Instagram

Windows 10 İçin Instagram Yolda

Yazımızı Ortalama Okuma Süreniz : 2 Dakika

Instagram son 5 yılın en gözde sosyal medya uygulamalarından biri. Zira uygulamanın yükselme oranı ne kadar gözde uygulamalarından biri olduğunu net bir şekilde kanıtlıyor. İlk açıldığında sadece 40 milyon aylık kullanıcısı olan uygulama şimdilerde 400 milyon kullanıcı rakamına ulaştı. Durum böyle olunca Instagram’ın hemen her alanda sözünün geçmeye başladığını da söylemek lazım. Özellikle Instagram desteğini sınırlı tutan işletim sistemleri de bu konuda ki tavırlarını değiştirmeye başladı. Bu işletim sistemlerinden birisi de Windows oldu. Akıllı telefon pazarında boy göstermeye başlayan Microsoft’un dünya genelinde en çok tercih edilen işletim sistemi serisi Windows için artık Instagram desteği de genişletiliyor.

Yeni nesil akıllı telefonlarda Windows 10’a geçeceğini belirten firma bunun için Facebook ile bir anlaşma yaptı. Yapılan anlaşmada Facebook, Instagram ve Messenger gibi uygulamaların yeni işletim sistemine tam uyum sağlaması istendi. Daha önce İOS 9 için böyle bir çalışma yapan Instagram şimdi de Windows için kolları sıvadı. Kapsamlı bir çalışma sonrasında yeni işletim sistemine uygun bir hale getirilecek olan Instagram ve Facebook uygulamasının bu süreçte yeni özellikler kazanıp kazanmayacağı da merak konusu oldu. Tüm bunlarla beraber uygulamanın kısa bir süre içerisinde özellikle yeni Lumia serisi için açılacağı belirtiliyor. Tabi henüz net bir tarihin verilmediğini ve geliştirmenin ne yönde olacağının kesin olarak söylenmediğini de belirtelim.

Instagram kullanımı için öncelikle akıllı telefonlar tercih ediliyor. Hatta uygulamada resim paylaşabilmek ve tam bir kullanım yapabilmek için akıllı telefon aracılığıyla çalışan Intagram uygulamasının da şart olduğunu söylemek lazım. Bu noktada en çok kullanılan akıllı telefonlar ise Android ve İOS işletim sistemine sahip olan cihazlar. Zira bu iki işletim sistemi dışında da zaten Instagram’ın kararlı bir sürümü olduğunu söylemek doğru olmaz. Fakat Instagram bu alanda da açığı kapatmak için sürekli olarak çalışmalarına devam ediyor.

Yapılan tüm bu çalışmalar neticesini vermiş olacak ki sonun İOS ve Android dışında diğer bir mobil işletim sistemi olan Windows için de Instagram duyuruldu. Aslında çok daha önce bir tarihte verilen haber sonunda somut olarak ortaya koyuldu. Sürekli geliştirilen uygulama artık Windows içinde hazır konumda. Şuan için sadece beta sürümü yayınlandı. Fakat kullanıcılar şimdiden beta sürümünü de indirebiliyor. Tek sorun ise beta sürümünün sadece test amaçlı yayınlanmış olması. Yani şuan için uygulamanın kapanma kısa süre sonra uygulamadan atma gibi sorunları bulunuyor. Bunun dışında resim paylaşımı sırasında da hata alan birçok kullanıcının olduğu bildiriliyor. Sorunların ne zaman giderileceği ve kararlı bir sürümün ne zaman çıkarılacağı konusunda da net bir açıklama yapılmadı. Fakat Instagram’ın bu beta sürümüyle hataları da test etmeye başladığını öğrenmiş olduk.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Instagram Windows 10 İçinde Tasarım Desteği Sunacak Mı?

Instagram’ın Android ve iOS sürümleri uzun süredir kullanılan sürümler olarak dikkat çekiyor. Özellikle Facebook tarafından satın alındıktan sonra büyük oranda beğeni kazanan ve her iki platformda da sürekli yazılım desteği veren ve her iki platform için de sorunsuz versiyon yayınlayan Instagram, tüm bunlarla beraber Windows Phone işletim sistemi için bir türlü istenen desteği vermemişti. Windows 10 gelene kadar hatta bir sürede geçtikten sonra sonunda Windows desteğini de kullanıcılara sunan Instagram sonunda bu alanda da kullanılmaya başlanmıştı.

Windows 10 platformlarında yayınlandıktan sonra ise Instagram sonundan bu işletim sistemi için de yeni güncellemeler yayınlamaya başladı. İlk olarak uygulamanın tasarım değişikliklerine önem veren Instagram şimdilerde ise Windows 10 işletim sistemleri için yeni bir özellik daha duyurdu. Yeni Windows güncellemesiyle beraber gelecek olan yeni özellikler sayesinde Instagram’ın Windows sürümün de birçok yeni özelliğe kavuştuğu açıklandı. İlk olarak uygulamanın Continuum özelliği kazandığı bunun dışında klavye ayarları kısmında anında açılan menü gibi yeniliklerin geldiği açıklandı. Açıklanan bilgilerle beraber Instagram’ın Windows sürümünü yeni güncelleştirmesinin de Instagram’ı çok daha kararlı hale getireceğinin de bilgisi verildi. Söz konusu güncellemenin küçük resim boyutundan daha birçok özelliği de değiştirdiği de açıklandı. Tüm bu güncellemelerin ise devam edeceğini de belirtelim.

 

Windows 10 İçin Instagram Yolda
4.5 (89.42%) 329 votes

Bir önceki yazımız olan Microsoft 6Tag İçin Yeni Bir Güncelleme Duyurdu başlıklı makalemizde 6Tag, 6Tag güncelleme ve Instagram uygulaması hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı tarihinde yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir