Word Sayfa Numarası Ekleme

Word Sayfa Numarası Ekleme

Her türlü belge oluşturma süreçlerinde yardımcı olan Office programlarının başında gelen Word sayfa numaralandırma farklı şekillerde yapılabilmektedir. Basit bir yazı yazıldıktan sonra da gerekli olabilirken çok kapsamlı tez ve araştırma makaleleri için de gereklidir. Hemen her hazırlık evresi sonrasında yapılacak ufak rötuşlar arasında bulunan sayfa numarasının eklenmesi, çok daha kolay bir şekilde okuma yapılmasını sağlar. Çıktı alma durumlarında sayfaların karışmaması, okuma sorunlarının yaşanmaması adına da gerekli olduğunu söylemek su götürmez bir gerçektir. Peki, word sayfa numaralandırma nasıl yapılır.

Word Sayfa Numaralandırma Nedenleri

  • Profesyonel bir çalışma oluşturma açısından kolay okunabilir olmasını sağlamak.
  • Var olan bilgilerin ve kısımların hangi sayfalarda olduğunu bilmek avantajlar getirir.
  • Eserin ya da çalışmanın kaç sayfa olduğunu bilmeyi mümkün kılar.
  • Eserin bir haritası çıkarılabilir, şablon haline getirilebilir.
  • Düzenli çalışma noktasında word sayfa numaralandırması mutlak surette talep edilmektedir.

Word Sayfa Numaralandırması

Yazının tamamlanması sonrasında hemen word sayfa numarası ekleme mümkündür. Üst bölümde bulunan Ekle kısmından sayfa numarası bölümüne girilir. Üst Bilgi ve Alt Bilgi ile birlikte yer alan Sayfa Numarası sekmesi üzerinden sayfa numaralandırılması sağlanır. Burada sayfanın başı ya da sayfanın sonuna numara ekleme mümkündür. Boyut ayarlanabilir ya da farklı şekillerde olması da sağlanır. Ayrıca sağ dayalı ya da sola dayalı bir şekilde sayfanın numara alması söz konusu olurken orta kısımda da sayfanın numarası gözükebilir. Bu durumlar kolaylıkla yapılabilirken word sayfa numarası sürecinde birden fazla özelliğin biçimlendirilmesi ise çok daha zahmetlidir.

Word Farklı Sayfa Numaralandırma

Bir tez, makale ya da akademik bir araştırma ödevi özelinde aynı word dosyası için birden fazla sayfa numaralandırma kullanılması zorunludur. Burada word tez sayfa numaralandırma olarak da işlem açıklanabilir. İlk sayfanın kapak olarak hazırlanmasından ötürü herhangi bir numara verilmemesi gerekir. Sonraki sayfalar ise Giriş kısmına kadar Roma rakamlarıyla ilerler. Ardından ise normal rakamlara geçiş yapılır ve word dosyası bu şekilde sayfalarla numaralandırılma yapılır. Peki, wordde sayfa numarası ekleme özelinde bu işlemler nasıl gerçekleşir?

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Silme

Word Sayfa Numaralandırma İşlemleri

İlk olarak kapak sayfasının en son bölümüne gelinir ve Sayfa Düzeni ya da Düzen olarak bulunan sekme açılır. Burada Kesmeler > Bölüm Sonu açılır. Bölüm Sonraları başlığında sonraki sayfa işaretlenir. Böylelikle kapak kısmında numaralandırma yapılmayacaktır. Roma rakamı verilmesi adına ise aynı işlem diğer sayfa için de tekrarlanır. Sayfa Numarası Biçimi açılır ve burada sayı biçimi olarak roma rakamları seçilir. Alt kısımda ise sayfa numaralandırma olarak başlangıç i olarak ayarlanmalıdır. Böylelikle o sayfadan başlayarak diğer sayfaların roma rakamlarıyla numaralandırılması gerçekleşir.

word sayfa numaralandırma

Genellikle tez sayfa numaralandırma özelinde Giriş başlığının olduğu sayfa normal rakamlarla başlar. Bunun için o sayfaya gelinir. Ve tekrardan Sayfa Numarası Biçimi kısmı açılır. Burada normal sayıların olması istenir ve alt kısımda da başlangıç olarak 1 belirtilir. Böylelikle bu sayfadan itibaren artık normal sayıların kullanımı yapılacaktır. Roma rakamları ise bu sayfaya kadar belirli formatında olmaya devam edecektir. İşlemler neticesinde aynı word dosyasında üç farklı kullanım yapılmış olur. Son olarak ise kapakta yer alan numaranın kaldırılması gereklidir. Kapak sayfasına gidilir ve Tasarım sekmesinde bulunan “ilk sayfada farklı” kutucu işaretli hale getirilir. Üstbilgiler ve altbilgiler bölümünde bu kısım görülecektir. Ayrıca kenardan uzaklık halleri de buradan ayarlanabilir. Sayfa ön izleme yapılması da mümkün olurken word sayfa numarası işlemleri bu şekilde tamamlanır. Kullanıma hazır bir şekilde olacağı gibi satır numaraları ve kenarlıklar ile varsayılan olarak ayarla seçeneği de yine Sayfa Yapısı içinde vardır. Dosyanın kaydedilmesi ve PDF olarak kullanımı mümkündür. Çıktı alımlarında da yine sayfa numaralandırma çerçevesinde bir sorun yaşanmayacaktır.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Word Sayfa Numarası Ne Demektir?

Sayfa numarası, oluşturulmuş olan her bir sayfaya otomatik olarak ardışık şekilde artan sayılar vermek ve bu sayıların hem basım sırasında hem de paylaşım sırasında gösterilmesi demektir.

Word Sayfa Numarası Nasıl Eklenir?

Sayfa numarası eklemek adına yapılması gereken yalnızca bir kaç adım vardır. Bu adımları öğrenmek adına blog yazımızdan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Word Sayfa Numarası Ne İşe Yarar?

Sayfa numarası ekleyerek, çok sayıda sayfaya sahip olan içeriklerinizin sırasının karışmasını engelleyebilir ve daha düzenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Çap İşareti

İsim Anlamları hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir