öncelikle akıllı telefonunuzun parmak izi okuyucu sensörü çalışmıyor olabilir.

Bunun nedenleri ve çözümü ise,

 • Parmak izi sensörünün oksitlenmesi.
 • Sensörde, zamanla oluşan aşınma.
 • Telefonunuzun düşmesi, telefon camının kırılması, telefon ekranının değişmesi.
 • Touch id soketinin yerinden ayrılması olabilir.
 • Sokette bir bozukluk olmadığını düşünüyor iseniz, parmağınızı telefonunuza tekrar taratarak çözüme ulaşabilirsiniz.
 • Uygulamanızın güncel olmaması da bu soruna neden olabilir.

Sosyal Medya konuları üzerine tüm bilgilere kategorilerimizden erişebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

WhatsApp Güvenilir Bir Uygulama mı?

WhatsApp Dünya üzerinde en çok tercih edilen mesajlaşma uygulamasıdır özellikle ücretsiz bir uygulama olmasının da bu duruma etkisi de büyüktür. Ancak şu ana dek WhatsApp güvenlik açısından hiçbir sıkıntı yaşatmayan bir uygulama olmayı başarmıştır.

WhatsApp Parmak İzi Kilidi Nedir?

Bu parmak izi kilidi, WhatsApp’ın güncel olarak kullanıcılarına sunduğu bir özelliktir. Artık kullanıcılar kendi parmak izleri ile WhatsApp uygulamalarına kilit uygulayabilecekler.

WhatsApp Parmak İzi Kilidi Ne İşe Yarar?

Parmak izi kilidi sayesinde mesajlarınızı daha güvenli bir hale getirebilirsiniz. Bu sayede başkalarının siz etrafta yokken mesajlarınıza erişmesini engelleyebilirsiniz.

WhatsApp Güvenilir mi?

WhatsApp uçtan uca şifrelenmiş bir uygulamadır. Tüm mesajlaşmalar ve profiller şifre ile korunmaktadır.

WhatApp Sohbetleri Hacklenebilir mi?

WhatsApp sohbetleri herhangi bir zarar görme riskine karşın güvenlik altındadır. Hacklenme durumları yoktur.

Parmak İzi Kaydı Güvenilir mi?

Parmak izi kaydı konusunda KVKK konusunda endişeler mevcuttur. Ancak şu ana dek herhangi bir olumsuz durum yaşanmamıştır.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 23 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 475

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

3 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir