WordPress Bakım Modu

WordPress Bakım Modu

Hemen her wordpress yazılımlı web sitesi için söz konusu olabilecek wordpress bakım modu sıklıkla kullanılagelir. Siteye giriş yapılmasıyla birlikte “sitemiz bakımdan geçiyor, site bakımı vardır, sitemiz şu an için bakımda” yazıları görmek mümkündür. Bilhassa daha kaliteli kullanıcı deneyimi için iyileştirme çalışmaları birçok farklı alanda yapılmaktadır. Bozuk sayfaların kullanımdan kalkması adına yapılacak süreçlerle ilgili önemli kazanımlarda elde edilir. Peki, wordpress bakım modu eklentisi var mı?

WordPress Bakım Modu Eklentisi

Hızı bir şekilde WO Maintenance Mode ile WP Bakım Modu eklentisi indirilir. Ardından eklenti yapılandırılması amacıyla WP Bakım Modu açılır. Burada üç farklı sekme vardır. Durum sekmesi üzerinden “etkinleştirildi” yapılarak bakım modu açılır. Bununla birlikte bakım modu durumunda olsa bile sitenin arama motorları tarafından görülebilmesi sağlanır. Bunun için “arama botları için atlama” seçeneği ayarlanır. Bakım modunda web sitenin tam erişimi söz konusudur. Yönetici olarak kullanımı gerçekleşmekle birlikte ayarlar kaydedilmedir.

WordPress Bakım Modu Nedir?

Siteye dair düzenleme ya da güncelleme yapılması adına kullanılagelen wordpress bakım modu nedir sorusuna belirli bir zaman diliminde gerçekleştirilen yenilik çalışmaları cevabı verilebilir. Sitenin SEO açısından zarar görmemesi, değer kaybetmemesi ve işleyişi koruması adına belirli aralıklarla bakım modu kullanılmaktadır. Taramalar sonucunda eksik bulunan durumların dizine eklenmesi olmayacağı için SEO sıralama kaybı yaşanmaz. Problemlerin çözümü noktasında da oldukça önemlidir. İki farklı nedenle wordpress bakım eklentisi kullanımı çoğunlukla tercih edilmektedir. Bunlardan birincisi wordpress tema veya içerik özelinde değişikliklerin söz konusu olmasıdır. İçeriklerin silinmesi, indeks temizleme ya da tema farklılığına gitme halleri etkendir. Diğer bir neden ise kullanıcılara ait verilerle ilgili ortaya çıkabilecek problemlerdir. Güvenlik açığının ortaya çıkma hali de wordpress bakım modu kullanımı gerektirmektedir. Yeni siteler çerçevesinde ise ziyaretçilere heyecan oluşturma adına kullanılmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Ücretsiz WordPress Canlı Destek Eklentileri

wordpress bakım modu

WordPress Bakım Modu Etkinleştirme

Görüldüğü üzere wordpress bakım modu eklentisi ile etkinleştirme yapılabilir. Bunun haricinde wordpress yerleşik bakım modu özelliğinin aktif hale getirilmesi söz konusudur. Çoğunlukla tercih edilen .htaccess dosyasıyla da etkileştirme hızlı bir şekilde olur. Kök dizin üzerinden yapılacak işlemlerde kod kullanımı vardır. Geçici ana sayfa özelliğindeki maintanance.html dosya yönlendirme işleminden sonra Remore_ADDR bölümündeki numaralar IP adres ile değiştirilir ve siteye erişim bu şekilde sağlanır. Farklı alternatifleriyle yapılacak wordpress bakım modunu etkinleştirme süreçleri bu yöntemlerle olur.

WP Bakım Tasarım Sayfası

  • Güzel sayfaların oluşturulması adına wp bakım modu kullanılır olurken eklenti ayarlarından tasarım sayfası açılır.
  • İsim, başlık, içerik girişleri sonrasında renk seçimi yapılır.
  • Bakım modunda olacak arka plan ayarlamaları bu şekilde gerçekleşir.
  • Üç farklı seçenek mevcut olmakla birlikte resim yüklenebilir ya da var olan görüntülerden seçimler yapılarak yerleştirme söz konusudur.
  • Arka plan seçimi, renk ayarlamaları ve özgünleştirme sonrasında ayarlar kaydedilir ve bakım modu sayfası artık bu şekilde görüntülenir.

WordPress Bakım Süreçleri

Yapılan bakım modu süreçlerinde geri sayım sayacı büyük öneme sahiptir. Kullanıcılar, siteye giriş sonrasında bakım moduyla karşı karşıya gelir. Bu sürecin ne zaman biteceği bilmek kullanıcıları rahatlatır. Burada hemen eklentiyle gelen geri sayım sayacı modülü kullanılabilir. Modüller sekmesinden geri sayımı göster denilerek ayarlama yapılmaktadır. İstenildiği gibi özgünleştirilmesi de söz konusudur. Zamanlayıcı için renk seçimi yapılabileceği gibi sayfa genelinde çok farklı yerlere eklenebilir. Böylelikle artık wordpress bakım modunda geri sayım sayacı kullanılmaya başlanır. Bakım modunun ne zaman biteceği görülecektir. Bitiş tarihiyle birlikte kalan günlerin ifade edilmesi de önemlidir. Modüller sekmesinden iletişim kullanımı aktif edilebilir, mail ile etkileşim sağlanabilir. Kullanıcıların e-posta gönderimi bu şekilde sağlanabilir. Ayrıca sosyal ağlar için simge kullanımı da vardır.

WordPress Dersleri kategorimiz ile hızlandırılmış WordPress eğitimi alabilirsiniz.

WordPress Bakım Modu Nedir?

WordPress bakım moduyla, sitenizde yapacağınız büyük güncellemeler ve düzenlemeler esnasında sitenizin kullanılar tarafından bakımda olarak görünmesini ve böylece düzenleme aşamalarına rastlamamalarını sağlayan bir özelliktir.

WordPress Bakım Neden Önemlidir?

Siteniz içerisinde yapacağınız büyük çaplı güncellemeler uzun sürebilir. Bu güncellemeler esnasında sitenizde görünmesini istemediğiniz görüntüler ortaya çıkar. Bu nedenle bakım modu hayat kurtarıcı olabilir.

WordPress Bakım Modunu Nasıl Etkinleştirilir?

WordPress bakım modunu aktif etmeniz adına kullanabileceğiniz eklentiler mevcuttur. Bu eklentilerin dışında ise bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler için blog yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WordPress'e iFrame Kodu Nasıl Eklenir?

WordPress Ücretli mi?

WordPress kullanımı herhangi bir şekilde ücrete tabi değildir. Hosting ve domain alımından sonra ücretsiz olarak kullanılabilir.

WordPress Aksimet Nedir?

Aksimet wordpress sitelerine gelen spam yorumların engellenmesini ve temiz bir yorum alanı kullanımını sağlamakta olan eklentidir.

WordPress Eklentiler Ücretli mi?

WordPress eklentileri tamamen ücretsiz olarak kullanılabilir. Herhangi bir ücret gerekmez.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir