Instagram Windows 10 İçin Yolda

Instagram Windows 10 İçin Yolda

instagram takipçi satın al instatakipci

Son 5 yılın en gözde sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram Windows 10 desteği geliyor. Zira uygulamanın yükselme oranı ne kadar gözde uygulamalarından biri olduğunu net bir şekilde kanıtlıyor. İlk açıldığında sadece 40 milyon aylık kullanıcısı olan uygulama şimdilerde 400 milyon kullanıcı rakamına ulaştı. Durum böyle olunca Instagram’ın hemen her alanda sözünün geçmeye başladığını da söylemek lazım. Özellikle Instagram desteğini sınırlı tutan işletim sistemleri de bu konuda ki tavırlarını değiştirmeye başladı. Bu işletim sistemlerinden birisi de Windows oldu. Akıllı telefon pazarında boy göstermeye başlayan Microsoft’un dünya genelinde en çok tercih edilen işletim sistemi serisi Windows için artık Instagram desteği de genişletiliyor.

Yeni nesil akıllı telefonlarda Windows 10’a geçeceğini belirten firma bunun için Facebook ile bir anlaşma yaptı. Yapılan anlaşmada Facebook, Instagram ve Messenger gibi uygulamaların yeni işletim sistemine tam uyum sağlaması istendi. Daha önce İOS 9 için böyle bir çalışma yapan Instagram şimdi de Windows için kolları sıvadı. Kapsamlı bir çalışma sonrasında yeni işletim sistemine uygun bir hale getirilecek olan Instagram ve Facebook uygulamasının bu süreçte yeni özellikler kazanıp kazanmayacağı da merak konusu oldu. Tüm bunlarla beraber uygulamanın kısa bir süre içerisinde özellikle yeni Lumia serisi için açılacağı belirtiliyor. Tabi henüz net bir tarihin verilmediğini ve geliştirmenin ne yönde olacağının kesin olarak söylenmediğini de belirtelim.

Instagram kullanımı için öncelikle akıllı telefonlar tercih ediliyor. Hatta uygulamada resim paylaşabilmek ve tam bir kullanım yapabilmek için akıllı telefon aracılığıyla çalışan Intagram uygulamasının da şart olduğunu söylemek lazım. Bu noktada en çok kullanılan akıllı telefonlar ise Android ve İOS işletim sistemine sahip olan cihazlar. Zira bu iki işletim sistemi dışında da zaten Instagram’ın kararlı bir sürümü olduğunu söylemek doğru olmaz. Fakat Instagram bu alanda da açığı kapatmak için sürekli olarak çalışmalarına devam ediyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Hileleri Nelerdir Resimli Anlatım Nasıl Kullanılır?

Windows 10 İnstagram Sosyal Medyası İçin Çalışma Yürütüyor

Yapılan tüm bu çalışmalar neticesini vermiş olacak ki sonun İOS ve Android dışında diğer bir mobil işletim sistemi olan Windows için de Instagram duyuruldu. Aslında çok daha önce bir tarihte verilen haber sonunda somut olarak ortaya koyuldu. Sürekli geliştirilen uygulama artık Windows içinde hazır konumda. Şuan için sadece beta sürümü yayınlandı. Fakat kullanıcılar şimdiden beta sürümünü de indirebiliyor. Tek sorun ise beta sürümünün sadece test amaçlı yayınlanmış olması. Yani şuan için uygulamanın kapanma kısa süre sonra uygulamadan atma gibi sorunları bulunuyor. Bunun dışında resim paylaşımı sırasında da hata alan birçok kullanıcının olduğu bildiriliyor. Sorunların ne zaman giderileceği ve kararlı bir sürümün ne zaman çıkarılacağı konusunda da net bir açıklama yapılmadı. Fakat Instagram’ın bu beta sürümüyle hataları da test etmeye başladığını öğrenmiş olduk.

Instagram’ın Android ve iOS sürümleri uzun süredir kullanılan sürümler olarak dikkat çekiyor. Özellikle Facebook tarafından satın alındıktan sonra büyük oranda beğeni kazanan ve her iki platformda da sürekli yazılım desteği veren ve her iki platform için de sorunsuz versiyon yayınlayan Instagram, tüm bunlarla beraber Windows Phone işletim sistemi için bir türlü istenen desteği vermemişti. Windows 10 gelene kadar hatta bir sürede geçtikten sonra sonunda Windows desteğini de kullanıcılara sunan Instagram sonunda bu alanda da kullanılmaya başlanmıştı.

Windows 10 platformlarında yayınlandıktan sonra ise Instagram sonundan bu işletim sistemi için de yeni güncellemeler yayınlamaya başladı. İlk olarak uygulamanın tasarım değişikliklerine önem veren Instagram şimdilerde ise Windows 10 işletim sistemleri için yeni bir özellik daha duyurdu. Yeni Windows güncellemesiyle beraber gelecek olan yeni özellikler sayesinde Instagram’ın Windows sürümün de birçok yeni özelliğe kavuştuğu açıklandı. İlk olarak uygulamanın Continuum özelliği kazandığı bunun dışında klavye ayarları kısmında anında açılan menü gibi yeniliklerin geldiği açıklandı. Açıklanan bilgilerle beraber Instagram’ın Windows sürümünü yeni güncelleştirmesinin de Instagram’ı çok daha kararlı hale getireceğinin de bilgisi verildi. Söz konusu güncellemenin küçük resim boyutundan daha birçok özelliği de değiştirdiği de açıklandı. Tüm bu güncellemelerin ise devam edeceğini de belirtelim.

İlginizi çekebilecek sayfalar: https://www.instatakipci.com/aylik-begeni

Instagram Windows Phone için geçtiğimiz günlerde yeni bir güncelleme yayınlayarak platformu uyumlu hale getirmeyi planlıyor. Windows işletim sistemine sahip olan ve NOKIA, Microsoft tarafından satın alındıktan sonra Microsoft adıyla piyasada satışa sunulan akıllı telefonlar bir türlü istenen başarıyı elde edememişti. Android ve İOS gibi işletim sistemlerinin gerisine düşen ve akıllı telefon pazarında ciddi kayıplar yaşayan Windows işletim sistemli akıllı telefonlar uygulama desteği konusunda da yetersiz kalmaya başladı. En çok bilinen sosyal medya uygulamaları bile Windows sürümlerini yayın geçirmedi. Bu uygulamalardan birisi de Instagram olmuştu. Uzun bir süre boyunca Windows telefonlar için uygulama desteği vermeyen Instagram, geçtiğimiz aylarda beta sürüm yayınlamış ve Windows Phone kullanıcılarını umutlandırmıştı.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Engellediğim Kişiyi Tekrar Nasıl Bulabilirim? 2019

Beklenen haberde geçtiğimiz haftalarda geldi. Instagram Windows telefonlar için kararlı sürümü yayınladı. İlk etapta büyük eksiklikleri olsa da zamanla gelen güncellemeler sayesinde sistemin eksikleri de kapatılmaya başlandı. Özellikle güvenlik ve çökme sorunları yaşandığı ileri sürülen uygulamaya bu hafta yeni bir güncelleme daha geldi. Söz konusu güncellemenin amacı ise Windows sürüme yeni bir özellik kazandırmak değil. Bunun aksine güncellemenin amacı belli güvenlik açıklarını kapatarak sistemde yaşanan çökme sorunlarını gidermek oldu. Mini güncelleme konusunda ise kullanıcıların sadece mağaza uygulamasından güncellemeleri yapmalarının yeterli olacağı belirtildi. Güncelleme hakkında ise Instagram yetkililerinden her hangi bir açıklama gelmedi. Her hangi yeni bir özelliğin gelmeyecek olması bu durumun nedeni olarak gösterilebilir.

Instagram, küresel uygulamalar sınıfında ilk sırada yer alan yapımlar arasında. Facebook, WhatsApp, Twitter gibi dünya üzerinde birçok bölgede kullanımı olan ve en önemlisi de birçok ülke için dil desteği sunarak, evrensel bir uygulama haline gelen Instagram, tüm bunlara karşın yazılımsal açıdan bazı sınırlamalarla gündeme gelebiliyor. Her ne kadar bu denli geniş bir kullanım alanı olsa da zaman içerisinde belli platformlar için desteği kesen uygulama, bu kez Instagram Windows 10 Mobile desteğini kesin.

Apple Watch kararının hemen arkasından gelen Instagram Windows 10 Mobile kararının detaylarına geçelim. Özellikle Windows 10 Mobile kullanıcılarının neler yapacağından, bundan sonra Instagram’ı nasıl kullanacaklarından söz edeceğiz.

Instagram Windows 10 Mobile Desteği Neden Son Buldu?

Instagram Windows 10 Mobile sürümü için bir güncelleme yayınlandı. Güncelleme 30.1569.12133.0 sürümü olarak yayınlandı. Fakat bu sürümü yüklemenizin ardından, her ne kadar platform için yeni özellikler gelse de uygulamanın desteği son bulmuş oldu. Peki, Instagram neden böyle bir karar aldı?

Instagram Windows 10 Mobile

Sorunun cevabı aslında oldukça basit. İstenen derecede bir talep söz konusu değil. İlk olarak kullanıcı isteklerine yönelik olarak platforma 2016 yılında destek verilmişti. Beta sürüm olarak Instagram uygulaması, Windows Mobile serisine gelmiş ve ilk etapta bir hayli ilgi ile karşılanmıştı. Fakat Windows Mobile, her sürüm için bir türlü istediğini alamadı. Son olarak Microsoft bile beklentilerini geride bıraktığını açıklayarak, serileri ölüme terk etmişti.

Bu tarihten sonra mevcut kullanıcılarda Android ve iOS serisine geçmeye başladı. Kullanıcı sayısı oldukça azalan Windows Mobile, uygulamalar içinde sıkıntılar oluşturmaya başladı. En büyük sorun güncellemelerin çakışması sorunu. Android ve iOS işletim sistemi için yayınlanan güncellemeler Windows Mobile platformuna sunulamamaya başladı. Kullanım oranları da çok düşük olunca, Instagram son kararı aldı.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram DM Kapatma Mesaj Gelmesini  Engelleme İstemiyorum 2019

Instagram Windows 10 Mobile

Instagram Windows 10 Mobile Kullanıcıları Ne Yapacak?

Gelelim can alıcı konuya. Instagram Windows 10 Mobile kullanıcıları ne yapacak? Instagram’ı kullanmaları mümkün olacak mı? Sorunun cevabı yine evet. Her ne kadar kullanıcı kitlesi az olsa da hala bu platform içerisinde de kullanıcılar bulunuyor.

Instagram Windows 10 Mobile

Instagram bu kullanıcıları da mağdur etmek istememiş olacak ki uygulama kullanımı doğrudan mobil siteye yönlendirilmiş durumda. Kullanıcılar, Edge tarayıcıyı kullanarak, Instagram mobil site üzerinden kullanıma devam edebilecekler. Tabii ki uygulamada olduğu gibi özelliklere erişim söz konusu olmayacak.

Eski sürümlere, kullanıcı sayısının az olduğu platformlara kısacası güncelliğini ve popülaritesini kaybeden platformlara Instagram desteğinin kesilmesinin devam edeceğini de ekleyelim. Apple Watch, Ardından Windows Mobile derken bundan sonraki süreçte özellikle eski Android sürümleri içinde benzeri kararlar gelebilir. Bakalım bundan sonraki aşamada ne gibi değişiklikler olacak?

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri halin gelen Instagram Windows 10 için tasarım desteği başlattı. Instagram bu unvanını korumak için çalışmalarına da hız kesmeden devam ediyor. Bu bağlamda sürekli yeni güncelleştirmeler ile Instagram’ın uygulamaya yeni özellikle kattığı biliniyor. Zira son dönemde de ortaya atılan iddialara göre artık sadece özellikler bazında değil Instagram yeni tasarım konusunda da bir adım atmaya hazırlanıyor. Ciddi değişikliklerin olacağı yeni tasarım konusunda detaylar henüz belli olmaya başlamışken Instagram’dan beklenen bir haber daha geldi.

Bu süreç içerisinde Instagram Windows 10 içi uygulama desteğini başlattığını belirtti. Windows uygulama mağazalarından indirilebilir içerik haline gelen Instagram, bu adımdan sonra yeni iddialar ile tekrar gündeme gelmeye başladı. Zira bu kez de Instagram’ın Windows 10 mobile işletim sistemi için de yeni bir tasarım değişikliğine gidileceği konuşuluyor. Daha doğrusu yeni yapılacak tasarımın doğrudan Windows 10 mobile işletim sistemindeki Instagram’a da etki edeceği düşünülüyor. Yakın zamanda bu konuda net açıklamayı yapacak olan Instagram’ın şimdiki hamlesi ise merak konusu. Zira Windows 10 mobile sürüm için hala belli eksiklerin olduğu ve uygulamanın tam olarak Android sürümlerle aynı seviyede olmadığı biliniyor. Bunun içinde yakın zamanda yeni güncelleştirmeler görmeye başlayacağız gibi.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Gif Gönderemiyorum Gitmiyor Sorunu Çözümü 2019

Instagram Haberleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Instagram Windows 10 İçin Yolda
4.5 (89.42%) 329 vote[s]

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir