Wix SEO

Wix SEO

Ücretsiz bir site oluşturmak isteyenler için oldukça iyi bir tercih olan Wix tabanlı sitelere SEO nasıl yapılır sorusuna cevapları sizler için derledik. Öncelikli olarak SEO konusunda Wix sitelerinin oldukça kötü olduğu iddia edilse de son yıllardaki değişimle bu durumun tersine döndüğünü söylemek yanlış olmayacaktır. Özellikle 2020 yılında çeşitli SEO yeteneklerinin önemli bir ölçüde geliştiren Wix yapısının olduğu görülür. Sorunların birçoğu çözüme kavuşurken ayarlamalara ilişkin çeşitli araçlar kullanılabilir durumdadır. Peki, Wix SEO nasıl yapılır?

Wix SEO Nasıl Yapılır?

Çeşitli içeriklerin oluşturulması, anahtar kelime seçimler, bağlantılar ve Google güncellemeleriyle stratejilerin tamamı için Wix SEO tercih edilebilir. Sitenin çok daha üst sayfalarda yer alması adına ise Wix SEO Wiz kullanımı gereklidir. Hem kişiselleştirilmiş hale getirmesi hem de kullanıcı dostu yapısıyla etkisi büyüktür. Plan dahilinde Google listelemesi, sayfanın SEO optimizasyonunun yapılması ve SEO geliştirme süreçlerinin devam edilmesi oldukça kolaydır.

  • Wix SEO Ana Sayfa İşlemleri

Kaliteli bir web sitesi yaratılması adına Wix SEO ilk işlemi ana sayfanın başlığının güncellenmesidir. Mysite girişi sonrasında SEO kısmından “Got Found on Google” bulunur. Google kısmından “Editör’e git” denilerek Wix tarafından önerilen başlıklardan seçim yapılır. Bunun dışında bağlantılı yönergeler takip edilerek yeniden kişi tarafından ana sayfa başlığı oluşturulması da mümkündür. Ana sayfanın SEO açıklaması değiştirilir. Burada anahtar kelime ve şirket ismi geçirilmelidir. Ardından Ana Sayfa Metni optimize edilir.

wix seo
  • Wix Mobil Uyumu

Daha çok tercih edilen mobil cihazlarla uyumlu hale getirilmesi de SEO için önemlidir. Hiçbir kodlama durumuyla uğraşmadan “Sayfa Düzeni İyileştiricisi” açılır. Sonrasında optimize etme işlemleri yapılırken sitenin sayfa boyutu, görünümü ve tüm yönleriyle uyumu hale gelmesi sağlanır. Böylelikle Google tarafından mobil uyumlu hale gelmiş bir sitenin taranması daha kolay olur ve cazip algılanır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

  • Google Dizin

Var olan Wix SEO Wix kurulumu ve çalıştırılmasıyla sitenin Google için eklenmesi yapılır. Bunun sonrasında ise anlık Google dizinlemesi otomatik olmayacak şekilde düzenlenir. Google bağlantısı kurulmasıyla kolay bir şekilde işlemler yapılır. Panel üzerinden Ayarlar kısmından Google bulunur. Google Bağlan denilerek çifte kontrol yapılarak işlemler tamamlanır. Site URL bilgisi girişiyle artık Google listesinde sitenin çıkması sağlanacaktır.

  • Kanonik URL

Web sitesinin tüm sayfaları ayrı ayrı Google tarafından görünmeli ve hepsine derecelendirme yapılması talep edilmelidir. Burada özgün durum için kanonik URL kullanımı gerekir. Hizmetler bölümü üzerinden Google sayfasına girerek Sayfa Ayarları açılır. Ardından Gelişmiş SEO kısmından “Kanonik URL” bölümüne ekleme yapılır. Alt kısmında görülecek olup burada yapılacak işlemle sayfanın tüm sürümleri tek bir sayfa olarak Google tarafından algılanacaktır. Böylelikle SEO etkisi bölünmeyecek ve çok daha büyük bir etkiye sahip olacaktır.

  • Yönlendirme Kurulumları

Var olan SEO etkisini güçlendirme adına 301 yönlendirmeleri sayfasından eski sayfalarına ilişkin bağlantı kurarak yeni sayfalara yönlendirme yapılmalıdır. Böylelikle trafik kaybı önlenir ve Google aramalarında aksilikler yaşanmaz.

Wix Yapılacaklar Listesi

  • Google botlarının taramalarının daha kolay, algılamanın tüm yönlerle olması adına site haritası oluşturulmalıdır.
  • Tüm görüntü adlarının anahtar kelimeli olacak şekilde yeni bir tanımlama ile değiştirilmesi gerekir.
  • Oluşturulacak içeriklere dair de SEO etkisinin korunması şarttır.

Rakipleriyle Wix SEO Kıyaslaması

Daha ziyade son birkaç yıl içinde Wix search engine optimization çok daha etkili olabilecek potansiyele ulaşmıştır. Google algoritma yapısına uyumlu olmaya çalışır. Tüm problemli durumlardan kurtulmaya çalıştığını söylemek de yanlış olmayacaktır. Buna dair işlemler daha pratik bir şekilde gerçekleşir. Tasarım ya da yazılım anlamında hiçbir şey bilmemesine karşın kolaylıkla kullanıcılar işlemlerin tamamını yardım almadan gerçekleştirebilir. 

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Wix Nedir?

Wix, Dünya genelinde milyonlarca kişiye hizmet vermekte olan bir içerik yönetim sistemidir. Kolay ve hızlı bir şekilde web siteleri oluşturmayı ve düzenlemeyi sağlar.

Wix Ücretli mi?

Wix ücretsiz olarak kullanılabildiği gibi, ücretli olarak da kullanılabilir. Eğer özgün bir domain kullanmak istiyor ve Premium özelliklerden faydalanmak istiyorsanız wix için ücret ödemeniz gerekecektir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Sitenizin Sıralamasını Etkileyecek 11 SEO Önerisi

Wix SEO Nedir?

Wix SEO, wix tabanlı web sitelerinin arama motorlarında daha iyi sıralamalar elde etmesi adına yürütülecek olan çalışmalara verilen isimdir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir