İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

Whois Backlink Nedir? Faydaları Nelerdir?

Site içi SEO işlemleri sonrasında yapılacaklar arasında bulunan Whois Backlink nedir? sorusu aramalarda kendisini gösterir. Web sitelere ait çeşitli bilgilerin bulunduğu sitelerde var olan backlinklerdir. Domain bilgisi, web siteye ait SEO puanı ya da site sahiplerinin iletişim bilgileri bu sitelerde mevcuttur. Bu sayfalara verilen backlink olmakla beraber sayıları da oldukça fazladır. Getirilerinin iyi olmasından ötürü tercih edilirken eskiye göre ise önemi giderek azalmaktadır. Bunun başlıca nedeni ise Google tarafından çok yapay görülmesi ve gerçek verilerin bilinmesini engellenmesidir.

Web sitesinin sorgulanması sonucunda URL ve diğer kayıtlı bilgilere ulaşılması adı tercih edilmektedir. Temel amaç ise bir web sitesinin kime ait olduğu ve diğer bilgilerinin öğrenilmesidir. Buna yönelik kazanımlar söz konusudur. Yapılan sorgulamalar ise site veri tabanına kayıtlı olur. Böylelikle her zaman için görüntülenme ihtimali vardır. Google botları ise bu sorgulama sitesine girilmesi ardından tüm siteleri görmektedir. Bunları backlink olarak kayıt altına alır. Özellikle Backlink çeşitliliği kazanılması adına yapılması önerilmektedir.  Whois Backlink nedir sorusuyla birlikte yapılma durumları da şekilde alır.

Whois Backlink Nasıl Alınır?

Söz konusu siteler üzerinden alınan linklerle sitenin daha iyi sıralama kazanması amaçlanmaktadır. Burada önemli olan nokta ise site kalitesidir. Çok genel geçer link bulunduran sitelerin tercih edilmemesi gerekir. Ayrıca çok aşırı bağlantı oluşturulması da daha fazla yarar getireceği anlamına gelmez. Bundan ötürü ölçülü davranmak her zaman için daha iyi olmaktadır. Ancak burada bir diğer önemli nokta otomatik Whois Backlink programları kullanımıdır. Bu durum hiçbir şekilde önerilmemekle beraber işlemlerde çok daha büyük zararlara yol açabilmektedir. Diğer SEO faaliyetlerinde olduğu gibi hazır programların kullanımı Google botları tarafından pek hoş karşılanmamaktadır. Bunun yerine işlemlerin manuel olarak yapılması, URL üzerinden tarama sonucunda sorgulama yapılarak backlink kaydının oluşturulması daha iyi bir seçenektir. Ayrıca aldığınz backlinklerin analizini yaparak yararlı mı yoksa zararlı bilgi sahibi olabilirsiniz.

whois backlink

Whois Backlink Ne İşe Yarar?

Eskiye göre yapılma durumları giderek azaltmakta olup halihazırda çok da kullanılmamaktadır. Buna karşın yine de Whois Backlink ne işe yarar sorusuna kayda değer yanıt vermek mümkündür. Backlink paketleri satın alarak da ulaşabileceğiniz Whois backlink’in var olan yararları ve kazanımları şu şekilde sıralanabilir;

 • Farklı bir backlink türü olması nedeniyle siteye katkısı olur.
 • Dofollow olma ihtimali yüksek olmakla beraber böyle durumlarda daha iyi bir backlink oluşturma söz konusudur. Nofollow-dofollow backlink ile iligli bilgi almak için yazımızı okuyun.
 • Site üzerinden kazanımlar şekillenirken filtreye takılma durumu olmaması adına mutlaka aşırı kullanım yapılmamalıdır.
 • Belirli aralıklarla tercih edilmesiyle zaman içinde katkı düzeyi yükseltilirken sıralama yükseltilmesini kaçınılmaz kılar.

Trafik yoğunluğu elde etmesi adına yapılacaklar arasındadır.

Konu ile alakalı olarak bu yazımız ilginizi çekebilir: Ücretsiz Backlink

Whois Backlink Etkisi

Google üzerinden Whois Backlink siteleri üzerinden hemen backlink sorgulama yapılabilmektedir. Bununla birlikte işlemler manuel olmakla beraber belirlenen siteler üzerinden sorgulamalar sayfa geçişleri sonrasında kazanılır. Çok hazır bir durum olmasından dolayı Google algoritması içerisindeki önemini giderek kaybettiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Buna karşın yine de tüm yönleriyle değerlendirildiğinde alternatifler arasında kendisini gösteren Whois Backlinkle yapılmaktadır. Burada kırık bağlantılardan kaçınılması ve bir hassa otomatik işlemlerde görülen kalitesiz linklerden korunmalıdır.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
LinkedIn SEO Nedir? Nasıl Yapılır?
LinkedIn SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

İş dünyası açısından bakıldığında 300 milyonu aşan kullanıcı sayısıyla LinkedIn sosyal medya platformları arasında özel bir yere sahiptir. Gerek profe...

Instagram SEO Nedir?
Instagram SEO Nedir?

Son yıllarda popülaritesini artırmaya devam eden sosyal medya platformu Instagram aynı zamanda çoğu pazarlamacıya da ev sahipliği yapmaktadır. Instagr...

Konu ile alakalı olarak bu yazı ilginizi çekebilir: Anti SEO Nedir?

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Whois Backlink, domain sorgulama hizmeti veren web siteleri aracılığı ile elde edilmekte olan backlink türleridir. Çeşitli sorgular yapılarak siteler whois sitelerinin veri tabanına kaydedilir ve bu sayede geri bağlantılar oluşturulur.

Whois backlinkler, diğer backlink türleri gibi arama motorları tarafından popüler görünebilmek adına kullanılabilirler. Ancak kaliteli sitelerden backlink alımı yapılmalı, spam sitelerden uzak durulmalıdır.

Whois backlinkleri almak için domain sorgulama sitelerinden yararlanılabilir. Arama motorları üzerinden “Whois” yazarak bu sitelere ulaşmak mümkündür. Ancak bu tarz backlinkleri devamlı olarak almaktan kaçınmalısınız.

Backlink, bir web sitesine, başka web sitesinin verdiği linke verilen isimdir.

Anahtar kelimeniz ile tam eşleşen urlden backlink almayın.
Yine link alırken sadece ana sayfanıza değil, alt sayfalara da link alın.
Çoğunlukla yüksek seviyeli web sitelerinden back link alımı yapın.

Backlink satın almak doğru şekilde yapılmadığı zaman web sitenize zarar verebilir.

Enes Bulut

Yazılar: 466

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Whois Backlink Nedir? Faydaları Nelerdir? Hakkında 4 Adet Ziyaretçi Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 52 Ortalama: 5 )

4 yorum

 1. sevda karali
  sevda karali

  Who is backlinkin ne yararı vardır ?

  • İnci Kılıç
   İnci Kılıç

   Merhabalar,

   Who is backlink sitenize trafik çekme noktasında büyük yarar sağlar. Daha detaylı bir şekilde öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

 2. servet
  servet

  Who is back link ile seo ilişkisi nedir acaba ?

  • İnci Kılıç
   İnci Kılıç

   Merhabalar,

   Who is backlink sitenize trafik sağladığından Google sıralamalarında yükselmenizi sağlayacaktır. Dolayısıyla SEO açısından sitenize fayda sağlar.